Na czym polega jęczmień oka?

Pogorszenie widzenia nie musi wynikać jedynie z refrakcyjnej wady wzroku (krótko lub dalekowzroczności). Może być spowodowane zezem, oczopląsem i chorobami ukłądu nerwowego./fot. Fotolia
Jęczmień oka jest to nic innego jak ropne zapalenie gruczołów znajdujących się na lub pod powieką. Infekcja ta powoduje ból, zaczerwienienie i obrzęk powieki. Chociaż stan taki wydaje się być błahą dolegliwością, ze względu na swoje umiejscowienie sprawia pacjentom duży dyskomfort i skłania do szukania pomocy lekarskiej.
/ 27.02.2012 20:28
Pogorszenie widzenia nie musi wynikać jedynie z refrakcyjnej wady wzroku (krótko lub dalekowzroczności). Może być spowodowane zezem, oczopląsem i chorobami ukłądu nerwowego./fot. Fotolia

Co jest przyczyną infekcji?

Stan zapalny wywołuje bakteria - gronkowiec złocisty, który rozwija się w gruczołach łojowych Zeissa, potowych Molle'a lub tarczkowych po wewnętrznej stronie powieki. Gruczoły te odpowiedzialne są za wydzielanie substancji natłuszczających i ochronnych powieki. W wyniku osłabienia odporności, a także innych czynników ułatwiających infekcję - np. uszkodzeń mechanicznych wywołanych przez pocieranie oka, dochodzi do namnożenia się tych drobnoustrojów i powstania miejscowego stanu zapalnego.

Jakie są objawy jęczmienia?

Objawy spowodowane są miejscowych stanem zapalnym - pacjenci skarżą się przede wszystkim na ból i swędzenie powieki. Dolegliwości bólowe są często dokuczliwe i przeszkadzają w codziennej aktywności. Sama powieka jest zaczerwieniona i obrzęknięta.

Po kilku dniach jęczmień "dojrzewa", a treść ropna gromadząca się w zmienionym chorobowo gruczole przedostaje się na zewnątrz. Jest to ważny moment, po którym następuje wyzdrowienie i ustąpienie objawów.

Zobacz też: Zapalenie spojówek – co powinieneś o nim wiedzieć?

Kto może udzielić pomocy?

Chociaż jęczmień jest stanem zapalnym gruczołów powieki, w zdecydowanej większości przypadków wystarcza pomoc lekarza rodzinnego. Należy zauważyć, że w przypadku zmian zlokalizowanych po wewnętrznej stronie powieki, w celu zbadania konieczne będzie jej wywinięcie - co jest niebolesnym, ale niezbyt przyjemnym zabiegiem.

Co można zrobić by skrócić czas trwania dolegliwości?

Z domowych sposobów warto stosować ciepłe kompresy i okłady, co przyśpiesza ustępowanie choroby (nieleczona antybiotykami trwa około 7-10 dni). Skuteczna są także maści lub krople z antybiotykiem, które może przepisać nie tylko specjalista z dziedziny okulistyki ale także lekarz pierwszego kontaktu.

Zobacz też: Co powinniśmy wiedzieć o alergicznym zapaleniu spojówek?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA