Neuralgia międzyżebrowa – moja historia choroby

Iwona nigdy nie chorowała na serce. „Zaczęło się od lekkiego kłucia w mostku, które nasilało się przy pochylaniu” – wspomina. Tabletka przeciwbólowa pomogła na kilka godzin, a potem objawy wróciły. Następnego dnia poszła do lekarza. Nazwę neuralgia międzyżebrowa usłyszała po raz pierwszy.

Neuralgia międzyżebrowa – moja historia choroby

Nieznośny ból w okolicy mostka

Ból pojawił się nagle, bez przyczyny w okolicach mostka. Zaczęło się od lekkiego kłucia w mostku, które nasilało się przy pochylaniu tułowia, ruchach ramion i głębokim wdechu” – opowiada Iwona. „Ponieważ ból utrudniał mi spanie (nie mogłam położyć się na wznak, tylko w pozycji półsiedzącej), wzięłam tabletkę przeciwbólową. Ból stał się mniej dokuczliwy i zasnęłam na kilka godzin. Niestety rano ból nasilił się i zaczął promieniować od mostka na całą powierzchnię żeber i prawą rękę. Żebra były obolałe i bardzo wrażliwe na dotyk. Prawe ramię zdrętwiało i przy każdym ruchu odczuwałam ostry ból barku w okolicy obojczyka.” 

Początkowo Iwona przeraziła się, że to zawał lub jakieś kłopoty z sercem. Nie było jej jednak słabo, nie odczuwała żadnych duszności. Od początku miała wrażenie, że problem leży „tuż pod skórą”, a nie gdzieś głębiej w klatce piersiowej. Następnego dnia rano udała się do lekarza pierwszego kontaktu.

Czy z neurotyzmu można się wyleczyć?

Czytaj też: Co oznacza ból w klatce piersiowej?

Nawet dokładne wyniki badań nic nie wykazały

„Doktor osłuchał mnie, zbadał ciśnienie, obmacał klatkę piersiową i wykonał EKG. Wszystkie wyniki były w normie, lecz niepokojący był ostry ból klatki piersiowej pojawiający przy najlżejszym nawet dotyku”, mówi Iwona. Lekarz skierował ją na szpitalny oddział ratunkowy i zlecił wykonanie dokładniejszych badań. W SORze powtórzono badanie palpacyjne, zmierzono ciśnienie, zrobiono EKG serca oraz prześwietlenie płuc. Wszystkie wyniki były w normie. Po dokładnym wywiadzie lekarz stwierdził, że jest to najprawdopodobniej neuralgia międzyżebrowa.

Polecamy: Kiedy zrobić badania ogólne?

Neuralgia międzyżebrowa to stan zapalny jednego lub więcej stawów żebrowo-mostkowych. Ma postać nerwobólu międzyżebrowego w okolicy klatki piersiowej. Objawia się prądami, ostrym kłuciem przechodzące wzdłuż żeber, bólem w klatce piersiowej, silnym bólem wywołanym poruszaniem się. Może też występować promieniowanie bólu od ramienia i uczucie ucisku w klatce piersiowej oraz uwrażliwienie zmienionego chorobowo miejsca na dotyk.

Neuralgia to nie zawał

Gdy odczuwamy bóle w klatce piersiowej, pierwsza rzeczą, jaka nam przychodzi do głowy, jest zawał. W przypadku Iwony było podobnie. Na szczęście szybko zauważyła, że ból jest bardziej powierzchowny. Zawałowi serca towarzyszy bardzo silny ból w pod mostkiem, piekący, dławiący, rozpierający, do czego dochodzą panika i duszności. Pojawia się spadek ciśnienia i lepki pot. Mimo że objawy neuralgii międzyżebrowej na pierwszy rzut oka mogą przypominać objawy zawału serca, z chorobami kardiologicznymi nie maja nic wspólnego.

Czytaj też: Nerwoból nerwu trójdzielnego - przeszywający ból twarzy

Określenie zapalenia chrząstek stawowych (łac. costochondritis) jest często używane zamiennie z nazwą zespołu Tietzego. W diagnostyce obu chorób wykonuje się badanie CRP, czyli białka C-reaktywnego, uczestniczącego w procesach związanych z ochroną immunologiczną. Jego poziom zwiększa się między innymi w stanach zapalnych przy urazach. Zespół Tietzego od neuralgii międzyżebrowej różni się, między innymi, nieprawidłowym poziom CRP. W przypadku neuralgii poziom CRP nie ulega zmianie i nie występuje obrzęk klatki piersiowej. Obie choroby leczy się tymi samymi metodami.

Polecamy: Jaki rodzaj bólu głowy występuje u Ciebie?

Odpoczynek i leki przeciwbólowe

„Nie udało się dokładnie określić, co wywołało chorobę. Lekarz przypuszczał, że mogła być skutkiem infekcji. Zalecił mi odpoczynek i ograniczenie wysiłku fizycznego oraz przepisał leki przeciwbólowe i maść. Zalecane środki złagodziły ból, zwłaszcza w nocy były bardzo przydatne. Bóle przeszły całkowicie po 5 dniach”, kończy swoją historię Iwona.

Ogólne objawy mogą trwać kilka dni lub tygodni. Z tym jest bardzo różnie. Neuralgię leczy się zwykle środkami takimi jak naproxen, który działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Skuteczny jest również ibuprofen czy paracetamol. W niektórych przypadkach stosuje się kortyzon w zastrzykach. Kortyzon to naturalnie występujący hormon, produkowany przez nadnercza. Reguluje procesy zapalne, a wstrzyknięty bezpośrednio w miejsce bólu może go całkowicie zniwelować lub ograniczyć. Skutecznie łagodzi też różnego rodzaju obrzęki.

Czytaj też: Jak leczyć neuralgię trójdzielną?

Kortyzon wykazuje jednak efekty negatywne zarówno w stosunku do miejsca, w jakim został zaaplikowany, jak również otaczających tkanek miękkich, dlatego można go stosować tylko kilka razy w roku. Prostą metodą zmniejszenia obrzęku są zimne okłady. W leczeniu neuralgii konieczny jest odpoczynek i rezygnacja z nadmiernego wysiłku fizycznego, który potęguje objawy.

Częściej u kobiet

Przyczyny powstania neuralgii międzyżebrowej nie są znane. Często pojawia się przy wysiłku, a po jego ustaniu objawy mijają samoistnie. Choroba dotyczy osób w każdym wieku, ale ryzyko zachorowania na nią wzrasta po 40. roku życia. Zapalenie chrząstek żebrowych przebiega z zajęciem wielu chrząstek i występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn. Niestety nawet szybka diagnoza i skuteczne leczenie nie zapobiegają nawrotom dolegliwości. Pocieszającym jest fakt, że nie wywołuje ona żadnych skutków ubocznych.

Polecamy: Jakie jest ryzyko, że będziesz mieć migrenę?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (21)
/rok temu
[quote=~gość] Mam 32 lata.Mialam lipiec -sierpien bol jakby lewej piersi,poszlam do ginekologa,zbadal piers ręcznie (nic nie wyczul),skierowal mnie na usg (nic nie wyszlo)ból ustal samoistnie we wrzesniu .Powrócil tydzień temu i boli mnie bardzo -24h na dobe i rozszedl sie jeszcze w stronę mostka i pod pachy i lopatkę też juz czuję,dzis z wielkim strachem poszlam prywatnie na usg do lekarza mojej mamy,ktory zajmuje sie raczej brzuchami,jelitami itp. zrobil mi usg piersi (nic nie wyszlo)serce niby tez w porzadku .Obejrzal mi na badaniu rtg(nie na zdjęciu!!) zebra i stwierdzil ze mam zespol tietza czyli zapalenie chrzastek miedzyzebrowych i miesni,przypisal mi leki przeciwzapalne na 5 dni ,no i mam ograniczyc wysilek fizyczny,dodatkowo dal mi jeszcze skierowanie na krew i zdjecie rtg mostka (dopiero zrobię),3 listopada mam wrocic na kontrolę.Jak na razie zaczynam brac leki i zobaczymy czy lekarz trafil z diagnozą,oby!.. A co do pani nizej to mozliwe ze ma pani cos podobnego do mnie z tym ze raczej to bedzie neuralgia miedzyzebrowa(ona prawdopodobnie bierze sie z nerwow,ze stresu) niech pani kupi sobie cos na usokojenie i bierze systematycznie przez jakies 2 tyg. i zobaczy pani ze bedzie lepiej. [/quote] to było do Oli :)
/rok temu
neuralgia nie ma nic wspólnego z byciem nerwową. to choroba nerwów obwodowych
/2 lata temu
właśnie mam to samo.Po kilkunastu godzinach na sorze w szpitalu, w końcu lekarz mnie pomacał palcem po klacie i dał diagnozę. Gdyby nie on to pewnie czekałbym na łaskawce kardiolga kolejna dobę. Wyniki badań też miałem dobre, więc dobry lekarz szybko może wykluczyć sprawy sercowe. Na lekarstwo dostałem maść rozgrzewającą,wit. B compositium i polopiryne c
POKAŻ KOMENTARZE (18)