POLECAMY

Piasek w nerce – jak go leczyć?

Każdy, kto przeżył napad kolki nerkowej, wie, że ból jest nie do zniesienia, pacjent odczuwa niepokój, nie może znaleźć odpowiedniej dla siebie pozycji. Jak rozpoznać piasek w nerkach?

Piasek w nerce – jak go leczyć?

Czy to na pewno kamica nerkowa?

Pewność zyskuje się w zasadzie po uwidocznieniu złogów w drogach moczowych. Może się to okazać trudne gdy mamy do czynienia z drobnym, kamiczym „piaskiem”. Wtedy decydujący jest wywiad – zazwyczaj, że to już nie pierwszy napad kolki, bądź zdarzały się pobolewania w okolicy nadłonowej, trudności z oddaniem moczu. Wreszcie, że kamicę miała matka, ojciec, brat, itp.

Istotną sprawą są badania krwi oraz moczu w okresie poza napadami kolki. Dostarczają one wiedzy nie tylko na temat z czego najprawdopodobniej zbudowane są kamienie, ale także czy należy podejrzewać inną chorobę, będącą potencjalną przyczyną kamicy.

Zobacz też: Co oznacza obecność krwi w moczu?

Boli! Co robić?

Przede wszystkim dużo pić! Kilka litrów płynów pomoże „przepłukać” nerki i być może usunąć złogi. Ponadto zalecane są leki rozkurczowe – zawierające hioscynę, drotawerynę bądź ich pochodne. W celu uśmierzenia bólu stosuje się leki opioidowe, takie jak tramadol (100mg), petydynę (50-100mg) lub, w warunkach szpitalnych, morfinę. Z domowej apteczki możemy wykorzystać: ibuprofen 400 – 800 mg, diklofenak 50 – 100mg, naproksen 500 – 750mg, ewentualnie inne niesteroidowe leki przeciwzapalne. Wskazany jest również ruch – bieganie, chodzenie po schodach, itp.

Zasadniczo, kolka nie musi być bezwzględnie hospitalizowana, chyba że: pacjent nie może wytrzymać bólu, doszło do zastoju moczu bądź podczas jego oddawania pojawia się tylko kilka kropel, pojawiła się gorączka (ponad 38 st.C) lub masywny krwiomocz.

Zobacz też Jak objawia się piasek w nerce?

Leczenie między napadami

Istnieje wiele preparatów ziołowych i naturalnych, mających działanie moczopędne, przeciwzapalne, uśmierzające ból i poprawiające samopoczucie. Są dostępne w każdej aptece i wraz ze spożywaniem znacznej ilości płynów (minimum 3 litry na dobę) stanowią dobre zabezpieczenie w kamicy bezobjawowej.

Lekarz może też zalecić przyjmowanie leków moczopędnych, zmieniających skład jonowy moczu, tak by zmniejszyć stężenie związków kamicorodnych. Polecana bywa także suplementacja magnezu i witaminy B6 (hamują tworzenie złogów).

Zalecenia dietetyczne są różne, w zależności od rodzaju wykrytych kamieni:

  • kamica szczawianowa – wykluczamy szczaw, szpinak, buraki, ograniczamy kawę, herbatę i czekoladę
  • kamica moczanowa – unikamy potraw mięsnych i roślin strączkowych, spożywamy inne warzywa, owoce i mleko (alkalizujemy mocz)
  • kamica fosforanowa – ograniczamy nabiał i wędliny, zaś spożywamy chętniej inne produkty zakwaszające mocz, np. sok żurawinowy, owoce cytrusowe
  • kamica cystynowa – unikamy mięsa i jego przetworów 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (7)
/rok temu
Konował zawsze konowałem będzie i nigdy prawdy nie powie bo albo guzik wie albo się uczy na błędach . Robi sobie z pacjenta królika doświadczalnego i się jeszcze z tego śmieje. Kiedyś w dawnych czasach za królów , w takim przypadku konowałom obcinali łby i było po kłopocie.
/3 lata temu
Witam serdecznie, Posiadam na sprzedaz Ginjal, oryginalny, wyprodukowany przez IKONG Pharmaceutical Industry w Indonezji. Na opakowaniu hologram potwierdzajacy autentycznosc. Skład, producent I osoby ktore stosowaly gwarantuja skutecznosc leczenia schorzen ukladu moczowego, kamicy nerkowej, kamicy zolciowej, w dnie moczanowej oraz w stanach zapalnych drog moczowych. W opakowaniu 100 tabletek. Koszt kazdego opakowania to 110zl. Ogloszenie dlugoterminowe. Zainteresowanych proszę o kontakt. julka154@wp.pl
/3 lata temu
tekst przekopiowany ze strony doktorzy24
POKAŻ KOMENTARZE (4)