POLECAMY

Jak leczyć nerwicę?

Wiele osób, słysząc diagnozę nerwica, traktuje ją jak wyrok. Okazuje się jednak, że całkiem niepotrzebnie. Nerwica podlega leczeniu i w większości przypadków nie obserwuje się jej nawrotów. Jak zatem leczyć lęk i nerwicę?

Jak leczyć nerwicę?

Jak leczyć nerwicę, czyli farmakoterapia i psychoterapia w leczeniu nerwic

Uważa się, że najskuteczniejszą formą leczenia zaburzeń nerwicowych jest łączenie terapii farmakologicznej z psychoterapią. Terapia wyłącznie lekowa może przyczynić się do wytłumienia przykrych objawów, ale nie dotyka źródeł zaburzeń, do których docierają interwencje psychologa. Skutkiem takiego działania, może być sytuacja, w której pacjent żyje na poziomie akceptowalnym społecznie (silne objawy dały ulgę ), ale w istocie nie jest on zdrowy.

Jeśli chodzi o leczenie farmakologiczne, na ogół stosuje się leki o działaniu przeciwlękowym oraz przeciwdepresyjnym. Przy czym należy bardzo uważać stosując leki przeciwlękowe (anksjolityczne) ze względu na ogromną siłę uzależniającą tych farmaceutyków.

To jedna z najbardziej przebiegłych nerwic. Jak rozpoznać objawy nerwicy wegetatywnej?

W aspekcie psychoterapii, ciekawostką jest specyficzna droga, którą przeciętny pacjent chory na nerwicę pokonuje, aby wreszcie dostać się do pokoju terapeuty. Ze względu na charakterystyczny – somatyczny charakter objawów, diagnozę rozpoczyna się zazwyczaj od badań lekarskich. Pacjent, nieraz latami, wędruje po lekarzach różnych specjalności w celu wyjaśnienia dolegliwości cielesnych. Wreszcie, po wykluczeniu ewentualnych chorób somatycznych, pacjent kierowany jest do psychologa. Jego objawy nie są w końcu związane z chorobą ciała, ale z chorobą duszy. W tym momencie zaczyna się praca terapeutyczna.

Polecamy: PTSD - jak sobie z nim radzić?

Praca nad zranieniami duszy

Bardzo ogólnie rzecz ujmując, strategie terapeutyczne mają pomóc pacjentowi w wyjaśnieniu źródeł przeżywanych objawów, czyli dojść do ich istoty. Dużo rozmów dotyczy emocji, których pacjent często nie rozumie.

Jest tu miejsce na zmiany w dotychczasowych destrukcyjnych przekonaniach na swój i innych temat. Pacjent ma możliwość odreagować przykre przeszłe doświadczenia i nauczyć się zaspokajać deficyty emocjonalne często wyniesione z domu rodzinnego. Terapia uczy, jak przezwyciężać swoje ograniczenia i zahamowania, w jakim kierunku zmieniać swoją destrukcyjną postawę i pokonywać lęk. Wykorzystywany jest w tym celu potencjał osoby chorej, który jest często ukryty i niewykorzystany.

Ogólnie rzecz ujmując, na skutek działań terapeutycznych, pacjent ma możliwość odnieść zwycięstwo nad skutkami niekorzystnych dziecięcych doświadczeń i zacząć żyć prawdziwie w zgodzie ze sobą i ze światem.

Polecamy: Dawno temu w psychiatrii...

Za najskuteczniejsze w leczeniu nerwicy uważa się szkoły psychoterapeutyczne o orientacji dynamicznej oraz poznawczo – behawioralnej (zwłaszcza w terapii zaburzeń lękowych). Jednak bardzo trudno jest wskazać na wyraźne techniki i metody w psychoterapii. Ze względu na ogromnie bogatą symptomatykę tych zaburzeń, różni pacjenci różnorodnie reagują na konkretne strategie. W tym wypadku, niezbędnym jest wyczucie i umiejętność słuchania osoby pomagającej – terapeuty.

Dowiedz się więcej o nerwicy z naszego forum medycznego.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (36)
/3 tygodnie temu
Od około roku uczęszczam na psychoterapię. Moja Pani doktor poleciła mi do tego jeszcze stosować proargi9+ Polecam poczytać więcej na synergypoland.pl gdyż produkt ten podwyższa znacznie energię i wpływa na dobre samopoczucie.
/4 miesiące temu
Mój mąż ma niestety problemy z nerwicą. Na szczęście trafiliśmy do bardzo dobrych specjalistów w psychomedic.pl. gdzie uzyskaliśmy profesjonalną pomoc, już prawie udało się uporać z tym problemem. Polecam wszystkim to miejsce. https://psychomedic.pl/nerwica/
/rok temu
Chodzę do psychologa na Chmielną, ściślej to do pani psycholog Moniki Winek. Teraz już wiem, jak ważne jest to żeby z takimi problemami nie pozostawać samemu. Długo się oszukiwałam, że ten problemem nie jest tak poważny, jak innym się wydaje i że właściwie to nie wymagam pomocy. Teraz już wiem, jak bardzo się myliłam. Nie ma z tym żartów. Życie w nieustannym stresie, lęku, napięciu i nerwach nie jest życiem. Nic mnie nie cieszyło, zaczęłam się obawiać, że mam depresję... Dobrze się stało, że chodzę do psychologa. Zaczynam widzieć tego plusy i jestem dobrej myśli. Po prostu wierzę, że uda mi się z tego wyjść.
POKAŻ KOMENTARZE (33)