POLECAMY

Fazy żałoby

Żałoba jest naturalną reakcją na stratę, zwłaszcza stratę bliskiej osoby. Nie jest ona tożsama z depresją, jednak mogą występować w jej przebiegu depresje reaktywne i epizody depresyjne, żałoba może też spowodować ujawnienie się depresji i maskować ją przez długi czas.

Fazy żałoby

Fazy żałoby

Żałoba zazwyczaj przebiega w kilku fazach, co do których liczby i treści poszczególne teorie nie są zgodne, jednak nawet postronny obserwator może dostrzec w przebiegu żałoby pewien schemat.

Według zwolenników koncepcji psychodynamicznej żałoba przebiega w następujących fazach (za ks. Krzysztofem Wędrychowiczem):
• faza szoku
• faza zaprzeczenia
• faza rozpaczy
• faza poczucia krzywdy
• faza agresji
• faza reorganizacji
Według Catherine M. Sanders fazy te to:
• faza szoku
• faza uświadomienia sobie straty
faza wycofania (chronienia się)
• faza powracania do zdrowia
• faza odnowy

Jak widać w obu przypadkach strata powoduje szok, po którym następuje szereg reakcji obronnych, dzięki którym człowiek jest w stanie stopniowo zaadaptować się do nowej sytuacji i poradzić sobie z ogromem bólu, by wreszcie odzyskać równowagę emocjonalną i podjąć na nowo zadania życiowe. Okres przystosowania – od dezorganizacji do reorganizacji – jest ważny dla zachowania zdrowia psychicznego i nie należy go lekceważyć ani na siłę skracać.

Zobacz także: Żałoba a depresja

Czas przeżywania żałoby

Dla każdego człowieka czas przeżywania każdego z etapów jest kwestią indywidualną, przyjmuje się jednak, że czas potrzebny do konstruktywnego przepracowania żałoby jest zbliżony do obyczajowo przyjętego okresu żałoby, tj. do jednego roku. Jeśli smutek, żal i cierpienie trwają dłużej, a przy tym wydaje się, że naturalny tok żałoby został zaburzony, należy wziąć pod uwagę możliwość, że doszło do tzw. powikłania żałoby lub ujawniła się depresja.

Przeczytaj: Dziecko w żałobie - jak pomóc mu przeżyć stratę?

http://www.hospicjum.busko.xip.pl/_nowa/page/73-Piec_faz_oplakiwania_straty.html
http://warszawa.pcts.pl/arts/DEPRESJA-A-ZALOBA-PO-STRACIE-BLISKIEJ-OSOBY-depresja-reaktywna-typowy-przebieg-zaloby-zaloba-powiklana-a1-23.html

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/2 lata temu
Depresja działa podstępnie. Na początku wydaje nam się że po prostu złapała nas zwykła chandra i lekceważymy wszystkie objawy. Tymczasem nasz stan potrafi pogorszyć się z dnia na dzień. U mnie było podobnie. Lekarstwem na moje samopoczucie było oczyszczenie energetyczne, które zamówiłam na stronie moc-energii.pl , po kilku sesjach poczułam się znacznie lepiej, teraz normalnie funkcjonuje i radzę sobie z problemami.