Jak prawidłowo mierzyć temperaturę?

Mierzenie temperatury/ fot. Fotolia fot. Fotolia
Temperaturę najlepiej mierzyć pod pachą, w ustach, w uchu lub w odbycie. Jak to zrobić? Ile wynosi czas pomiaru? Jak zmierzyć temperaturę małemu dziecku? Jakie objawy powinny skłonić do zmierzenia temperatury?
/ 28.03.2018 11:28
Mierzenie temperatury/ fot. Fotolia fot. Fotolia

Gdzie i jak prawidłowo zrobić pomiar?

Temperaturę warto zmierzyć, gdy u chorego wystąpią objawy takie jak np.

  • dreszcze,
  • wypieki na twarzy,
  • błyszczące oczy,
  • złe samopoczucie,
  • przyspieszenie tętna i oddechu.

U osoby chorej temperaturę należy mierzyć 2 razy dziennie (rano w godzinach 7–8 i po południu w godzinach 16–17).

Pomiar można wykonać w następujących miejscach:

  • w dole pachowym – termometr umieszczamy pod pachą i przez cały czas pomiaru przyciskamy go ramieniem. Prawidłowa temperatura w dole pachowym wynosi około 36,6°C. Temperatura powyżej 37,5 °C oznacza gorączkę;
  • w ustach – przed pomiarem należy odkazić termometr spirytusem salicylowym lub alkoholem spożywczym i opłukać wodą. Końcówkę wkładamy głęboko pod język i mierzymy temperaturę przy zamkniętych ustach, uważając, by nie przygryzać termometru. Normalna temperatura w ustach wynosi około 36,8 °C. Gdy wynosi powyżej 37,5 °C, można mówić o gorączce;
  • w odbycie – pomiar jest tu najdokładniejszy i zaleca się go u małych dzieci, które nie są w stanie utrzymać termometru w ustach. Prawidłowa temperatura wynosi 37,1°C, natomiast powyżej 38°C to już gorączka. Należy pamiętać, że termometrem używanym do pomiaru temperatury w odbycie nie wolno mierzyć temperatury w innych miejscach;
  • w uchu – termometry uszne mierzą temperaturę błony bębenkowej w ciągu kilku sekund. Zakresy temperatur są tu podobne jak w odbycie.

Czas pomiaru zależy od rodzaju termometru.

Temperaturę zwykłym termometrem mierzymy przez około 3–4 minuty, natomiast termometrem elektronicznym – do momentu usłyszenia sygnału dźwiękowego.

Zobacz też: Jak określić wysokość temperatury?

Pomiar temperatury u małych dzieci

U małych dzieci można zauważyć drobne odchylenia od przyjętych granic temperatur, ponieważ maluchy nie mają jeszcze dobrze wykształconej termoregulacji. Gorączka może u nich pojawić się np. po szczepieniach, silnych emocjach lub w okresie zażywania niektórych leków.

Małym dzieciom najlepiej jest mierzyć temperaturę w odbycie. Przed pomiarem należy dziecko przytulić, uspokoić, zaśpiewać kołysankę, dzięki czemu dziecko się zrelaksuje, a wynik pomiaru wyjdzie dokładniejszy.

Dziecko należy ułożyć na boku z okrytymi pośladkami, a następnie delikatnie, na głębokość ok. 2 cm, wsunąć koniec termometru posmarowanego olejkiem lub wazeliną. Temperaturę mierzymy przez 2 minuty, a po zmierzeniu termometr trzeba umyć wodą z mydłem i osuszyć.

Niezależnie od pomiaru, czy to w odbycie, czy pod pachą, należy zadbać o komfort dziecka, by nie odczuwało stresu i było spokojne.

Zobacz też: Ważne numery ratunkowe

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA