Czy lęk występuje w depresji? Wszystko o depresji lękowej

Osoby chore na depresję nie mają motywacji nawet do realizacji hobby
Chorzy na depresję często zmagają się z lękiem. Często niesłusznie myli się go ze strachem. Czym się od niego różni i jak zwalczyć lęk depresyjny?
/ 16.01.2019 11:34
Osoby chore na depresję nie mają motywacji nawet do realizacji hobby

Co odróżnia lęk od strachu?

Strach jest zjawiskiem fizjologicznym, pojawia się sporadycznie, lęk natomiast ma charakter przewlekły. Strach stanowi naturalną reakcję organizmu na zagrożenie, przygotowuje go do walki lub ucieczki.

Lęk, w przeciwieństwie do strachu, nie posiada konkretnego obiektu, dlatego też nie znika wraz z usunięciem zagrożenia. Lęk trwa dłużej niż strach i nie mobilizuje, lecz ogranicza zdolność do działania.

Depresja a lęk

Niemal każdej depresji towarzyszy lęk, dlatego często ich objawy współistnieją ze sobą. Część kryteriów diagnostycznych depresji, takich jak niepokój czy bezsenność, stanowi jednocześnie kryteria zaburzeń lękowych.

Lęk depresyjny jest irracjonalny, nie wiąże się z konkretnym obiektem, a obawy występują niezależnie od zewnętrznych okoliczności, nie zawsze nasilają się pod wpływem negatywnych wydarzeń. 

Lęk może mieć różną siłę i długość trwania. Forma lęku o niedużym nasileniu jest najczęściej spotykana w przebiegu zaburzeń depresyjnych i określana jako „lęk wolnopłynący”. Wystąpić też mogą inne rodzaje, między innymi intensywny lęk paniczny lub lęk fobiczny.

Najczęściej lęk depresyjny nasila się tuż po przebudzeniu i uniemożliwia kontynuację snu. Sam sen jest płytki, chory w jego trakcie „zachowuje czujność”, wcześnie się wybudza i czuje się niewypoczęty.

Psychiczne i somatyczne objawy lęku

Objawy lęku możemy podzielić na dwa rodzaje: natury psychicznej oraz somatycznej. Do objawów psychicznych należą:

  • zamartwianie się o siebie, rodzinę, obawa przed szaleństwem, śmiercią,
  • napięcie wewnętrzne, niemożność odprężenia się,
  • drażliwość, nie panowanie nad emocjami, łatwe wpadanie w złość,
  • lęk antycypacyjny, czyli lęk przed pojawieniem się lęku,
  • problemy z pamięcią i koncentracją uwagi.

Wśród somatycznych objawów lęku wyróżnić możemy:

  • kołatanie serca, zmiany rytmu bicia serca, marznięcie kończyn,
  • duszności, uczucie braku tchu, przyspieszony oddech, ucisk w klatce piersiowej,
  • mdłości, biegunki, suchość w ustach,
  • parcie na pęcherz, konieczność częstego oddawania moczu, bóle menstruacyjne,
  • bóle głowy, karku, drżenie kończyn.

W zależności od rodzaju lęku (np. lęk uogólniony, paniczny, w postaci fobii) towarzyszącego depresji dobierane są konkretne metody leczenia. Można je sprowadzić do dwóch rodzajów interwencji. Pierwszą z nich stanowi farmakoterapia, a drugą psychoterapia. Najlepsze efekty w łagodzeniu objawów lękowych przynosi ich równoczesne stosowanie.

Czytaj też:
Jak leczy się depresję?
Jakie są objawy depresji?
 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!