POLECAMY

Ortokorekcja – sposób na pogarszający się wzrok

Metoda ortokorekcji jest przeznaczona dla osób z krótkowzrocznością do -5 dioptrii i astygmatyzmem do 1,5 dioptrii, w tym dla dzieci powyżej 10. roku życia. Polega na założeniu specjalnych soczewek OrtoK, które nie tylko pomagają widzieć wyraźniej, ale także hamują lub zatrzymują postępowanie wady wzroku.

Czym jest ortokorekcja?                    

Świat widziany oczami dziecka to nieustanne szaleństwo barw i kształtów. Gdy jednak wzrok naszej pociechy przestaje nadążać za jej ruchliwością, stajemy przed klasycznym problemem – kupić dziecku okulary, czy zainwestować w szkła kontaktowe? Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Na szczęście jest jeden sposób, który ma same zalety – ortokorekcja.

Sposobów korekcji wad wzroku (w tym krótkowzroczności) u dorosłych jest wiele: soczewki kontaktowe, laserowa korekcja, leczenie farmakologiczne czy okulary. Inaczej z problemem krótkowzroczności trzeba radzić sobie u dzieci, dla których noszenie okularów w szkole jest ciężkim przeżyciem.

Ortokorekcja eliminuje wszelkie ograniczenia związane z używaniem zwykłych szkieł korekcyjnych – dzięki niej można bez obaw biegać, pływać, skakać itp. Jest to bardzo ważne, ponieważ dzieci prowadzą bardzo aktywny tryb życia, a z uwagi na swój wiek nie rozumieją, czym grozi złamanie zasad noszenia szkieł kontaktowych bądź okularów.

Metoda ortokorekcji jest przeznaczona dla osób z krótkowzrocznością do -5 dioptrii i astygmatyzmem do 1,5 dioptrii, w tym dla dzieci powyżej 10. roku życia. Stosuje się ją w celu poprawy wzroku i uwolnienia się od tradycyjnej korekcji w ciągu dnia.

Wystarczy na noc założyć dziecku soczewki OrtoK, by mogło się cieszyć pełną ostrością widzenia przez 16-18 godzin. Dodatkowym atutem metody jest to, że w wielu przypadkach spowalnia lub całkowicie zatrzymuje ona postęp wady. Ponieważ w okresie wzrostu i dojrzewania krótkowzroczność zwykle szybko postępuje, nie ma możliwości zastosowania procedur chirurgicznych.

Zobacz też: Czym są powłoki antyrefleksyjne (AR)?

Soczewki OrtoK

Soczewki mają bardzo skomplikowaną geometrię, złożoną z kilku stref o różnych krzywiznach, i wykonywane są z materiałów pozwalających na odpowiednią transmisję tlenu do rogówki, dzięki czemu ortokorekcja jest całkowicie bezpieczna, a efekty są trwałe i przewidywalne.

Zakładanie i zdejmowanie soczewek OrtoK powinno odbywać się pod czujnym okiem rodziców, którzy będą również przestrzegać zasad przechowywania i czasu noszenia „szkieł kontaktowych”. Po kilku miesiącach regularnego zakładania ortosoczewek rogówka będzie dłużej utrzymywała nadany kształt, a co za tym idzie – będzie można używać ich rzadziej.

Soczewki OrtoK produkuje amerykańska firma Paragon CRT®, która jest liderem w dziedzinie ortokeratologii. OrtoK posiadają certyfikaty FDA (Amerykańska Komisja ds. Żywności i Leków), ISO oraz CE i są stosowane w USA oraz krajach Unii Europejskiej.

Zobacz też: Czym są soczewki fakijne?

Źródło: materiały prasowe PRS/mn

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/4 lata temu
Potwierdzam. Klinika Nowy Wzrok na Chmielnej ma w swojej ofercie ortokorekcję. Soczewki ortokeratologiczne pozwalają skorygować krótkowzroczność do -5 dioptrii i astygmatyzm do +1,5 dioptrii, także całkiem sporo ;). Mogą być stosowane nawet u dzieci od 10. roku życia. Ja również korzystam z tej metody, a soczewki zakupiłam na miejscu, w klinice. Żadnych powikłań i pomału widzę efekty.
/4 lata temu
W Nowym Wzroku w Gdańsku polecono mi tą metodę i korzystam z niej już rok. Spokojnie mogę ją polecić. To świetne rozwiązanie. Bez martwienia się o okulary, czy soczewki w ciągu dnia. No i można normalnie, aktywnie zyć. Super!
/5 lat temu
Mam taki soczewki od 2010 roku, jestem bardzo zadowolony. Wada -3.5D zeszła do zera! Zakładam co noc.