POLECAMY

Czujesz ciągły niepokój lub nie pamiętasz już, kiedy ostatni raz czułaś się zrelaksowana? Sprawdź, czy to nie objawy nerwicy lękowej!

Nerwica lękowa to choroba przewlekła i jedna z częstszych nerwic. Sprawdź, jaki rozpoznać jej objawy i na czym polega leczenie nerwicy lękowej!

Marta Wilczkowska / miesiąc temu
Czujesz ciągły niepokój lub nie pamiętasz już, kiedy ostatni raz czułaś się zrelaksowana? Sprawdź, czy to nie objawy nerwicy lękowej! fot. Fotolia

Nerwica lękowa to jeden z rodzajów zaburzeń z grupy nerwic. Niestety często trudno jednoznacznie określić jej przyczyny. Nerwica lękowa może mieć objawy psychiczne (lęk, niepokój, napady paniki), somatyczne (fizyczne, np. bóle brzucha lub głowy) oraz poznawcze (np. zaburzenia pamięci, problemy z koncentracją). Leczenie nerwicy lękowej zwykle polega na psychoterapii.

Nerwica lękowa to choroba przewlekła. Przyczyny jej rozwoju nie są do końca znane, w dodatku u każdej z cierpiących na nią osób czynnikiem zapoczątkowującym chorobę może być coś innego. Często też dopiero podczas długotrwałej terapii chorzy odkrywają prawdziwą przyczynę swoich lęków, początkowo obwiniając o taki stan stresujący tryb życia lub problemy osobiste. Jak rozpoznać i leczyć nerwicę lękową?

Ta nerwica daje tylko objawy fizyczne! Jak rozpoznać nerwicę wegatywną? Sprawdź!

Jakie są objawy nerwicy lękowej?

Najważniejszym, najbardziej charakterystycznym objawem tej choroby jest nieustanne poczucie lęku. Strach może dotyczyć zarówno sytuacji, osób jak i rzeczy i, co ważne, często jest tym intensywniejszy, im bardziej trudne do określenia jest jego źródło. Osoby cierpiące na nerwicę lękową nie mogą pozbyć się uczucia nieuzasadnionego niepokoju, czasem przeradzającego się nawet w panikę. Ten stan emocjonalny często przekłada się na szereg objawów somatycznych, towarzyszących temu rodzajowi nerwicy.

Obok uciążliwego uczucia lęku, nerwicy lękowej mogą towarzyszyć:

 • niepokój,
 • ataki paniki
 • fobie
 • poczucie bezsilności i rezygnacji, apatia, brak motywacji
 • anhedonia, czyli niezdolność od odczuwania przyjemności
 • problemy z koncentracją, pamięcią
 • natrętne myśli
 • kołatanie serca

Jak poradzić sobie z nerwicą serca?

 • uderzenia gorąca
 • bóle głowy, brzucha, pleców, bóle serca niemające przyczyny w fizycznych problemach zdrowotnych organizmu
 • nudności i wymioty
 • bezsenność
 • zaburzenia seksualne

Jeśli powyższe objawy pojawiają się regularnie, utrudniając ci normalne, codzienne funkcjonowanie i nie mają przyczyn w fizycznych zaburzeniach zdrowotnych, warto umówić się na konsultację z psychoterapeutą.

Na czym polega leczenie nerwicy lękowej?

Zwykle potrzebna jest psychoterapia. Podczas kolejnych sesji z terapeutą osoby cierpiące na nerwicę lekową mogą przyjrzeć się bliżej swoim emocjom, odkryć prawdziwe źródło niepokoju i zrozumieć mechanizmy rządzące powstawaniem lęków. Czasem, gdy objawy nerwicy są bardzo nasilone i uniemożliwiają codzienne funkcjonowanie, oprócz psychoterapii stosowane są również środki farmakologiczne.

Na czym polega psychoterapia?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/3 dni temu
po zmianie pracy miałam straszną nerwówkę, pomógł mi destresan, teraz już się przyzwyczaiłam i jest lepiej.