POLECAMY

Badania hormonów.

napisał/a: laikan, 2016-01-29 13:00
Witam Serdecznie
Chciałbym zrobić badania hormonów tsh, wolnego testosteronu, prolaktyny,
Z racji, że pobranie krwi powinno być na czczo a kończę zmianę w pracy po nocce o godzinie 6:00 rano i śpię przeważnie 4-6 godzin.
Pytanie brzmi czy badanie będzie miarodajne jeśli zrobię w południe o 12 ?
Pytanie dla innych może być bez sensu ale wolę spytać niż wtopić kasę na drogie badania.
moderator djfafa
napisał/a: djfafa, 2016-01-29 13:47
Nie będzie miarodajne.
TSH fizjologicznie spada w ciągu dnia i badanie w południe może nie wykryć ew. niedoczynności.

Rzut testosteronu najwyższy jest rano i wtedy robimy badanie bo wiemy ile go organizm wytwarza. W południe będziesz miał fizjologicznie niższy poziom niż rano, więc nie będziesz wiedział czy np. niski poziom jest związany z chorobą czy to norma dla Ciebie.

A prolaktyna to szczerze mówiąc nie wiem :)
napisał/a: laikan, 2016-01-29 14:04
No tak o to właśnie chodziło. Jeżeli wydzielanie hormonów w ciągu dnia jest ustawione w zegarze biologicznym na sztywno to praca zmianowa niezły bajzel robi w organizmie. Ale nie o to tu chodzi. W moim przypadku następuje przestawienie się tego zegara np moje rano będzie w południe. Ok, jednak wolę poczekać jak skończę serie nocnych zmian dla dobra miarodajnych wyników.
Dziękuje bardzo za odpowiedź
moderator djfafa
napisał/a: djfafa, 2016-01-29 14:12
Wiesz organizm pewnie by się przestawił jakbyś całe życie pracował w nocy a w dzień spał, a nie jak masz okresowe zmiany.
Do tego pewne hormony produkowane są nie ze względu na godzinę a np. w nocy. Przykład melatonina. Produkowana jest o ciemku. I jak pójdziesz spać w południe, a zrobisz ciemno w pokoju (rolety itp.) to ona tak samo będzie się wytwarzała jakby to było w nocy.

Spokojnie poczekaj aż będziesz miał sprzyjające warunki do zrobienia badań.

Pozdrawiam.