Kremacja – co można zrobić ze szczątkami?

Śmierć stanowi problem, który przekracza immanentne warunki swoich możliwości/fot. Fotolia fot. Fotolia
Być może zastanawiałeś się kiedyś, czy polskie prawo dopuszcza przechowywanie w domu urny z ludzkimi prochami lub rozsypanie skremowanych szczątków w morzu. Z tego tekstu dowiesz się, jak te kwestie wyglądają w świetle polskiego prawa.
/ 29.05.2012 13:32
Śmierć stanowi problem, który przekracza immanentne warunki swoich możliwości/fot. Fotolia fot. Fotolia

Kremacja zwłok a pochówek ciała

W przypadku kremacji zwłok stosuje się przepisy dotyczące pochówku ciała. Podobnie jak przy zwykłym pogrzebie skremowane szczątki muszą być złożone na cmentarzu (komunalnym lub wyznaniowym). Musi być zachowana cała procedura dotycząca pogrzebu – polskie prawo nie przewiduje bowiem większych odstępstw od pochówku ciał skremowanych lub nie.

Czy można przechowywać w domu urnę z prochami?

Przechowywanie urny z prochami zmarłego w domu lub, zgodnie z jego wolą, rozsypywanie jego szczątków nad morskim urwiskiem - to motyw często prezentowany w filmach zza oceanu. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy tego typu postępowanie z ludzkimi szczątkami jest w dopuszczalne również w Polsce.

Przepisy regulujące kwestię pochówku i postępowania ze zwłokami reguluje ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych z 1959 r. (Dz. U. nr 11 poz. 62 z późn. zm.). W art. 12 tejże ustawy napisano: „Zwłoki mogą być pochowane przez złożenie w grobach ziemnych, w grobach murowanych lub katakumbach i zatopienie w morzu. Szczątki pochodzące ze spopielenia zwłok mogą być przechowywane także w kolumbariach".

Powyższe zdanie reguluje każdy dopuszczalny polskim prawem sposób pochówku.  Doprecyzujmy też, że wskazane w art. 12 „zatopienie w morzu” dotyczy wyłącznie ciał osób zmarłych na statkach morskich, które nie mogą dobić do brzegu w ciągu 24 godzin od czasu zgonu.

Kary za złamanie przepisów dotyczących kremacji zwłok

Złamanie przepisów ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych stanowi wykroczenie i zagrożone jest karą grzywny lub aresztu. Przez złamanie ustawy należy rozumieć, na przykład przewożenie urny  prywatnym samochodem bez uprzedniego zgłoszenia tego faktu odpowiednim służbom.

Do czasu zmiany przepisów (kwestie te poruszane są na forum sejmowym czy w deklaracjach niektórych partii politycznych) kremacja zwłok – pomijając koszty i pewne praktyczne aspekty – w zakresie sposobu postępowania nie różni się od „zwykłego” pochówku.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA