Dlaczego nie chcemy pamiętać? O amnezji dysocjacyjnej

Lekarz psychiatra nie podsunie Ci gotowej „recepty na szczęście”, ale może pomóc Ci ją odnaleźć
Wiemy, że amnezja to utrata pamięci. Jest dla nas zrozumiałe, że występuje na ogół na skutek obrażeń głowy. Jak jednak wytłumaczyć sytuacje, w których ludzie tracą  pamięć o swojej przeszłości nie na skutek wypadku czy choroby neurologicznej?
/ 25.11.2010 14:14
Lekarz psychiatra nie podsunie Ci gotowej „recepty na szczęście”, ale może pomóc Ci ją odnaleźć

Co to jest amnezja dysocjacyjna?

Amnezja dysocjacyjna to niezwykłe zjawisko będące dowodem na to, jak bardzo psychika może wpływać na umysł i świadomość. Okazuje się, że aż 7% procent populacji może cierpieć na amnezję dysocjacyjną, która może trwać od kilku dni do kilku lat… Równie dobrze może wystąpić jednorazowo jak kilkakrotnie, w większości przypadków dotyka mężczyzn. Osoba dotknięta tym zaburzeniem przede wszystkim nie będzie pamiętać faktów z przeszłości dotyczących jej życia - i nie będzie to skutek działania lekarstw, narkotyków czy alkoholu. Upośledzenie będzie na tyle silne, że zdecydowanie utrudni jej funkcjonowanie i przyniesie cierpienie psychiczne.

Jakie są przyczyny amnezji dysocjacyjnej?

Amnezja dysocjacyjna, podobnie jak fuga, jest reakcją na bardzo stresujące wydarzenie lub traumę i stanowi w pewnym sensie tarczę obronną przed jej pełnym doświadczeniem. Osoba nieświadomie „wybiera” zapomnienie o wydarzeniu czy o przeszłości by ochronić siebie i swój organizm przed lękiem. Wszystko dzieje się poza wolą jednostki.

Polecamy: Jak być asertywnym?

Oczywiście, ten typ amnezji dotyczy niewielkiej grupy z nas, ale jak wielu dotyka analogiczny problem - gdy staramy się odepchnąć od siebie nieprzyjemne uczucia, zaprzeczając im, udając, że wszystko jest w porządku, doprowadzając do budowania coraz większego napięcia w organizmie zamiast skonfrontować się z nimi i je zaakceptować? Pamiętajmy, że struna zbyt długo napinana może pęknąć, warto więc pomyśleć też o swoim zdrowiu psychicznym. Gdy czujemy, że jesteśmy w stresie, lepiej usiąść i zastanowić się co jest jego przyczyną i jakie konkretnie emocje w nas budzi. Świadomość własnych stanów psychicznych jest jedną z podstaw budowania zdrowego życia wewnętrznego. 

Jak można pomóc osobie dotkniętej amnezją dysocjacyjną?

Skutecznym sposobem przywracania świadomości okazuje się hipnoza, która chętnie stosowana jest w niektórych podejściach psychoterapeutycznych. Pozwala ona przypomnieć sobie o trudnym wydarzeniu, przywrócić je świadomości by wspólnie z terapeutą je potem, jak mówią psychologowie, „przepracować”, czyli oswoić.

Polecamy: Wszystko o wizycie u psychoterapeuty

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Tagi: psychika