POLECAMY

Zaćma – objawy i leczenie, które pozwala odzyskać wzrok!

Jest podstępna, gdyż kiedy się rozwija – nie boli. Często lekceważymy jej objawy, a do lekarza specjalisty trafiamy dopiero w zaawansowanym stadium choroby. Zaćma. Jak z nią walczyć i czy warto się jej bać?
Zaćma – objawy i leczenie, które pozwala odzyskać wzrok!

Czym jest zaćma i jakie są jej objawy?

Zaćma, popularnie nazywana kataraktą, to choroba oczu polegająca na całkowitym lub częściowym zmętnieniu soczewki. To znaczy, że soczewka traci podstawową cechę – przejrzystość. Według Światowej Organizacji Zdrowia zaćma jest pierwszą przyczyną ślepoty we współczesnym świecie. Faktem jest, że ma związek ze starzeniem, bo w większości przypadków dotyczy pacjentów w wieku 60-70 lat. Jednak wpływ czynników środowiskowych sprawia, że dotyka ona znacznie młodsze osoby.

Schorzenie rozwija się latami i jest bezbolesne. Jednym z pierwszych objawów jest nieostre widzenie. Później już w zaawansowanym stadium pojawiają się problemy z widzeniem „jakby przez mgłę” lub „przez brudną szybę”. Chory postrzega kolory z mniejszą intensywnością i wyrazistością, następuje problem z oceną odległości, a nawet w poruszaniu się.

Dieta dla oczu

Nie ma naukowych dowodów, które potwierdziły, że dieta zmniejsza zachorowanie na zaćmę, ale zgodnie z zasadą „jesteś tym co jesz”, możemy „nakarmić“ nasz wzrok. Zasada jest prosta: im bardziej kolorowo na talerzu, tym lepiej dla oczu.

Unikaj wszystkiego co białe, szczególnie: ryżu, mąki, soli oraz cukru. Warzywa liściaste, słodkie ziemianki, marchew to główne źródła witaminy A, która jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania siatkówki. Szpinak, brokuł, czerwona papryka są bogate w luteinę, która działa jak filtr, zabezpieczając oko przed szkodliwym światłem UVA i UVB.  Odpowiednia dawka luteiny może zmniejszyć ryzyko rozwoju zaćmy nawet o 30%. Szczególnie ważne dla oczu są produkty zawierające substancje hamujące powstawanie wolnych rodników. Wielkim sprzymierzeńcem w diecie oka są czarne jagody oraz produkty bogate w kwasy omega 3 – ryby (halibut, makrela, łosoś) chronią warstwy zewnętrze oka i poprawiają krążenie. Co jeszcze robić by zmniejszyć pole do popisu zaćmie? Na pewno rzucić papierosy, a podczas słonecznych dni – również w zimie – nosić okulary przeciwsłoneczne z filtrami UV.

Jak zapobiegać zaćmie? [video]

Usuwanie zaćmy

Mitem jest, że zaćmę można usunąć chirurgicznie tylko gdy będzie w zaawansowanym stadium. Jedynym i skutecznym sposobem na usunięcie zaćmy jest operacja. Polega na usunięciu starej, zmętniałej soczewki i wczepieniu w jej miejsce nowej, sztucznej soczewki wewnątrzgałkowej. 

Operacja zaćmy jest najczęściej wykonywanym zabiegiem na świecie. W Polsce każdego roku na 1000 mieszkańców wykonuje się 4 operacje. Dzisiaj są one o wiele bardziej bezpieczne i dają znakomite rezultaty. Kilkadziesiąt lat temu pacjent po zabiegu musiał nosić grube okulary – plus 10 dioptrii do patrzenia i plus 13 do czytania. Dziś pacjent po czterech godzinach od zabiegu wychodzi do domu, w prawdzie jeszcze z opatrunkiem, ale następnego dnia można już normalnie funkcjonować, prowadzić samochód czy podróżować samolotem – mówi prof. dr hab. med. Józef Kałużny  z Prywatnej Kliniki Okulistycznej Oftalmika w Bydgoszczy.

Sam zabieg trwa około 20 minut i jest bezbolesny, bo wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Co ważne, po wszczepieniu sztucznej soczewki oko nigdy ponownie nie zajdzie zaćmą. Obecnie podczas zabiegu usunięcia zaćmy można dokonać korekcji wzroku, na przykład astygmatyzmu lub starczowzroczności. Wszczepianie odpowiedniej soczewki sprawi, że już nigdy więcej nie będziemy potrzebować okularów korekcyjnych. Coraz bardziej popularną metodą jest użycie lasera femtosekundowego. Brzmi kosmicznie, ale daje również takie same efekty. Specjaliści pracujący z laserem porównują go do chirurgii robotycznej, ponieważ znaczna część zabiegu wykonywana jest automatycznie. Oczywiście nawet w tym przypadku sprawne ręce chirurga są po prostu niezbędne.

Po 40. roku życia powinniśmy raz do roku kontrolować wzrok. Jeśli mamy rodzinne predyspozycje do chorób oczu, wtedy okulistę powinniśmy odwiedzić dwa razy do roku. Zawansowana zaćma to niepełnosprawność. Nie warto ryzykować utraty wzroku jedynie z powodu obawy przed dyskomfortem zabiegu.

Operacja usunięcia zaćmy - poradnik dla pacjenta [video]

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Tagi: okooczyzaćmawzrok
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/11 miesięcy temu
Apropo dyrektywy transgranicznej i zwrotu kosztów za operacje z NFZ . Taka możliwość będzie dostępna jeszcze do 27 czerwca bieżącego roku . Bo ma wejść jakaś nowa ustawa o sieci szpitali , projekt szpitali czy jakoś tak . w każdym razie wygląda to tak ,ze po tym terminie czas oczekiwania w kolejce jeszcze bardziej się wydłuży z 3 lat do niewiadomo ile ? tragedia ... , albo zdecydujesz się ale na zabieg pełnopłatny . Dlatego mój tata , który ma zaćmę , czekał w kolejce . Został mu jeszcze rok . ale zdecydował się wyjść z kolejki i stwierdził ,ze chce mieć zabieg w Optegrze w Berlinie . tak zapłaci 499 zł a nie za całą operacje !!! I przynajmniej zabieg będzie mieć szybko przeprowadzony i co najważniejsze -odzyska normalny wzrok.
/rok temu
Niesttey zaćma stała się juz chorobą nie tylko starszych osób , ale coraz czesciej atakuje młodsze osoby . Tak jak np mnie . Jestem kobieta po 30-stce ;/ Pewnego razu czytając ksiażke zaczął mi się zamazywac obraz . Potem miałam problem z widzeniem po ciemku . Aż w koncu się wybrałam do okulisty i się okazało ;/ ,ze mam początki zaćmy . poszłam zapisac sie na zabieg i usłyszałam termin na rok 2019 . druga połowa . ... bez komentarza . Postanowiłam wyjśc z kolejki i zdecydowałam się na zabieg w ramach dyrektywy transgranicznej . Oczywiscie znaleźć dobrą klinike , gdze nie zostawia cie po zabiegu samej sobie to też troche mi czasu zajęło . Na szczęście znalazłam . Badania kwalifikacyjne miałam w krk w optegrze a po 2 tygodniach oczekiwania pojechałam na zabieg do czech do lexum w ostravie . Miałam zapewnioną świetna opieke medyczna dzięki temu ,ze te dwie kliniki współpracują ze sobą .
/rok temu
Jak dla mnie najlepiej jest się zapisać na zabieg. Na szczęście, są takie kliniki w AlfaVision dzięki czemu nie trzeba czekać długo w kolejce. Dobrze, że można teraz leczyć się w Czechach, bo inaczej mój dziadek nadal by czekał na zabieg :( A tak dzięki AlfaVision odzyskał już wzrok :)
POKAŻ KOMENTARZE (1)