POLECAMY

Myśli o samobójstwie – jak je traktować?

Jest wiele mitów na temat myśli samobójczych. Czasem życie odbiera sobie ktoś, kogo byśmy o to nie podejrzewali. Jakie są czynniki ryzyka popełnienia samobójstwa? Jakie zachowania mogą świadczyć o tym, że ktoś chce odebrać sobie życie? Dlaczego dla młodych ludzi życie jest takim ciężarem, że jego przerwanie może się wydawać jedynym rozwiązaniem?...
Myśli o samobójstwie – jak je traktować?

Zachowanie samobójcze to działania podejmowane przez kogoś, kto rozważa lub przygotowuje się do spowodowania własnej śmierci. Próba samobójcza to działanie, które ma wywołać śmierć, ale nie przynosi oczekiwanego rezultatu, lecz poważne uszkodzenie ciała.

Co sprawia, że nastolatki chcą odebrać sobie życie?

Okres dojrzewania obfituje w wiele stresujących zmian rozwojowych; zmienia się ciało, sposób myślenia i odczuwania. Silne uczucia pomieszania, lęku, niepewności, presja otoczenia, by osiągać sukcesy w szkole, konieczność myślenia w nowy, bardziej dorosły sposób, wpływają na zdolności nastolatków do rozwiązywania problemów i podejmowania decyzji. Te zmiany mogą być przykre i przytłaczające, tym bardziej, jeśli nakładają się na nie takie wydarzenia, jak rozwód rodziców, zmiana otoczenia, przyjaciół, trudności w szkole czy inne straty. Samobójstwo może wtedy wydawać się dobrym rozwiązaniem. Aż 12-25% starszych dzieci i młodzieży doświadcza różnych form myśli na temat samobójstwa od czasu do czasu. Ryzyko próby samobójczej rośnie wtedy, gdy emocje lub myśli utrzymują się, a zachowanie zmienia zgodnie z nimi (plany samobójcze).

Sygnały ostrzegawcze

Wiele sygnałów ostrzegawczych (myśli, odczucia, zachowania) to także objawy depresji. Obserwacja następujących zachowań przez rodziców i opiekunów może być pomocna w rozpoznaniu osób, które myślą o podjęciu próby samobójczej:

  • zmiany w nawykach związanych z jedzeniem i snem,
  • spadek zainteresowania codziennymi czynnościami,
  • wycofanie z bliskich relacji z rodzicami i przyjaciółmi,
  • wybuchy złości i ucieczki,
  • picie alkoholu i zażywanie narkotyków,
  • zaniedbanie wyglądu zewnętrznego,
  • nadmierne podejmowanie ryzyka,
  • zaabsorbowanie śmiercią i umieraniem... czytaj dalej w serwisie Wieszjak.pl

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/4 lata temu
WITAM WILKU STEPOWY JESTEM ŻONATY OD 14 LAT DWÓJKA WSPANIAŁYCH DZIECI WIADOMO JAK TO W ZWIĄZKACH MAŁŻEŃSKICH JEST RAZ DOBRZE RAZ ŹLE.POKŁÓCIŁEM SIĘ Z ŻONA U ZNAJOMYCH NA SYLWESTRA.RANO W NOWY ROK JUŻ NIEMOGŁEM WYTRZYMAĆ NAPIĘCIA NERWOWEGO POSZEDŁEM DO GARAŻU NA PODDASZE...LIST,SZNUR,SZYJA...ALE ZACZAŁEM ROZMYŚLAĆ ZE ZNAJOMI MOGĄ MIEĆ PROBLEMY ŻAL DZIECI PRZEDEWSZYSTKIM.ZREZYGNOWALEM.PO NASTĘPNEJ MNIEJSZEJ KŁÓTNI POWIEDZIAŁEM O CAŁYM ZAJŚCIU ŻONIE I ZNAJOMYM.MYŚLAŁEM ZE POGADAMY WSZYSCY NA TEN TEMAT ALE SIĘ MYLIŁEM.WSZYSCY MNIE ŻE TAK POWIEM OLALI.TAKŻE NAWET DAJĄC ZNAĆ ŻĘ COŚ JEST NIE TAK,ŻE SIĘ MIAŁO SZNUR NA SZYI I DALEJ SIĘ MYŚLI SAMOBÓJSTWIE NIKT Z BLISKIEGO OTOCZENIA NIEREAGUJE.KAŻDY MYŚLI O SWOICH POTRZEBACH,DLA TAKICH OSÓB ŻYCIE OBOJĘTNIE JAKIEGO CZŁOWIEKA NIEMA ZNACZENIA.TY W SWOIM PRZYPADKU NIEMOŻESZ SIĘ OBWINIAĆ.
/6 lat temu
[quote=wilk stepowy] Mój młodszy brat popełnił samobójstwo.Było to olbrzymie zaskoczenie dla wszystkich.Nie dawał żadnych sygnałów wcześniej,nie miał najmniejszych powodów.Zrobił to 6 tygodni po urodzeniu oczekiwanego synka.Mimo,iż nie miałem na to żadnego wpływu żyję od tego momentu w poczuciu winy ( 25 lat ),iż być może czegoś nie zauważyłem,coś przegapiłem.Moje życie w połowie straciło sens.Gdy ktoś tego nie przeżył, absolutnie nie jest w stanie to zrozumieć. [/quote] Bardzo smutna historia. A czy nie szukał Pan nigdy pomocy psychologicznej? Nie może się Pan obwiniać za śmierć brata...
/6 lat temu
Mój młodszy brat popełnił samobójstwo.Było to olbrzymie zaskoczenie dla wszystkich.Nie dawał żadnych sygnałów wcześniej,nie miał najmniejszych powodów.Zrobił to 6 tygodni po urodzeniu oczekiwanego synka.Mimo,iż nie miałem na to żadnego wpływu żyję od tego momentu w poczuciu winy ( 25 lat ),iż być może czegoś nie zauważyłem,coś przegapiłem.Moje życie w połowie straciło sens.Gdy ktoś tego nie przeżył, absolutnie nie jest w stanie to zrozumieć.