POLECAMY

Mikrosoczewkowa metoda Lentivu – najnowszy sposób korekcji wzroku

O tym, na czym polega mikrosoczewkowa metoda korekcji wzroku Lentivu, opowiada dr n. med. Jan Grzeszkowiak z kliniki okulistycznej Optegra!

laserowa korekcja wzroku

fot. Fotolia

Jak raz na zawsze, szybko i bezboleśnie, a do tego całkowicie w bezpieczny sposób pozbyć się wady wzroku? Czy naprawdę dzień po zabiegu bez obaw mogę wrócić do zwykłych, codziennych aktywności: pracy przed komputerem, prowadzenia samochodu czy wieczornego biegania? O zaletach najnowszej metody korekcji wzroku rozmawiamy z doktorem n. med. Janem Grzeszkowiakiem z kliniki okulistycznej Optegra.

Jako krótkowidz od lat śledzę informacje na temat laserowej korekcji wzroku, jednak do tej pory nie zdecydowałam się na zabieg. Co nowego daje pacjentom metoda mikrosoczewkowa w porównaniu z dotychczasowymi?

W ciągu ostatnich 20 lat obserwujemy ogromny postęp w rozwoju zabiegów okulistycznych. Jednak wciąż dla lekarza najważniejszą kwestią pozostaje skuteczność leczenia oraz zapewnienie bezpieczeństwa pacjentowi. Istotne jest także to, by poprzez ingerencję możliwie w jak najmniejszym stopniu ograniczać jego zwyczajne życie. Mikrosoczewkowa metoda Lentivu spełnia te warunki. Pod wieloma względami idzie nawet krok dalej niż tradycyjna korekcja laserowa i pozwala na jeszcze szybszy powrót do codziennych aktywności, sportu czy hobby. Ostrość wzroku poprawia się bardzo szybko i najczęściej już następnego dnia można normalnie pracować, prowadzić samochód, uprawiać sport, a panie bez przeszkód mogą malować oczy.

Z punktu widzenia pacjenta istotne znaczenie ma również to, że w czasie zabiegu nie odczuwa on bólu, a pobyt w sali operacyjnej trwa jedynie kilka minut. Jedyną dolegliwością jest niewielkie podrażnienie oczu, utrzymujące się przez kilka godzin, podobne do tego, jakie odczuwamy podczas krojenia cebuli. Tak więc w przypadku metody mikrosoczewkowej korekcji wzroku okres rekonwalescencji i dyskomfort ograniczone są naprawdę do minimum. A najlepszym potwierdzeniem tego jest to, że wielu naszych pacjentów na wizytę kontrolną, która odbywa się następnego dnia, przyjeżdża do nas samodzielnie, prowadząc samochód!

Jak przebiega zabieg wykonany tą metodą?

Mikrosoczewkowa metoda Lentivu polega na zastosowaniu precyzyjnie dobranych dawek podczerwieni o niskiej i bezpiecznej dla oka energii. Podczas zabiegu z przezroczystej, zewnętrznej części oka – czyli rogówki, przy użyciu najnowszego urządzenia Visumax firmy Carl Zeiss Meditec zostaje wyodrębniony jej mikroskopijny fragment o soczewkowatym kształcie. Mikrosoczewkę, zwaną inaczej „lenticulą” (stąd nazwa metody: Lentivu) wydobywa się – w sposób bezbolesny! – przez kilkumilimetrową kieszonkę. W ten sposób zmieniane są  parametry optyczne oka, co w rezultacie prowadzi do trwałej poprawy wzroku, a cały zabieg trwa zaledwie kilka minut.

Czy mikrosoczewkowa korekcja wzroku jest w pełni bezpieczna?

Dla zapewnienia pacjentowi komfortu oraz bezpieczeństwa wymagane są minimum trzy warunki. Po pierwsze, wysokiej klasy specjaliści wykonujący zabiegi. Po drugie, nowoczesna, oparta na najnowszych zdobyczach nauki technologia. Po trzecie, rzetelne i szczegółowe badania, na podstawie których pacjent jest kwalifikowany do zabiegu. Mikrosoczewkowa korekcja wzroku,  dostępna w Polsce jedynie w klinikach Optegra, spełnia wszystkie te kryteria.

Zabiegi wykonywane są przez doświadczonych lekarzy-okulistów, zajmujących się  korekcją wzroku od wielu lat. Korzystają oni ze specjalistycznych urządzeń i sprzętu okulistycznego najnowszej generacji, które zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa oraz doskonałą precyzję. Dodatkowo każdy z pacjentów przechodzi rozszerzony zestaw badań diagnostycznych. Pamiętajmy również, że w Polsce zabiegi korekcji wzroku, w tym również wykorzystujące urządzenia laserowe, wykonywane są z powodzeniem od ponad 20 lat Natomiast przy użyciu urządzenia Visumax przeprowadzono już ponad 250 tys. zabiegów na całym świecie.

Zobacz też: Laserowa korekcja wzroku - pytania i odpowiedzi

Jakie wady wzroku można w ten sposób korygować i czy zabiegi można przeprowadzać u wszystkich krótkowidzów?

Zabiegi mikrosoczewkowej korekcji wzroku można wykonać u większości osób z krótkowzrocznością, noszących tzw. okulary minusowe (do minus 10,0 D) i z astygmatyzmem (noszących tzw. okulary cylindryczne, do 5,0 D). Wcześniej każdy pacjent podczas wizyty kwalifikacyjnej musi przejść bardzo szczegółowe, specjalistyczne badania diagnostyczne. Dopiero pełna i dokładna informacja o wadzie wzroku oraz budowie i właściwościach oka pacjenta pozwala lekarzowi jednoznacznie określić, czy możliwe jest zastosowanie w tym przypadku metody mikrosoczewkowej korekcji wzroku.

Wielu spośród okularników obawia się zabiegów związanych z korekcją wzroku. Czy słusznie?

To zupełnie naturalne, że mając świadomość jak delikatnym narządem jest nasze oko i jak ważny dla nas jest zmysł wzroku, odczuwamy lęk przed jakąkolwiek ingerencją. Warto jednak wiedzieć, że do tak delikatnej struktury opracowano równie delikatne i precyzyjne metody. Z rozmów z moimi pacjentami wiem, że większość obaw opiera się na błędnych informacjach i mitach, których niepotrzebnie szukamy w internecie. Rzekoma ryzykowność zabiegu oraz ból z tym związany, a także długi okres rekonwalescencji to najczęstsze z nich. Do mitów należy również przekonanie, że przebycie zabiegu uniemożliwia w przyszłości poród naturalny. Od razu mogę zapewnić: korekcje wzroku nie są przeciwskazaniem do naturalnego porodu.

Największe obawy pacjentów budzą chyba jednak same urządzenia. Pacjenci bardzo często pytają nas o to, czy jest możliwe, by laser przestał działać w trakcie zabiegu albo wyzwolił nagle energię większą niż potrzeba. Tymczasem przy niezwykle dokładnych urządzeniach, które w najwyższym stopniu kontrolują przebieg zabiegu, taka sytuacja w ogóle nie jest możliwa.

Chciałbym jeszcze tylko wspomnieć o tym, że na przykład w Czechach czy Niemczech korekcje wad wzroku nowoczesnymi metodami są bardzo popularne i traktowane na równi z zabiegami kosmetycznymi. Dlatego tak ważne jest upowszechnianie w naszym kraju wiedzy na ten temat oraz zapewnienie osobom z wadami wzroku dostępu do rzetelnych informacji, opartych na faktach medycznych oraz doświadczeniu klinicznym. Wtedy sami będą mogli zadecydować, czy chcą uwolnić się od okularów i soczewek kontaktowych.

dr n. med. Jan Grzeszkowiak

Zobacz też: Metody laserowej korekcji wzroku – przegląd

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (14)
/2 miesiące temu
Aszana, właśnie wróciłam z kliniki Optegra we Wrocławiu. No , nie właśnie, bo jakieś 2 godziny temu, ale nadal jestem rozemocjonowana i szukam w necie wszelkich materiałów. Kwalifikuję się do operacji, ale niestety - z moją wadą polecana jest właśnie metoda Lentivu - ta najdroższa. Koszt bez żadnych Grouponów czy innych zniżek to aż 9000 zł za zabieg + 250 zł badania kwalifikacyjne. Szczerze - liczyłam na "tradycyjną" metodę laserową, gdzie za zabieg zapłaciłabym ok. 4000 - 5000 zł. Jak widać - różnica jest spora. I nieprawdą są te wszystkie peany lekarzy na cześć Lentivu - do pracy przed komputerem (normalnej pracy, 8 godzin dziennie) najlepiej wrócić po ok. 2 tygodniach - wcześniej mogę sobie odpisać na maila czy coś tam sprawdzić, ale nie powinnam spędzać 8 godzin przed monitorem. Makijaż - niby ok, ale pani doktor radzi wstrzymać się ok. 5 dni z robieniem make-upu. Czemu nie, skoro i tak mam siedzieć na zwolnieniu chorobowym? :D Mam mętlik w głowie, ale czytelnikom powiem jedno - nie wierzcie wspaniałym opiniom Optegri publikowanym w necie. Wywiady, wychwalanie pod niebiosa Lentivu, to jedno, a rzeczywistość - drugie. Oko szybciej się generuje, bo nie jest tak bardzo naruszone i "poharatane" przez laser jak w innych metodach, ale nie oszukujmy się - to wciąż ingerencja w nasz narząd wzroku. I trzeba czasu, żeby wszystko się zagoiło. Zobaczę - dosłownie - jak będzie później. Wstępnie termin na zabieg zarezerwowany. Wybaczcie tak długi wywód - prawie artykuł z tego wyszedł :D jak to mówią - nawyk zawodowy.
/2 miesiące temu
no i wlasnie w tym Lentivu o to chodzi - że można szybko wrócic do siebie, do aktywności i do normalnego życia. mi się to podoba i teraz sama czekam na zabieg :)
/3 miesiące temu
Też miałam zabieg metodą Lentivu i rzeczywiście jest to bardzo bezbolesna metoda i nieinwazyjna. W moim przypadku to mogłam wrócić do normalnej aktywności, chodzić na siłownię i aktywnie spędzać dzień. Miałam zabieg we Wrocławiu w Optegrze. Na rozmowie kwalifikującej do zabiegu wszystko mi wytłumaczyli, rozwiali wątpliowści. Ciesze się, że zdecydowałam się na zabieg :)
POKAŻ KOMENTARZE (11)