POLECAMY

Co oznacza ostry ból brzucha?

Ostry ból brzucha to dolegliwość występująca stosunkowo często. Należy jednak pamiętać, że może to być pierwszy objaw choroby bezpośrednio zagrażającej życiu: zapalenia wyrostka robaczkowego, niedrożności jelit, zawału jelita czy zapalenia otrzewnej.

Co oznacza ostry ból brzucha?

W najgorszym przypadku...

Ostry ból brzucha jest objawem różnych chorób. Najniebezpieczniejsze stany, które mogą być jego powodem, to między innymi: zapalenie wyrostka robaczkowego, perforacja jelit, zapalenie otrzewnej, niedrożność jelit, zapalenie pęcherzyka żółciowego oraz zawał jelita. Są to sytuacje, gdzie niezbędna może okazać się interwencja chirurgiczna.

Zobacz też: Czy duszności są groźne?

Co powinno nas zaniepokoić?

Charakterystycznymi objawami dla ostrych stanów toczących się w jamie brzusznej jest intensywny ból brzucha, któremu towarzyszy silne napięcie mięśni brzucha (tzw. „deskowaty brzuch“). Nierzadko towarzyszą mu wymioty oraz gorączka, która jest charakterystyczna dla stanów zapalnych (zapalenie wyrostka robaczkowego, pęcherzyka żółciowego, otrzewnej).

Skóra chorego może być blada i wilgotna z powodu rozwijającego się wstrząsu.

Dla bólu występującego w zapaleniu wyrostka robaczkowego charakterystyczne jest to, że lokalizacja w czasie jego trwania ulega zmianie – początkowo pojawia się on tuż poniżej pępka, a następnie przemieszcza w stronę prawą. Brzuch jest bolesny, twardy, mogą występować wymioty oraz gorączka. Objawy te wynikają w dużej mierze z objęcia procesem zapalnym otrzewnej – tj. błony pokrywającej narządy oraz ściany jamy brzusznej.

Podobne objawy może dawać perforacja, czyli przerwanie ciągłości przewodu pokarmowego. Choć w tym przypadku lokalizacja bólu zależy od miejsca uszkodzenia.

Ból spowodowany zawałem jelit jest niezwykle intensywny, kłujący, o lokalizacji zależnej od miejsca gdzie doszło do niedokrwienia.

W przypadku zapalenia pęcherzyka żółciowego ból jest umiejscowiony w prawej okolicy brzucha i skojarzony z nudnościami lub wymiotami. Może promieniować do prawej łopatki. Zdarza się, że towarzyszy mu gorączka.

Powyższe stany zagrażają bezpośrednio życiu, dlatego w przypadku wystąpienia ostrego bólu brzucha niezbędne jest zgłoszenie się do lekarza (np. na izbę przyjęć) w celu jego diagnostyki!

Zobacz też: Co zrobić, gdy ktoś zemdleje?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (7)
/2 lata temu
Ból brzucha to moze byc wyrostek albo wrzodejące jelita, albo horoba Kushinga , to moze bbyc wszystko , czemu ludzie do lekarza nie idziecie?
/5 lat temu
Witam, potrzebuję pilnie pomocy. Od tygodnia mam zawroty głowy, coraz silniejsze i coraz częstsze. Dodatkowo 2 dni temu doszła gorączka ok. 38 stopni i ostre kłucie w brzuchu. Mam jeszcze od ponad roku niesprecyzowany torbiel (choć nie wiadomo czy to torbiel). Nadal trwają spory między lekarzami co to jest i gdzie to jest. Nie wiem co się dzieje, a boję się iść do szpitala czy lekarza - opinia znajomych pt. "ciąża" jest niesatysfakcjonująca. Proszę o jakąkolwiek pomoc lub chociaż uspokojenie... ;/
/5 lat temu
Właśnie wróciłam ze szpitala po laparoskopii;-(
POKAŻ KOMENTARZE (4)