Jak powstaje krwiak?

Jak powstają krwiaki? Dlaczego siniaki zmieniają kolor? Co można zrobić, żeby krwiak zniknął jak najszybciej? Kiedy konieczna jest wizyta u lekarza? Kto jest szczególnie podatny na powstawanie krwiaków i dlaczego?

Jak powstaje krwiak?

Czym jest krwiak?

Krwiak, popularnie zwany siniakiem, powstaje wtedy, gdy w jednym miejscu ciała nagromadzi się zbyt wiele krwi. Krew wydostaje się z naczyń krwionośnych i przedostaje do tkanek, gdzie rozlewa się w postaci krwiaka. Dlatego, szczególnie w początkowej fazie powstawania, krwiak może być bardzo bolesny w dotyku.

Dlaczego siniak zmienia kolory?

Może nas zastanawiać, dlaczego siniak zmienia kolory. Na początku jest czerwony, później staje się bardziej siny, a na koniec osiąga kolor żółto-brunatny.

Zmiana zabarwienia to naturalna reakcja organizmu związana z rozkładem hemoglobiny. Siniak po prostu powoli zaczyna się wchłaniać, aż w końcu znika bez śladu.

Jak powstaje krwiak?

Najczęstsze przyczyny powstawania siniaków to urazy takie jak: uderzenia, stłuczenia lub upadki. Krwiaki, które powstały w ten sposób, najczęściej są niegroźne i znikają samoistnie po około 10 dniach.

Ryzyko występowania siniaków może zostać zwiększone, jeżeli przyjmujemy niektóre leki. Należą do nich na przykład heparyna i aspiryna. Siniaki powstają też częściej u osób, które mają podwyższone ciśnienie tętnicze. Również ci, którzy cierpią na choroby zaburzające krzepnięcie krwi, mają skłonności do częstszego powstawania siniaków. Osoby takie powinny być pod stałym nadzorem lekarza i przyjmować odpowiednie leki. U nich krwiaki mogą być znacznie większe i utrzymywać się dłużej niż u osób zdrowych.

Zobacz też: Siniak, czyli krwiak - jak zmniejszyć ból?

Czujesz się ciągle zmęczona? To może być anemia! Dowiedz się, jak rozpoznać jej pierwsze objawy

Czy krwiaki trzeba leczyć?

Krwiaki najczęściej są zupełnie niegroźne dla naszego organizmu. Po kilku dniach same się wchłaniają i nie pozostawiają żadnych śladów na ciele. Jeżeli jednak chcemy przyspieszyć znikanie siniaka, możemy stosować specjalne maści i żele na bazie heparyny. Są one też wzbogacone substancjami pomocniczymi takimi jak naturalna escyna lub salicylan dietyloaminy i hialuronidaza. Maści i żele są dostępne bez recepty w każdej aptece.

Aby szybciej pozbyć się siniaka, doskonale sprawdzają się też okłady z arniki górskiej. Arnika nie tylko przyspiesza wchłonięcie się krwiaka, lecz także ma działanie przeciwzapalne i pobudza dobre ukrwienie tkanek. Możemy również przyłożyć do świeżopowstałego siniaka lód, aby zmniejszyć obrzęk i nie dopuścić do pojawienia się dużego wylewu.

Wizyta u lekarza zalecana jest jedynie w przypadku dużych krwiaków, które długo nie znikają, a skóra jest opuchnięta i bardzo boli. Szczególną uwagę powinniśmy też zwrócić na siniaki na głowie, gdyż krwiak może być tylko widocznym skutkiem poważniejszego urazu, a nawet wstrząśnienia mózgu.

Zobacz też: Krwiak podtwardówkowy - dlaczego jest taki groźny?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)