Przełom w spojrzeniu na schizofrenię

Przeszczep twarzy to nie tylko szansa na odzyskanie zdolności do normalnego jedzenia czy oddychania, ale także wyrażania emocji i zdolność czucia./ fot. Fotolia
Amerykańscy naukowcy uważają, że dokonali przełomu w myśleniu o czynnikach genetycznych warunkujących schizofrenię. Według raportu zamieszczonego w magazynie Nature Genetics, nowe mutacje w DNA pojawiają się u co najmniej połowy schizofreników, których rodziny nie były obciążone chorobą – donosi BBC.
/ 08.08.2011 15:31
Przeszczep twarzy to nie tylko szansa na odzyskanie zdolności do normalnego jedzenia czy oddychania, ale także wyrażania emocji i zdolność czucia./ fot. Fotolia

Naukowcy wykryli mutacje w 40 różnych genach. Uważają, że ich odkrycie wyjaśnia dużą liczbę przypadków tej choroby na świecie.

Schizofrenia jest częstym zaburzeniem, które dotyka jedną na 100 osób w ciągu całego życia.

W chorobie znaczną rolę odgrywa dziedziczenie. Rodzic co dziesiątego chorego jest również obciążony chorobą. Jednak teraz naukowcy twierdzą, że czynnik genetyczny jest znaczący  również w przypadkach, które nie były dziedziczne.

DNA każdego człowieka nie jest idealną kopią jego rodziców – rozbieżności pojawiają się w momencie powstawania komórek jajowych i plemników.

Zespół z Columbia University Medical Center przeanalizował kod genetyczny 225 osób; część z nich miała schizofrenię, część nie. Okazało się, że mutacje w 40 genach powiązane są ze schizofrenią.

Prowadząca badanie dr Maria Karayiorgou stwierdziła:,, Szczególnie fascynujący jest fakt, że mutacje pochodzą z różnych genów. Sugeruje to, że schizofrenia jest wypadkową wielu więcej mutacji, niż przypuszczaliśmy. Prawdopodobną przyczyną jest tutaj złożoność sieci neuronowych, które są atakowane przez chorobę; za ich rozwój i funkcjonowanie odpowiedzialnych jest wiele genów”.

Współautor badania prof. Bin Xu powiedział: ,,Odkrycie tych na nowo deformujących mutacji zasadniczo zmieniło nasze myślenie o genetycznym uwarunkowaniu schizofrenii”.

Uważa się, że złożoność budowy mózgu oraz ogromnej liczby genów stwarzają podatny grunt dla mutacji. Zdaniem autorów badania odkrycie ,, stanowi wiarygodne wyjaśnienie zarówno wysokiej zapadalności w skali globu, jak również utrzymywania się schizofrenii pomimo ogromnego zróżnicowania środowiskowego”.

Zdaniem przedstawicieli organizacji charytatywnej Rethink Mental Illness badania nad chorobami psychicznymi pozostawały daleko w tyle w stosunku do badań nad innymi chorobami. Szef organizacji Paul Jenkins stwierdził: ,,Cieszymy się z każdego badania pozwalającego lepiej zrozumieć przyczyny schizofrenii, co ostatecznie pozwoli zbliżyć się do celu jakim jest odkrycie nowych metod profilaktyki oraz leczenia choroby w przyszłości”.

Polecamy: Schizofrenia - vademecum

Źródło: BBC/ar

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA