Stomia na lotniskach – szkolenia dla kontrolerów

stomia fot. Fotolia
W oficjalnych przepisach dotyczących przewozu bagażu podręcznego w samolotach nie ma nic na temat podróżowania ze stomią. To sprawia, że stomicy miewają często nieprzyjemności podczas odprawy. Na szczęście wygląda na to, że już niedługo!
Marta Słupska / 21.09.2016 14:32
stomia fot. Fotolia

Stomik na lotnisku

Szacuje się, że w Polsce żyje ponad 40,000 stomików. Wyłonienie stomii jest zwykle wydarzeniem oznaczającym nową jakoś życia i powrót do dawnej aktywności. Społeczeństwo w Polsce nadal jednak niewiele wie na ten temat – to dlatego stomicy tak często spotykają się z niezrozumieniem. Chociażby na lotnisku, gdzie sprzęt stomijny znajdujący się na brzuchu stomika może wzbudzić podejrzenia operatorów kontroli bezpieczeństwa, którzy dotychczas nie spotkali się z tematem stomii.

Szkolenia dla kontrolerów

Aby zapobiegać takim sytuacjom, wystartował właśnie Ogólnopolski Program Szkoleń Portów Lotniczych Dotyczących Odpraw Pasażerów z Wyłonioną Stomią. Ma on poprawić komfort życia stomików – przede wszystkim w podróży – i zaoszczędzić im niepotrzebnego stresu. Program jest wynikiem współpracy, którą Fundacja STOMAlife podjęła z Urzędem Lotnictwa Cywilnego oraz Zarządem Granicznym Komendy Głównej Straży Granicznej. Pierwszą organizacją, która z pełnym zrozumieniem i zaangażowaniem podeszła do kwestii związanej z poprawą komfortu podróżujących stomików, jest Lotnisko im. F. Chopina w Warszawie.

W celu uzyskania pełnej wiedzy na temat stomii i związanych z nią procedur medycznych nasi pracownicy przeszli serię profesjonalnych szkoleń przeprowadzonych przez Fundację STOMAlife. W ich trakcie poruszone zostały kwestie związane nie tylko fizycznymi, ale również z psychologicznymi potrzebami podróżujących stomików. Przed wakacjami zakończył się I etap szkoleń a teraz szkolenia takie są częścią programu adaptacyjnego dla nowych pracowników – mówi Przemysław Przybylski, Rzecznik Prasowy Lotniska Chopina w Warszawie.

Do tej pory przeszkoleni zostali również pracownicy lotnisk w Modlinie, Zielonej Górze, Bydgoszczy, Łodzi, Olsztynie, Lublinie oraz Katowicach.

Czego będą się uczyć kontrolerzy w trakcie szkoleń? Przede wszystkim jak komunikować się ze stomikami, by zapewnić im zrozumienie, i jak wygląda życie ze stomią. Poznają też sprzęt stomijny, którego posiadanie jest niezbędne stomikom w trakcie podróży. Jest to ważne tym bardziej, że w oficjalnych przepisach dotyczących przewozu bagażu podręcznego, leków oraz środków medycznych nie ma słowa o sprzęcie stomijnym, bez którego stomik nie może funkcjonować.

Karta stomika - jakie prawa ma osoba ze stomią?

Czym jest Karta Stomika?

Kluczową kwestią, która ma szanse realnie wpłynąć na wzrost komfortu podróżujących stomików, jest między innymi zapoznanie się pracowników lotnisk z Kartą Stomika i uznanie praw z niej wynikających za obowiązujące – mówi Dorota Minta, prezes Fundacji STOMAlife.  

Karta Stomika to dokument zaświadczający, że jej posiadacz ma wyłonioną stomię. Karta wydawana jest w formacie karty płatniczej, do której dołączane jest zaświadczenie medyczne (przetłumaczone na siedem języków). Warunkiem ważności zaświadczenia oraz potwierdzeniem zasadności korzystania z karty stomika jest podpis oraz pieczątka odpowiedniego organu medycznego. 

Masz stomię? Zgłoś się po kartę stomika!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA