Sprawdź, czy masz syndrom widzenia komputerowego?

Chorobę tę wyodrębniono pod koniec lat osiemdziesiątych. Obecnie cierpi na nią ponad 90 proc. osób pracujących przy komputerze...

Marta Wilczkowska / 11 miesięcy temu
Sprawdź, czy masz syndrom widzenia komputerowego? fot. Fotolia

Jak rozpoznać objawy syndromu widzenia komputerowego?

Objawy pojawiają się po kilku godzinach spędzonych przed monitorem. Zwykle są to:

  • przesuszenie śluzówki oka,
  • bóle głowy,
  • niewyraźne widzenia,
  • ból szyi i barków.

Dolegliwości te wywołuje zarówno ciepło wydzielane przez komputer jak i emitowane przez niego pole elektrostatyczne. Do tego dochodzi nieprawidłowa pozycja w czasie pracy i złe oświetlenie. To wystarczy, by przesiadywanie przed monitorem zmieniło się w koszmar. Całkiem niepotrzebnie! Bo wystarczy kilka prostych zasad, by uniknąć tych dolegliwości.

Jak diagnozuje się wady wzroku?

Sprawdź: prawidłowa postawa przy komputerze

Jak pokonać syndrom widzenia komputerowego?

Stosuj krople nawilżające

Czyli tzw. sztuczne łzy – do kupienia bez recepty w każdej aptece. Zakraplaj nimi oczy zawsze gdy poczujesz szczypanie. Jeśli regularne stosowanie tego typu preparatu nie przyniesie ulgi, idź do okulisty. Trzeba sprawdzić, czy oczy wydzielają odpowiednią ilość łez i czy ich skład jest właściwy.

Zmniejsz odblask

Jeśli na wyłączonym monitorze widzisz odbicia światła, to znaczy, że jest on źle ustawiony i oczy szybko męczą się, gdy czytasz informacje z ekranu. Zmień więc kąt ustawienia monitora, zasłoń okna lub wyłącz jaskrawe oświetlenie itp.

Patrz jak trzeba

Czasami problemem jest zła technika korzystania z  ekranu, m.in. nadmierne wpatrywanie się w niego. Jeśli chcesz oszczędzać oczy, co kilka minut przenoś wzrok na jakiś przedmiot, który jest w oddali. I mrugaj! To nawilża i oczyszcza oczy oraz rozluźnia mięśnie twarzy i czoła. 

Patrz w ciemność

2-3 razy dziennie wykonuj takie ćwiczenie: zasłoń oczy środkiem dłoni (tak, by palce skrzyżowały się na czole). Siedź z łokciami opartymi o stół. Poczekaj, aż zobaczysz czerń.

Zadbaj o dietę

Sięgaj po preparaty zawierające np. wyciąg z borówki czernicy, która zmniejsza zmęczenie spowodowane pracą z ekranem.

Więcej o o zdrowiu oczu:

9 najczęstszych przyczyn bólu oczu
Co robić, gdy coś wpadnie do oka?
Jak wyczytać chorobę z tęczówki oka?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/5 miesięcy temu
Mi chyba najbardziej doskwierało właśnie skrajne zmęczenie i przesuszenie oczu, ale też zaczęłam stosować Starazolin i pomaga. Bóle szyi przeszyły odkąd mam specjalną poduszkę do spania, która niweluje zmęczenie zebrane w ciągu dnia.
/8 miesięcy temu
U mnie najgorszy był ból barków i szyi z oczami problem nie istniał ponieważ wystarczało zakroplić sobie starazolin hydrobalance i oczy były momentalnie nawilżone. Jedynym rozwiązaniem stały sie krótkie przerwy i raz na jakiś czas zabiegi u masażysty.