Prawa kobiet w ciąży – vademecum

Wypowiedzenie umowy o pracę w ciąży
Ciąża, poród i połóg to szczególny okres w życiu kobiety. W tym czasie nie tylko przyszła mama musi o siebie dbać. Ważne jest, aby jej otoczenie, praca czy szpital zapewniły jej odpowiednie warunki. Jakie prawa ma kobieta ciężarna w szpitalu? Czy kobieta w ciąży może być zwolniona z pracy? Kiedy ojcu przysługuje urlop „macierzyński?
/ 29.09.2011 13:44
Wypowiedzenie umowy o pracę w ciąży

Prawa kobiet w ciąży

Okres ciąży i połogu powinien być przepełniony spokojem i radością. Niestety czasami radosne oczekiwanie na dziecko mąci przymusowy pobyt w szpitalu. Sam poród również wiąże się z krótkotrwałą hospitalizacją. Jakie prawa ma kobieta w ciąży podczas pobytu w zakładzie opieki zdrowotnej?

Przeczytaj: Kobieta w ciąży w szpitalu – prawa pacjentki

Czy znieczulenie jest płatne?

Zgodnie z interpretacją przepisów ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych szpitale nie mają prawa żądać od pacjentek opłat za wykonanie znieczulenia zewnątrzoponowego. Znieczulenie finansowane jest  przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Czy szpital ma prawo odmówić kobiecie wykonania znieczulenia? Czy kobieta może zapłacić za znieczulenie?

Przeczytaj: Czy za znieczulenie podczas porodu trzeba zapłacić?

„Skóra do skóry”

Czasy, kiedy dziecko było oddzielane od matki po porodzie, bezpowrotnie minęły. Teraz kobieta, która urodziła dziecko ma prawo spędzić z nim dwie godziny. Dopiero po upływie tego czasu personel medyczny może zbadać i umyć dziecko.

Dowiedz się więcej o nowym standardzie: „Skóra do skóry’ matki i dziecka

Ciąża a utrata pracy

Kobieta w ciąży jest chroniona przed zwolnieniem z pracy przez przepisy kodeksu pracy. Istnieją jednak okoliczności, w których pracodawca może rozwiązać umowę z pracownicą bez wypowiedzenia. Jest to możliwe tylko z winy pracownicy. Czy istnieje możliwość wypowiedzenia umowy bez winy pracownicy?

Przeczytaj: Kobieta w ciąży a wypowiedzenie umowy o pracę

Tata na urlopie

Pracujący ojcowie mogą skorzystać z urlopu ojcowskiego. Do jego uzyskania niezbędne jest uzyskanie od lekarza zaświadczenia o chorobie dziecka lub przebytym porodzie. Na jaki okres pracownik wychowujący dziecko może wziąć urlop? Czy ojciec może wziąć urlop w związku z opieką nad żoną po przebytym porodzie?

Przeczytaj koniecznie: Kiedy przysługuje urlop ojcowski?

Poronienie

Poronienie jest dla kobiety bardzo ciężkim przeżyciem. Czy polskie prawo skonstruowane jest tak, aby ułatwiać kobiecie przejście przez tak trudny dla nie okres? Czy matce po stracie dziecka należy się urlop macierzyński? Czy można pochować dziecko?

Przeczytaj: Sytuacja prawna kobiet po poronieniu

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA