POLECAMY

Ciąża i wyniki badań

napisał/a: Sylwia Tomczak, 2006-08-02 12:21
Witam serdecznie wszystkich zgromadzonych na Forum.
Mam dość poważne pytanko.Jestem w 13 tygodniu ciąży,wczoraj byliśmy z mężem na kontrolnych badaniach(wraz z usg).Lekarzowi nie spodobały się moje wyniki badań związane chyba z płytkami krwi,tzn mój wynik RDW - 15,0 H % / PLT - 111,0 .Kazał powtórzyć mi to badanie za trzy tygodnie,ale ja jestem bardzo niespokojna.Kiedy pytałam o co chodzi z tymi płytkami delikatnie,ale zdawkowo mi odpowiedział ,że następne wyjdą na pewno dobrze.Ja wolę wiedzieć co jest nie tak i w razie czego nastawić się psychicznie.Może przesadzam i nie powinnam siebie i dziecka stresować.Proszę o jakąś odpowiedż.Pozdrawiam Sylwia.[/b]
napisał/a: plb1985, 2006-08-02 18:22
podaj całe wyniki badań

RDW to rozkład wielkości krwinek; w organizmie człowieka jest tak, że dojrzałe krwinki czerwone mają ok. 7,4 µm, natomiast formy młode, ale już krążące we krwi mogą być większe... także RDW określa jaka jest rozbieżność między wielkością krwinek, czyli prościej mówiąc jak wiele jest młodych komórek...
a kiedy jest więcej młodych komórek?
[list:2b7k05g9]w sytuacji patologicznej, kiedy nie ma wystarczającej ilości żelaza we krwi(potrzebne jest do rozwoju krwinek czerwonych, a jego brak może być warunkowany obniżonym dostarczaniem w diecie lub też złym wchłanianiem albo jeszcze inaczej patrz następny punkt), organizm mówi trudno, jak nie ma, to musze wypuścić do krążenia takie krwinki, jakie mam (czyli niedorozwinięte, także o różnych wielkościach)
inna sytuacja to kiedy wystąpiła utrata krwi (czyli również utrata żelaza, które krąży we krwi), to szpik musi również wypuścić czerwone krwinki, aby zrekompensować utraconą krew, tyle że w tej sytuacji są one rozwinięte, ale jeszcze młode i dlatego są jeszcze nieco większe[/list:u:2b7k05g9]

podwyższone RDW (norma 11,5-14,5%) może wskazywać na niedokrwistość z braku żelaza, utratę krwi, bądź leczenie witaminą B12. Jednak nigdy nie ocenia się niedokrwistość mają jedynie RDW, potrzebne jest jeszcze przynajmniej MCV.
U Ciebie wzrost jest niewielki, podejrzewałbym utratę krwi... Powiesz pewnie "jaką znów utratę krwi?!". Otóż tracisz krew, ponieważ musisz się nią dzielić z płodem . Dziecko ciągle i bardzo szybko rośnie i rozwija się, potrzebuje dużo pokarmu i tlenu, więc Twój organizm odpowiada wprowadzaniem nowych krwinek czerwonych do krwiobiegu. Nie martw się, są one jeszcze młode, ale w ciągu kilku dni na pewno dojrzeją i będą typowymi 7,4 ;)
ponadto warto zauważyć, że w okresie ciąży i karmienia piersią (w mleku jest potężna ilość żelaza) kobieta wymaga nieco większej dawki żelaza dostarczanego w pokarmie
pozdrawiam

--
dopiero teraz zauważyłem jeszcze płytki...111 to troszkę mało... norma jest od 150-400...choć organizm trzyma tę normę 150 z dużym zapasem bezpieczeństwa, nawet jeszcze przy 50 nie ma konkretnych objawów. Ale warto jeszcze raz powtórzyć to badanie.
Przyczyn obniżenia liczby płytek jest multum, mogą one (płytki) być albo wytwarzane w zbyt małej ilości lub też szybko degradowane.
W każdym razie słuchaj się lekarza, gdyż obniżenie poziomu płytek występuje też przy zespole antyfosfolipidowym, który może być przyczyną poronienia! (istotą choroby jest zwiększone wytwarzanie skrzepów, które mogą zablokować dopływ krwi do płodu).

Jeszcze raz pozdrawiam, bądź dobrej myśli, nie zamartwiaj się ani dziecka tylko potencjalnymi problemami. Powtórz badania i zgłoś się do swojego lekarza i bardzo zadowolenie bylibyśmy, gdybyś pisała jak przedstawiać się bedzie sytuacja w przyszłości.
napisał/a: Matahari, 2007-02-21 09:37
Witam
chciałabym prosić o interpretację moich wyników morfologi.
Najbardziej mnie interesuje skąd tak niski poziom płytek?
Jestem w 37 tygodniu ciąży i lekarz prowadzący chce mnie widzieć w szpitalu właśnie przez małą ilość płytek.
Czy to konieczne? I czy ta ilość płytek jest już niebezpieczna?
Z góry dziękuje za odpowiedź.

WBC 10,20
LYC 1,80
MEC 0,50
GRAC 7,90
LYM 18,10
MER 4,00
GRA 77,90
RBC 3,62
HB 12,20
HCT 36,80
MCV 101,70
MCH 33,70
MCHC 33,20
RDW 14,20
PLT 107,00
MPV 12,00
PDW 16,70
P-LCR 40,60