Kto może zostać asystentem osoby niepełnosprawnej?

Jakie cechy charakteru powinien mieć asystent osoby niepełnosprawnej, by dobrze wypełniać swoje obowiązki? Czy asystentem osoby niepełnosprawnej może być członek jej rodziny, np. matka, ojciec, brat lub siostra?
/ 15.07.2014 10:39

asystent osoby niepełnosprawnej

fot. Fotolia

Cechy asystenta osoby niepełnosprawnej

W Polsce, mimo że zawód asystenta nie jest jeszcze należycie doceniany, chętnych na to stanowisko nie brakuje. Osoba zainteresowana pracą w charakterze asystenta powinna posiadać odpowiednie wykształcenie kierunkowe, a przynajmniej tacy kandydaci przyjmowani są do specjalne tworzonych baz danych.

Jak się okazuje, osoby o niższym wykształceniu, ale z wysoko rozwiniętym poczuciem empatii oraz cierpliwości, idealnie spełniają wymogi stawiane przez pracodawców, czyli osoby niepełnosprawne.

Ponieważ wynagrodzenie dla asystenta osoby niepełnosprawnej bardzo często bywa niesatysfakcjonujące, coraz więcej Polaków wyjeżdża do wspomnianych krajów pracować w charakterze asystenta, gdyż tam mogą dostawać zdecydowanie wyższą pensję.

Zobacz też: Czym zajmuje się osobisty asystent osoby niepełnosprawnej?

Czy asystentem osoby niepełnosprawnej może być jej członek rodziny?

Skoro sama osoba niepełnosprawna jest pracodawcą i usługobiorcą, nasuwa się pytanie, dlaczego by nie zatrudnić na miejsce asystenta członka rodziny bądź opiekuna, jeśli większość środków finansowych przeznaczanych na wypłaty jest pozyskiwana z instytucji państwowych lub pozapaństwowych? Otóż taka sytuacja nie jest prosta do osiągnięcia, jednak nie możliwa.

Jeśli ktoś z bliskiego otoczenia osoby niepełnosprawnej potrzebującej usługi asystenckiej byłby zainteresowany niesieniem jej pomocy, wówczas powinien spełnić wymagania stawiane przez biura asystentów osób niepełnosprawnych. Wymagania te wiążą się z odpowiednim przeszkoleniem i nabyciem doświadczenia. Często takie rozwiązanie bywa dużo korzystniejsze zarówno dla osoby potrzebującej pomocy, jak i udzielającej jej.

Zobacz też: Jak zostać asystentem osoby niepełnosprawnej?

Fragment pochodzi z książkiRozwój usług asystenta osoby niepełnosprawnej w Polsce” autorstwa J. Rottermunda i I. Fajfer-Kruczek (wydawnictwo Impuls 2013). Publikacja za zgodą wydawcy.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA