POLECAMY

Helikobakter Pylori - czy jest całkowicie uleczalny?

napisał/a: Tomal77 , 2010-05-21 18:01
Witam
Dziś mój test na HP wyszedł dodatni :( czy to koniec świata? i jestem skazany na wżody czy jeszcze coś gorszego?
Od dłuższego czasu miewam często biegunki (raz dw razy w tygodniu) myślałem że to wynik mojej diety bo jem wszystko na co mam ochote o kazdej porze dnia i nocy.
Dostałem zestaw 2 antybiotyków dodatkowo leki ochronne na żołądek i jelita.
Powiedzcie proszę czy można helikobaktera wyleczyć całkowicie?
Mam małe dziecko 13 miesięcy czy mogę je zarazić ? żonę? w jaki sposób może nastąpić zakażenie( jedzenie pocałunek zony dziecka ??
Bardzo proszę o odpowiedź
napisał/a: Grystan , 2010-05-22 12:11
Spokojnie H.pylori nie jest takie straszne. Nosicielami tej bakterii jest w Polsce ponad 60% populacji (84% dorosłych i 33% dzieci). Choroba wrzodowa dotyczy tylko ok. 10% procent populacji tak więc można powiedzieć że bakteria ta jedynie usposabia do występowania tej choroby. Natomiast faktem jest że ponad 90% chorych na chorobę wrzodową jest zainfekowana HP. Co do gorszych rzeczy to HP jest również czynnikiem karcenogennym co oznacza, iż przy niekorzystnym zbiegu okoliczności może usposabiać do wystąpienia choroby nowotworowej (ale zwykle po wielu, wielu latach i w niewielkim procencie chorych).
Jeśli chodzi o wyleczenie to nie jest źle. Dobrze przeprowadzona kuracja w 90% przypadków daje szanse na całkowite usunięcie tej bakterii. Problemem jest to że HP staje się coraz częściej oporna na leczenie antybiotykami (dlatego stosuje się 2 antybiotyki, a coraz częściej również wydłuża czas trwania leczenia). Po zakończeniu terapii antybiotykami trzeba jeszcze trochę poczekać aż wszystko wróci do normy tzn. organizm musi naprawić szkody wywołane przez HP (nadżerki, owrzodzenia), a po kilku tygodniach warto sprawdzić efekty kuracji (na pewno nie testem z apteki). Co do kwestii zarażania to niestety licho to wygląda. Bakteria ta przenosi się z śliną, pocałunki podobnież nie są jakoś bardzo niebezpieczne, natomiast należy używać różnych sztućców, kubków ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny. A z ciekawości jakie leki ma Pan zapisane i jak długo ma Pan je stosować?
napisał/a: Tomal77 , 2010-05-22 13:27
Witam
Bardzo dziekuje za te informacje, nie ukrywam troche się uspokoiłem, wiem że generalnie na forach porad szukają ludzie którzy maja juz poważne problemy i szukają pomocy a ci którzy łagodnie przechodzą chorobę nie maja raczej o czym pisać bo nie ma problemu :)
Jeśli chodzi o moje obiawy to głownie te biegunki ( przeważnie po porannej kawie z mlekiem) ale od pewnego czasu cos mnie pobolewa lewa strona żołądka tyle dziwne ze przy napinaniu mieśni np. gdy wstaje z łóżka. Ponieważ gram w pilke i troche się ruszam nie wiem czy ten ból to wynik biegania na stare lata (mama 33 lata)
OK ale do rzeczy co zapisał mi lekarz:
Duomox 2x1 przez 5 dni
Klocid 2x1 przez 5 dni
i tu nie wiem czy dobrzez przepisze z kartki Omenpwolo czy ajakos tak ale ponieważ tego nie bylo w aptece dała mi pani Controloc Control 1x1 na noc przez 14 dni
Oraz Lakcid 2x1
we wtorek ide na USG brzucha
i potem w zależności czy będzie poprawa to albo mam juz nie przychodzic do kontroli a jesli nie to mam sie pokazać i będe mial gastroskopie i ewentualnie endoskopie? - badanie poprzez odbyt.
Czy taki zestaw lekarstw może poradzic sobie z moją chorobą?
Mam jeszcze pytanko co do diety. Czytałem gdzieś na forum zdania typu zero kawy zero pieczonego zero alkoholu ?
A jak to faktycznie wygląda
napisał/a: Grystan , 2010-05-22 15:32
Zestaw leków jest klasyczny, są to leki pierwszego rzutu tzw. terapia francuska . Trochę dziwnie ma Pan ustawiony lek zmiejszający wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Miał Pan wypisany Omeprazol? farmaceutka zamieniła na Controloc czyli pantoprazol oba leki mogą być stosowane w tej terapii ale jednak to różne substancje. Poza tym lek ten w eradykacji HP stosuje się zwykle 2 razy dziennie. Lakcid jak najbardziej może być. Jeśli chodzi o dietę to najlepiej lekkostrawna, nie drażnić żołądka duża ilością przypraw, tłustymi, ciężkostrawnym pokarmami, jak szkodziła kawa z mlekiem to ją odstawić. Ale co do diety to koleżanki na forum lepiej się orientują
napisał/a: Tomal77 , 2010-05-22 20:26
Noo czyli co jest szansa ze się wylecze ?
mam się udać po tej kuracji do gastrologa ?
Dieta Ok am postanowialem sie troche poprawić lekko strawne rzeczy duzo kefirków jogoregularis itp...
Pytanie jak z alkoholami :) nie ukrywam że co weekend albo dwa jakies imprezki itd.. sie zażywa :)
No bo jeśli nie teraz to kiedy :)
bardzo dziekuje za te słowa naprawde podnoszą na duchu !!
napisał/a: Kbu , 2010-05-22 20:38
ja jestem już tydzień po skończonej kuracji...czuję się lepiej. Czekam z niecierpliwością aż będę mógł wykonać badanie krwi na obecność przeciwciał HP. Ciekawe czy wytępiłem je do końca... Pamiętaj o osłonkach na żołądek, bo ja piłem tylko jogurty i nabawiłem się grzybicy jamy ustnej od antybiotyków własnie.
napisał/a: Tomal77 , 2010-05-22 20:48
No jak widzisz dostalem rowzne leki mam nadzieje ze to pomoże ! powodzenie i ujemnego wyniku :)
napisał/a: dd1dd , 2010-05-23 09:54
A ja... :( Ja cały czas się męczę od kiedy wykryli u mnie Hp.. :( Miałam 10dniowa kurację.. Później jeszcze miesiąc na jednych tabletkach...
napisał/a: Tomal77 , 2010-05-23 14:00
Będzie dobrze trzeba być dobrej myśli !! Ciekawe jestem efektu po mojej kuracji :)
napisał/a: franciszek53 , 2010-11-25 21:57
--------------Witam,-jestem tutaj nowy.Też miałem TO ŚWIŃSTWO.--Stary Rosjanin polecił mi pić ----OLEJ ROKIETNIKOWY SYBERYJSKI.I muszę pochwalić,po miesiącu kuracji------------PASKUDZTWO ZNIKNEŁO.Można kupić w sklepach zielarskich,Paskudny w smaku.Ale.....najważniejsze że pomogło,dalej piję,po 3ml dziennie.Na wszelki wypadek.
napisał/a: sebapt , 2011-03-12 16:05
Czy ktoś jest mi w stanie pomoc mam problem brałem dwa razy antybiotyki na ta bakterie i robiłem sobie test znowu i znowu wykazało badanie ze bakteria jest nadal w moim żołądku zaczynam się denerwować bo nie wiem co jest grane ze nie mogę się pozbyć jej czy to jest normalne z jest tak ja ciężko zabić
napisał/a: falco , 2011-03-12 21:40
Wiele zależy od tego jaki rodzaj testu był wykonywany. Jeśli wykrywane były przeciwciała w krwi to wyniki nawet kilka miesięcy po leczeniu będą pozytywne.