Ślepota smartfonowa - czy korzystanie ze smartfonów psuje wzrok?

telefon fot. Fotolia
Lekarze są zgodni: nasz obecny tryb życia i coraz intensywniejsze korzystanie w nowych technologii nie sprzyja zdrowiu oczu. Jak można temu zaradzić?
Marta Wilczkowska / 26.01.2018 10:22
telefon fot. Fotolia

Na świecie jest coraz więcej osób z wadą wzroku - szacuje się, że 1,6 mld ludzi cierpi z powodu krótkowzroczności. W Polsce już ponad 40% dorosłych dotykają najczęściej spotykane wady: krótkowzroczność, dalekowzroczność czy astygmatyzm.

Czy grozi nam epidemia "ślepoty smartfonowej"?

Obecny tryb życia i częste korzystanie z najnowszych technologii nie sprzyjają zachowaniu zdrowych oczu i dobrego wzroku. Okuliści mówią o nowym zjawisku - grożącej nam "ślepocie smartfonowej".

Najnowsze badania pokazują, że dziennie spędzamy nawet siedem godzin patrząc w ekran smartfona. Niestety,  najbardziej narażeni na tzw. ślepotę smartfonową są najmłodsi.
- mówi dr n. med. Katarzyna Skonieczna z kliniki okulistycznej Optegra

W Polsce już nawet 20 procent dzieci w wieku szkolnym cierpi na krótkowzroczność, czyli złe widzenie odległych przedmiotów. Na ogół powodem tej wady jest zbyt długie i zbyt częste używanie smartfonów. Dzieci patrzą na nie z małej odległości, niekiedy przez wiele godzin w ciągu dnia.

Jednak zagrożenie związane z pogorszającym się wzrokiem dotyczy także dorosłych intensywnie korzystających z telefonów komórkowych.

Na świecie udokumentowano dwa przypadki kobiet, które straciły wzrok w jednym oku przez nieprawidłowe używanie smartfona. Patrzyły w ekran jednym okiem leżąc na boku, a drugie oko zasłaniały poduszką. Co ciekawe, widzenie powróciło do normy, kiedy przestały w ten sposób  korzystać z telefonu - mówi dr Skonieczna.

Co zrobić, gdy już mamy wadę wzroku?

Pozostają nam tradycyjne metody korekcji, takie jak noszenie okularów czy soczewek kontaktowych. W ostatnich latach rośniej jednak liczba Polaków, którzy decydują się na zabiegi laserowej korekcji wad wzroku. Pozwalają one pozbyć się wady wzroku i trwale odzyskać ostrość widzenia.

Najnowsze metody, takie jak Lentivu w klinikach Optegra, są bardzo mało inwazyjne, całkowicie bezbolesne, a dzięki minimalnej ingerencji umożliwiają bardzo szybki powrót do zwyczajnych aktywności, nawet już następnego dnia po zabiegu - przyznaje dr Skonieczna.

Dla zachowania zdrowia oczu najważniejsze jest jednak codzienne dbanie o wzrok, zapewnianie oczom odpoczynku w czasie pracy przy komputerze, unikanie nadmiernego przeciążania wzroku oraz, a co najważniejsze -  regularne badania w gabinecie okulistycznym.

Materiały prasowe Optegra.pl

Polecamy!

6 milionów osób na świecie już straciło przez nią wzrok. Jak rozpoznać jaskrę?
Zapalenie spojówek? Mamy na to rady!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA