Co robić, gdy wypadnie dysk międzykręgowy?

Wypadnięcie krążka (dysku) międzykręgowego powoduje ból kręgosłupa, który promieniuje do kończyn, a czasem prowadzi nawet do zaburzeń czucia, nietrzymania moczu i kału. Jeśli zauważymy u siebie lub innej osoby takie objawy, to jedynym racjonalnym postępowaniem będzie wizyta lekarska.

Ból pleców a wypadnięcie dysku

Ból pleców dotyczy większości Polaków. Jednak zupełnie innym problemem jest dyskomfort spowodowany nierównowagą mięśniową, zmianami zwyrodnieniowymi, inne jest również postępowanie w przypadku wypadnięcia dysku. Jest to schorzenie, które może dawać poważne objawy, dlatego wymaga sprawnej terapii.

Gdy zaburzeniu ulega funkcja dysku…

Jednym z głównych powodów rozwinięcia się bólu w obrębie pleców są choroby krążka (dysku) międzykręgowego. Dyski te składają się z jądra i pierścienia włóknistego, które w ciągu życia przechodzą zmiany degeneracyjne. Naczynia krwionośne w obrębie pierścienia włóknistego stopniowo zanikają, co powoduje zanik tkanki dysku. Pozostają puste kanały, co powoduje zmniejszenie nawodnienia jadra dysku – traci on w tym mechanizmie swoją elastyczność. Przeciążenie kręgosłupa powoduje przemieszczenie jądra, które w następstwie może ulec rozerwaniu lub powodować przepuklinę, czyli tak zwane wypadnięcie dysku.

Zobacz też: Jak pomóc poszkodowanemu z uszkodzonym kręgosłupem i rdzeniem kręgowym?

Nie każdy rozwinie takie same objawy

Przemieszczający się dysk powoduje ucisk na nerwy, a co za tym idzie objawy wypadającego dysku. Przebieg schorzenia zależy od wielu czynników: stylu życia, wykonywanej pracy, gorsetu mięśniowego oraz przyczyn genetycznych. Umiejscowienie przepukliny również ma duże znaczenie.

Jak rozpoznać wypadnięcie dysku?

Aby móc działać i ulżyć choremu w cierpieniu, musisz przede wszystkim rozpoznać objawy choroby. Zazwyczaj są one narastające i przewlekłe.

Należą do nich bóle w danym odcinku kręgosłupa, które promieniują do kończyn. Ucisk w szyjnym odcinku będzie promieniował do kończyn górnych, a w lędźwiowym – do dolnych. Jeśli do ucisku dochodziło przez długi okres lub był on bardzo intensywny, może dojść nawet do martwicy uciskanego nerwu. Powodować to będzie zaburzenia czucia lub ruchu w obrębie kończyn, a w najniższych częściach kręgosłupa nawet nietrzymanie moczu i kału.

Czasem dochodzi do gwałtownego wypadnięcia dysku przy podnoszeniu ciężaru, co objawia się nagłym, ostrym bólem lub zaburzeniami czucia.

Zobacz też: Niefortunny skok na główkę - jak udzielić pomocy?

Pierwsza pomoc? Ostry dyżur!

W każdym z tych przypadków jedynym racjonalnym postępowanie jest wizyta lekarska – w trybie ambulatoryjnym lub nagłym. Nigdy jednak nie czekaj zbyt długo na wizytę, ponieważ przebieg choroby może być postępujący.

Chory powinien zostać unieruchomiony, by nie pogłębić patologii. Przez pierwsze kilka tygodni dostanie zwolnienie lekarskie, by wypoczywać, odciążyć kręgosłup, co pomoże zmniejszyć stan zapalny.

W domu jest małe dziecko lub chory lubi pracować na działce? Należy szczególnie ograniczyć te czynności, które wywołały objawy, np. noszenie pociechy czy plewienie.

Co można robić?

Na tę dolegliwość stosuje się lód, a w kolejnych dniach ciepłe okłady.

Farmakologicznie stosuje się leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, które umożliwią dobrą kontrolę objawów. Kolejne tygodnie to aktywna fizjoterapia i ćwiczenia wykonywane w domu. W niektórych przypadkach niezbędna jest operacja chirurgiczna, która jest najskuteczniejszym leczeniem przyczynowym.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Wzruszajacy jak "Braveheart", wbijający w fotel jak "Pasja". Nowy film Mela Gibsona niebawem w kinach
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (24)
~gość/rok temu
Cieszy mnie to , że moje rady mogą komuś się przysłużyć ! Sama obecnie zmagam się z efektami "wypadnięcia " dysku po żłe wykonanym ćwiczeniu na siłowni (moja wina). Kończy się właśnie trzeci tydzień ćwiczeń i z radością mogę oświadczyć że ból minął . Teraz będę pracować nad odzyskaniem całkowitej elastyczności i być może za tydzień lub dwa znowu będę mogła iść na moją ukochaną zumbę. A tak na zakończenie chciałam dodać że ból to jest nasz system alarmowy , że dzieje się coś złego , jeśli więc zignorujemy go wyłączając środkami przeciwbólowymi to wcale nie znaczy że pozbyliśmy się problemu . Środki przeciwbólowe i leczenie zachowawcze , ustawienie przez chiropraktyka odwlecze tylko na czas jakiś nawrót , bo taki nastąpi jeśli nie będziemy świadomi przyczyn powstania bólu kręgosłupa i nie będziemy aktywnie lecz tylko biernie uczestniczyć w procesie leczenia . Bardzo dużo zależy od nas samych , polecam przeczytać książkę Robina McKenzie "Wylecz swoje plecy" i po lekturze zadecydować samemu co jest dla nas dobre .
~gość/rok temu
Zumbasiu- cenne wielce Twe rady, a do tego niezwykle trafne. Szkoda,ze ludki dopiero jak sie ukrusza w bolu trafiaja na tematy pelne cennych rad... i jak ja z zalem czytaja,ze wszystkiemu mozna bylo zapobiec... Profilaktyke cwiczen powinno sie zaczac gdy tylko zaczyna bolec kregoslop (boli kregoslup). Leze wlasnie i chlone lektury po drugim strzale w ledzwiowym odcinku; pierwszy pare mies temu zupelnie zlekcewazylam - potraktowalam jako jedyny taki incydent co sie w zyciu zdaza. A tu trrrach... wiaze Co. Ja buty, chce sie podniesc i STRZAL... leze 20 min w pol zgieta i nie moge sie ruszyc. Teraz trzeci dzien kuracji: mocne przeciwbolowe, masc i nadzoeja, ze cwiczenia o ktorych piszesz na prawde pomoga. Miej sie zdrowo i bezbolesnie- czego zycze Wszystkim :)
Zumbasia/rok temu
Ból w okolicy lędżwiowej dający promieniowanie na nogę NIE jest chorobą starych ludzi tylko złymi nawykami przy prostych codziennych czynnościach jak nieprawidłowe siedzenie przy telewizorze czy przy pracy , zła postawa , garbienie się , zbyt długie przebywanie w niewygodnej pozycji , złe nawyki odpoczynkowe po ciężkiej pracy itp . mogę wymienić jeszcze wiele innych przyczyn , ale osoby które cierpią na te dolegliwości na pewno wykonują wiele z nich BYŁAM JEDNĄ Z WAS !!! Mam dyskopatię na własne życzenie , przez wiele lat dorobiłam się degeneracji dysków L1-2 , L4-5 i L5-S1(rezonans) . Niezła kolekcja , nie są to jednak zmiany extremalne( typu wylanie jądra dysku z przerwaniem ciągłości , moje dyski są niższe , mniejsze bardziej zużyte ), ale przy zaniedbaniu higieny kręgosłupa dają efekty silnego (bardzo) bólu i promieniowania na nogę(w moim przypadku lewą). Nie chcę tu jednak pisać o sobie , ale o tym co z tym robić aby normalnie funkcjonować mając nawet taką diagnozę . W moim przypadku pomogły ćwiczenia metodą McKenzie !!! Polecam bardzo gorąco lekturę książki tego autora “Sam lecz własne plecy " , w której znajdziecie wszystkie odpowiedzi na wasze pytania i zestaw prostych ćwiczeń , które POMOGĄ w wielu przypadkach . Można też poszukać terapeuty z licencją na tę metodę. Wiem na pewno , że jest duży ośrodek w Poznaniu http://www.mckenzie.pl Tak jak wielu z was też kiedyś byłam zdesperowana i zostawiona sama sobie . Każda rada byłaby dobra , po 7-miesięcznej terapii u chiropraktyka zyskałam tyle że nie bolało mnie tylko krótko po wizycie . Potem znowu to samo , fizia można było dostać . Dopiero jak przeczytałam książkę Robina McKenziego otworzyły mi się oczy na to co robiłam żle . Mogą zdarzać się nawroty , ale można poradzić sobie z nimi samemu stosując się ściśle do programu ćwiczeń i zmianie tryby obchodzenia się ze swoim KRĘGOSŁUPEM . Ulga jest czasami bardzo szybka nawet po kilku dniach można zauważyć poprawę . Ważne jest żeby być konsekwentnym , nie poddawać się i stosować do zaleceń ze zrozumieniem . Ćwiczcie i cieszcie się życiem , dyskopatia to nie koniec świata .
POKAŻ KOMENTARZE (24)