POLECAMY

Ze skierowaniem do dowolnego szpitala

Szpital oraz poradnia nie mają prawa odmówić nam przyjęcia, jeśli posiadamy stosowne skierowanie. Zgodnie z ustawą sami możemy wybrać dowolną placówkę na terenie kraju.

Ze skierowaniem do dowolnego szpitala fot. Fotolia

Bez rejonizacji

Leczenie w ramach specjalistycznej opieki ambulatoryjnej lub szpitalnej odbywa się bez rejonizacji. Oznacza to, że jeśli otrzymaliśmy stosowne skierowanie, możemy dowolnie wybrać specjalistę u którego chcemy się leczyć. Placówka, z której usług chcemy skorzystać, musi jedynie posiadać podpisaną umowę z NFZ.

Do szpitala w dowolnym miejscu

W praktyce oznacza to, że nawet jeśli mieszkamy na Helu, możemy ze skierowaniem na leczenie zgłosić się nawet do szpitala w Białce Tatrzańskiej. Nie ma znaczenia ani miejscowość, ani tym bardziej województwo z którego pochodzimy. Co możemy zrobić, gdy szpital odmówi nam przyjęcia? – w takiej sytuacji mamy prawo skierować skargę do dyrektora placówki, właściwego oddziału NFZ, a nawet rzecznika praw pacjenta.

Szpital, który nagminnie odmawiać będzie przyjmowania pacjentów, zasłaniając się obowiązkiem rejonizacji naraża się na karę finansową, którą nałożyć może na niego NFZ.

Do kogo mogę zgłosić się bez skierowania?

Istnieje określona ilość specjalistów, do których możemy udać się bez skierowania. Są to dermatolog, onkolog, wenerolog, ginekolog, okulista oraz dentysta. Do pozostałych lekarzy potrzebować będziemy stosownego skierowania, nie mniej rejonizacja obowiązuje nas tylko przy wyborze lekarza rodzinnego i pielęgniarki rodzinnej.

Zobacz też: Prawo do informacji o stanie zdrowia

Do lekarza rodzinnego bez skierowania

W sytuacjach, gdy nagle zachorujemy poza miejscem zamieszkania, możemy zgłosić się bez skierowania do lekarza rodzinnego. Zasada ta dotyczy tzw. stanów nagłych (wysoka gorączka, choroby zakaźne, etc.). W każdym innym przypadku na wizytę udać się musimy ze skierowaniem.

Źródło: Rzeczpospolita 11-12.2012 (Pomoc Specjalistyczna zawsze bez rejonizacji) / PZ

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (6)
/5 miesięcy temu
Mam mieć operację ginekologiczną w Styczniu w Katowicach ....Całą moją rodzinę mam w Płocku a w Katowicach mieszkam sama czy mogę być operowana w Płocku ? czy mój lekarz ginekolog zgodzi się na to aby mogła być operowana w Płocku ? Bardzo proszę o odpowiedź
/4 lata temu
Ludzie jeżeli nie ma dla Was przyjęć na rehabilitację ,nie leczcie się sami prywatnie !!!!! Piszcie skargi do NFZ ,tylko wtedy coś zmienimy !!! NFZ nie może wiecznie udawać ,że nie widzi problemu !!!
/4 lata temu
Za wszystki nasze skargi nie są winni lekarze czy przechodnie tylko NFZ ,który bez pomyślunku wydziela śmiesznie małe kwoty na zabiegi ,rehabilitację itp.Udają,że nie wiedzą iż dają na to wszystko za mało pieniędzy ,stąd na zapis na rehabilitację czy operację nie ma zapisów do końca 2013 r !!! To kpiny ,płacimy a nie ma dla nas opieki!!!!! Ten dział który planuje ile w danym roku dać przechodnią czy szpitalą pieniędzy powinien iść cały do zwolnienia ,bo nie umią tego zrobić !!!! Wszyscy powinni pisać skargi na NFZ to może się ktoś tam przebudzi !!!!
POKAŻ KOMENTARZE (3)