Jak zabandażować dłoń lub stopę?

Bandażowanie/fot. Fotolia
Zobacz, jak krok po kroku zabandażować dłoń i stopę przy użyciu opatrunku kłosowego oraz chusty. Jak kończyć wiązanie i jak układać bandaż, aby się nie zsuwał? Czym różni się opatrunek kłosowy wstępujący niepełny od pełnego?
/ 03.08.2012 09:52
Bandażowanie/fot. Fotolia

O czym warto pamiętać przed przystąpieniem do bandażowania?

  1. Jeśli na dłoni jest krwawiąca rana, w miarę możliwości oczyść ją, a następnie przykryj czystą gazą.
  2. Jeśli dłoń ma być zabandażowana przez dłuższy czas, umieść gazę pomiędzy palcami, żeby uniknąć nadmiernego gromadzenia się wilgoci wewnątrz opatrunku.

Jak zabandażować dłoń?

Opatrunek kłosowy wstępujący pełny:

  1. Rozpoczynamy bandażowanie od owinięcia bandaża wokół nadgarstka.
  2. Następnie kierujemy bandaż po wewnętrznej stronie dłoni wzdłuż palców, zawijamy go na paznokciach i kierujemy w dół do nasady palców.
  3. Przy nasadzie palców zaginamy bandaż i kierujemy go w lewą stronę, zawijamy po wewnętrznej stronie dłoni i wracamy prawą stroną do miejsca zagięcia.
  4. W tym miejscu wykonujemy owinięcie bandażem dłoni. Bandaż zatrzymujemy po wewnętrznej stronie dłoni.
  5. Od tego momentu robimy obwoje kłosowate w kierunku od góry do dołu. Każdy kolejny obwój pokrywa poprzedni w mniej więcej 70%. Pamiętajmy, że bandaż krzyżujemy po zewnętrznej stronie dłoni w taki sposób, żeby opatrunek przypominał kłos.
  6. Na koniec wykonujemy owinięcie bandażem nadgarstka i zabezpieczenie opatrunku spinaczem, agrafką lub plastrem.

Opatrunek kłosowy wstępujący niepełny

Ten opatrunek wykonuje się podobnie do wstępującego pełnego, jednak kłosy powstają w kierunku nasada dłoni – palce, a opatrunek nie obejmuje końców palców.

Opatrunek dłoni przy użyciu chusty

Jeśli nie mamy pod ręką bandaża, możemy wykonać opatrunek przy pomocy chusty trójkątnej. Chustę rozkładamy na stole, na jej środku kładziemy chorą dłoń, czubek chusty zakładamy na palce, następnie zawijamy boki chusty do środka i zawiązujemy.

Zobacz także: Jak opatrywać otarcia naskórka?

Jak opatrzyć stopę?

Opatrunek stopy wykonuje się podobnie do opatrunku dłoni.

Opatrunek kłosowy wstępujący pełny

  1. Opatrunek rozpoczynamy od owinięcia bandaża wokół stawu skokowego, następnie kierujemy bandaż po spodniej części stopy w stronę palców.
  2. Bandaż zawijamy na placach i kierujemy go na powierzchnią stronę stopy, gdzie zaginamy go i przekładamy go lewą stroną przez spodnią część stopy, następnie „wracamy” prawą stroną.
  3. Wykonujemy obwój naokoło stopy.
  4. W tym momencie rozpoczynamy tworzenie kłosów: od strony palców kierujemy bandaż do stawu skokowego, na który zawijamy bandaż i „wracamy” drugą stroną.
  5. Kiedy utworzymy kilka kłosów, opatrunek kończymy zawijając bandaż wokół stawu skokowego i zabezpieczając go spinaczem, agrafką lub plastrem.

Opatrunek kłosowy zstępujący niepełny

1. Zaczynamy od owinięcia bandaża wokół stawu skokowego.

2. Wykonujemy kłosy jak najbliżej stawu skokowego – owijamy bandażem stopę blisko stawu skokowego, następnie kierujemy go po skosie i owijamy nim staw skokowy.

3. Wykonujemy kilka kłosów tak, żeby każdy kolejny w dużej części pokrywał poprzedni.

4. W tym opatrunku nie zawijamy bandaża na palce, ale kończymy kłosowanie tuż przed nimi, wykonujemy obwój kolisty wokół stopy i zabezpieczamy opatrunek spinaczem, agrafką bądź plastrem.

Opatrywanie stopy za pomocą chusty

Możemy również wykonać opatrunek stopy przy pomocy chusty trójkątnej – umieszczamy stopę na środku rozłożonej chusty, jej czubek nakładamy na palce stopy, zawijamy boki do środka i zawiązujemy chustę.

Zobacz także: Jak rozpoznać zakażenie rany?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA