Czym grozi nieudzielenie pierwszej pomocy?

Czym grozi nieudzielenie pierwszej pomocy?
Nie każdy wie o tym, że nieudzielenie pierwszej pomocy poszkodowanemu grozi karą pozbawienia wolności do lat trzech. Warto jednak wiedzieć, że przy udzielaniu pierwszej pomocy nie należy narażać własnego zdrowia. W jakich sytuacjach reanimowanie jest konieczne?
/ 27.09.2016 12:43
Czym grozi nieudzielenie pierwszej pomocy?

Każdy jest ratownikiem

Według prawa polskiego niezbędne jest udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanemu, którego życie lub zdrowie jest zagrożone. Dotyczy to sytuacji, gdy ratownik nie naraża jednocześnie siebie, swojego życia i zdrowia. Jeśli tego nie zrobisz, prawo polskie przewiduje karę pozbawienia wolności do lat trzech.

Gdy przejeżdżasz koło stłuczki i widzisz, że jeden z pasażerów jest nieprzytomny, musisz się zatrzymać. Jednak jeżeli nie możesz udzielić pomocy bez narażania swojego zdrowia, nie musisz tego robić – wezwij odpowiednio do tego przeszkolone służby.

Zobacz też: Ile mamy czasu na uratowanie poszkodowanego?

Czy zawsze trzeba pomóc?

W przypadku, gdy pacjent wymaga leczenia specjalistycznego lub znajduje się pod opieką medyczną, Twoja pomoc nie jest wymagana. Jeśli nie umiesz zrobić trepanacji czaszki lub założyć drenu do opłucnej, nikt nie będzie od Ciebie tego wymagał. Ważne, byś zadzwonił po służby ratownicze, zabezpieczył chorego i czekał z nim na przyjazd pogotowia. Podobnie jest, gdy reanimujesz poszkodowanego i przyjeżdża wyczekiwana karetka – możesz wówczas przekazać pacjenta zespołowi. Ratownicy zajmą się chorym, wykorzystując leki i sprzęt medyczny.

Zobacz też: Wzywanie karetki krok po kroku - galeria

Kogo nie wolno zostawić bez opieki?

Karze pozbawienia wolności do lat trzech podlegają osoby, które nie tylko nie podejmują czynności ratowniczych, lecz także narażają życie drugiego człowieka na poważne niebezpieczeństwo.

Jeśli zostawiłbyś więc bez opieki osobę chorą czy starszą, a szczególnie osobę, której jesteś prawnym opiekunem, a w tym czasie doszłoby do uszkodzenia jej zdrowia lub śmierci, możesz liczyć się z poważnymi konsekwencjami.

Bezpieczeństwo w pracy

Warto pamiętać, że również pracodawcy mają obowiązek zadbać o jakość pierwszej pomocy w zakładzie pracy. Na stanowisku zawsze powinna znajdować się osoba, która będzie w stanie wykonać podstawowe procedury ratownicze i zapewni bezpieczeństwo w razie wypadku.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA