Zaczadzenie, czyli zatrucie śmiercionośnym czadem

Defibrylacja jest pomocna w przypadku migotania komór i tachykardii komorowej bez tętna/ fot. Shutterstock
Aby zmniejszyć liczbę zaczadzeń, potrzebna jest świadomość, rozsądne rozwiązania techniczne w domu oraz spostrzegawczość rodziny czy sąsiadów, czyli ludzi z bliskiego otoczenia. Jak ochronić się przed szkodliwymi skutkami czadu? Jak rozpoznać pierwsze objawy zatrucia?
/ 21.10.2010 13:20
Defibrylacja jest pomocna w przypadku migotania komór i tachykardii komorowej bez tętna/ fot. Shutterstock

Czad nie ma barwy ani zapachu

Głównym i oczekiwanym produktem spalania jest dwutlenek węgla. W sytuacji, kiedy nie ma wystarczającej ilości powietrza, staje nim się groźny dla zdrowia i życia tlenek węgla. Jest to gaz bezbarwny i bezwonny, co czyni go cichym zabójcą - nie ma możliwości wykrycia go za pomocą zmysłów. Jest lżejszy od powietrza, więc gromadzi się pod sufitem, wymieszany jednak z dwutlenkiem węgla może również opadać na dół.

Dlaczego ten gaz jest tak groźny?

W organizmie człowieka czad łączy się z enzymami zawierającymi w swym składzie żelazo, w tym z hemoglobiną. To białko zostaje niejako przyklejone do tlenku węgla dokładnie w miejscu, gdzie powinno przenosić tlen, przez co nie może zaopatrywać tkanek w ten niezbędny dla życia pierwiastek.

Ten fakt dotyczy głównie najbardziej aktywnych i podstawowych układów naszego organizmu, czyli krwionośnego i nerwowego.

Czad jest wśród nas

W codziennym życiu czad powstaje w niesprawnej instalacji grzewczej, w silnikach samochodów benzynowych oraz podczas pożarów. Ocieplanie mieszkań i izolacja budynków czyni nas bezbronnymi na jego działanie.

Objawy zatrucia są niespecyficzne

Objawy zatrucia tlenkiem węgla zależą od jego stężenia w powietrzu oraz od szybkości, z jaką może on być rozprowadzany z krwią po organizmie, czyli od pracy serca. Oznacza to, że osoby przebywające w małych, zamkniętych pomieszczeniach i wykonujące pracę fizyczną będą szczególnie narażone. Również niemowlęta łatwiej ulegają zatruciu ze względu na inną budowę hemoglobiny.

Przy niskich stężeniach występuje mierny ból głowy, którego można nie skojarzyć nawet z obecnością trującej substancji. Im stężenie wyższe, tym ból głowy się nasila i pojawiają się dodatkowe objawy, jak nudności i wymioty. Przy dużych stężeniach występuje przyspieszenie tętna, śpiączka oraz drgawki.

Zgon nie zależy od stężenia, ale od ilości substancji, jaka przedostanie się do organizmu. Przez to w niskich stężeniach śmierć może nastąpić po 2 godzinach, a w wysokich nawet po 3 minutach.

Zobacz też: Pijany lub chory, czyli zatrucia alkoholowe

Czy da się wyleczyć ofiarę zaczadzenia?

Jeśli pomoc przybyła na czas, jest to możliwe. Leczenie zatrucia czadem polega na kompleksowej ochronie chorego przed skutkami niedotlenienia. Stosuje się tlenoterapię w komorze hiperbarycznej, transfuzje, zapobieganie obrzękowi mózgu, dodatkowo leczy się kwasicę i hipertermię.

Chroń siebie i rodzinę!

Aby ochronić siebie i swoją rodzinę przed zatruciem czadem, pamiętaj o profilaktyce. Niekorzystne kuchnie gazowe zastąp atestowanymi, nowoczesnymi rozwiązaniami. Nie zapominaj o odpowiedniej wentylacji pomieszczeń oraz o czujnikach czadu, które ostrzegą Cię o niebezpieczeństwie w razie potrzeby. Zaplanuj pomieszczenia w domu tak, by zminimalizować ryzyko pożaru. Chroń też kluczowe elementy instalacji przed dziećmi.

Pamiętaj też o pożytecznej roli kominiarza.

Zobacz też: Jakie są objawy zatrucia grzybami?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA