Termin ważności recepty

Wystawiona przez lekarza recepta powinna być zrealizowana w ściśle określonym czasie. Od czego zależą terminy ważności recepty i na jaki okres są wystawiane?

Termin ważności recepty

Recepta jest podstawą wydania przez farmaceutę niektórych leków, które mają zostać użyte przez chorego w trakcie leczenia. To, jak powinna wyglądać recepta i co powinno być w niej zawarte reguluje rozporządzenie Ministra Zdrowia.

W rozporządzeniu tym, zostały wskazane również terminy ważności recept, które zależne są od tego, na jakie leki została wystawiona recepta.

Co można oddać ojczyźnie? Serce, nerkę, wątrobę… Zobacz mocny spot z gwiazdami w rolach głównych!

Żelazną zasadą jest to, że termin realizacji recepty nie może przekroczyć 30 dni od daty jej wystawienia.

Natomiast w przypadku recept na antybiotyki oraz wystawionych w ramach pomocy doraźnej, termin realizacji recepty nie może przekroczyć 7 dni od daty jej wystawienia.

Przeczytaj: Czy leki bez recepty są bezpieczne dla wątroby?

Jeszcze inne terminy przewidziane są dla:
1. recept na leki lub wyroby medyczne sprowadzane z zagranicy dla użytkowników indywidualnych – 120 dni od daty wystawienia,
2. recept na preparaty immunologiczne wytwarzane dla indywidualnego pacjenta – 90 dni od daty wystawienia.

Data wystawienia recepty jest niezbędna! Jej brak lub przekroczenie terminu przewidzianego na realizację recepty będzie wiązał się z odmową farmaceuty wydania leku.

Nieczytelna recepta

Warunek ten jest, niestety, nie do końca zależny od pacjenta. Nie mniej jednak, warto dopilnować, aby recepta była wypełniona czytelnie. Jest to o tyle istotne, że aptekarz nie zrealizuje recepty, z której nie jest w stanie odczytać nazwy leku.

Problem może wystąpić również wówczas, gdy recepta jest pokreślona. Jeżeli lekarz, wypełniając receptę popełni błąd, powinien go skreślić, przystawić pieczątkę i podpisać się. Dopiero taka recepta (mimo pomyłki) zostanie zaakceptowana w aptece.

Oczywiście, recepta nie zostanie zrealizowana także wówczas, gdy nie będzie spełniać warunków przewidzianych w ustawie, co do jej wyglądu i wymiarów. Nawet jeżeli spełnia wszelkie wymogi formalne (np. wskazanie danych pacjenta, pieczątka i podpis lekarza, data wystawienia) może nie zostać przyjęta przez aptekarza, ze względu na to, że nie odpowiada obowiązującemu wzorowi.

Zobacz też: Czy branie leków w okresie karmienia szkodzi dziecku?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (1)
/4 lata temu
Jeśli recepta na antybiotyk jest ważna 7 dni, to pytanie - jakich: roboczych czy kalendarzowych? Jak powszechnie wiadomo, apteki są nieczynne w dni świąteczne. Poszukiwanie otwartej apteki, szczególnie w mniejszych miejscowościach, to nie jest zajęcie dla osoby chorej. A co zrobić, jeśli w aptece zabrakło danego leku, a sprowadzenie przekroczy owe 7 dni? Ten "przepis", to typowe, komunistyczne pomiatanie ludźmi, kiedy byle ekspedientka wyżywała się na Bogu ducha winnych klientach.