Jak dochodzi do zatrucia grzybami?

Sromotnik
Mechanizm zatrucia grzybami opiera się na spożyciu grzyba zawierającego wysoko toksyczną substancję uszkadzającą wątrobę, układ nerwowy bądź pokarmowy. Powyżej 90% zatruć powoduje muchomor sromotnikowy, a dokładniej zawarta w nim alfa amanitynina. Zabić może już 0,1mg na kilogram masy ciała tej trucizny!
/ 05.10.2011 12:08
Sromotnik

Śmiercionośna substancja

Powyżej 90% zatruć grzybami jest wynikiem spożycia muchomora sromotnikowego.

Jak dochodzi do zatrucia i co je powoduje? To w dużej mierze zależy od rodzaju grzyba.

Po spożyciu grzybów objawy zatrucia pojawiają się dość szybko.

W przypadku muchomora sromotnikowego zatrucia spowodowane są działaniem alfa amanityny w organizmie człowieka. Ta substancja jest wysoko toksyczna i zaledwie 0,1mg/kg masy ciała może okazać się już dawką śmiertelną. Taka ilość amanityny znajduje się najczęściej już w jednym grzybie.

Zobacz też: Atlas trujących grzybów

Zatruwanie organizmu

Mechanizm działania amanityny związany jest w pierwszej kolejności z jej przejściem z układu pokarmowego na obwód ciała przez główny „odtruwacz” organizmu: wątrobę. W hepatocytach substancja ta reaguje z enzymem, który syntetyzuje DNA i nie pozwala mu na prawidłowe działanie. Komórki wątroby niszczą się i obumierają, wydzielając przy tym swoją zawartość do krwi, co możemy oznaczać w testach diagnostycznych.

Niewydolność wątroby jest najgroźniejszym objawem zatrucia grzybami. Gdy do niej dojdzie, jedynym ratunkiem dla chorego jest przeszczepienie tego narządu.

Nie tylko wątroba…

Oprócz muchomora sromotnikowego w naszych lasach rośnie szeroka gama innych grzybów, które mogą wywoływać zatrucie w innych mechanizmach. 

Wiele gatunków doprowadza do objawów w obrębie układu pokarmowego, co związane jest zarówno z aktywną obroną organizmu przez działaniem niekorzystnych substancji, jak i bezpośrednim działaniem na jelita. Niektóre grzyby zawierają substancje wypływające na ośrodkowy układ nerwowy, gdzie docierają drogą krwi.

Zobacz też: Zatrucie grzybami - co robić?

Uwaga na grzyby!

W przypadku każdego podejrzenia zatrucia grzybami należy niezwłocznie wezwać karetkę pogotowia lub udać się do pobliskiego szpitala. Konieczne mogą okazać się nawet bardzo poważne zabiegi w ośrodkach referencyjnych. Pamiętajmy, by zbierać tylko świetnie znane grzyby i nigdy nie ryzykować!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA