Co dzieje się z naszym organizmem, kiedy zaczyna się stres - biologia stresu

W sytuacjach stresowych większość z nas sięga po jedzenie / Fot. Fotolia
Stres to nie tylko napięcie psychiczne i pobudzenie emocjonalne, ale również cały szereg reakcji czysto fizjologicznych. W momencie dużego stresu organizm dopada nagła niemoc opanowania samego siebie. Czym grozi nadmiar stresu?
/ 17.03.2009 12:01
W sytuacjach stresowych większość z nas sięga po jedzenie / Fot. Fotolia

Najważniejsze reakcje fizjologiczne następujące po stresowej sytuacji:

  • przyspieszone tętno,
  • zwiększone ciśnienie krwi,
  • zwiększone napięcie mięśniowe (m.in. często dotkliwie odczuwany skurcz żołądka, napięty kark, nogi jak z waty lub drżenie rąk),
  • zwiększona potliwość,
  • suchość w ustach,
  • zwiększone natlenienie krwi,
  • zawroty głowy,
  • obniżona wrażliwość na ból i inne bodźce zmysłowe z wyjątkiem tych, które oceniamy jako szczególnie ważne dla naszej sytuacji,
  • wzrost poziomu cukru w krwi.

Niezwykle istotnym elementem tej reakcji są również zmiany hormonalne – przede wszystkim gwałtowny wzrost wydzielania adrenaliny.

Wszystkie zmiany zachodzące w organizmie pod wpływem stresora mają na celu zwiększenie wydolności organizmu oraz poprawę funkcji poznawczych w taki sposób, aby łatwiejsze stało się radzenie sobie z sytuacją potencjalnie zagrażającą.

Zobacz też: Lęk - emocja, stan czy naukowa zagadka?

Konsekwencje częstych sytuacji stresowych

Jeśli jednak źródło stresu nie przemija, to zarówno nadmierne, długotrwałe pobudzenie jak i zmiany hormonalne, powodują wyczerpanie fizyczne (zmęczenie) i psychiczne (apatia). Mogą też powodować zmniejszoną odporność na choroby oraz przyczyniać się do rozwoju chorób, do których jesteśmy predysponowani genetycznie.

Zobacz też: Jakie zagrożenia niesie przewlekły stres?

Dodatkowy problem stwarza interpretacja fizjologicznych objawów stresu. Gdy serce zaczyna szybciej bić a ręce drżą, niejednokrotnie budzi to lęk i przekonanie o braku możliwości poradzenia sobie z problemem. Taka sytuacja powoduje, że stres staje się większy, jego objawy zaś (również fizjologiczne) nasilają się. Powstaje błędne koło, które często zwiększa ryzyko tego, że w przyszłości na podobną sytuację zareagujemy jeszcze mocniej.

Najważniejszych elementem jest uświadomienie sobie, że tylko my sami potrafimy opanować własne lęki.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA