Kto jest najbardziej narażony na jaskrę?

To mit, że na jaskrę chorują tylko seniorzy – choroba ta dotyka bowiem nawet nastolatków! Kto z nas znajduje się w grupie ryzyka zachorowania na jaskrę?
/ 27.03.2015 09:08

jaskra

fot. Fotolia

Wiedza społeczeństwa na temat jaskry

Wśród społeczeństwa dominuje mylny pogląd, że jaskra jest chorobą dotykającą głównie osób starszych.

W grupie podwyższonego ryzyka znajdują się osoby po 35 r.ż., ale zdarzają się również przypadki wcześniejszego zachorowania. Wśród Polaków od 15 do 29 r.ż. na jaskrę cierpi ponad 10 tysięcy osób. Ponieważ wczesne wykrycie choroby jest istotne dla powodzenia leczenia, młode osoby również powinny wykonywać badania kontrolne w kierunku jaskry.

Grupy ryzyka

O prawdopodobieństwie wystąpienia jaskry decyduje wiele czynników.

Występowanie choroby wśród najbliższych członków rodziny zwiększa ryzyko zachorowania nawet 8-krotnie.

Czynniki sprzyjające rozwojowi choroby w jaskrze z otwartym kątem przesączania:

  • dziedziczność,
  • podwyższony poziom ciśnienia w oku,
  • krótkowzroczność,
  • cienkie rogówki,
  • wiek po 35 r.ż.,
  • zaburzenia gospodarki tłuszczowej (hipercholesterolemia i hiperlipidemia),
  • niskie ciśnienie ogólne krwi lub zbyt intensywnie leczone nadciśnienie krwi,
  • objawy naczyniowo-skurczowe (zimne stopy i dłonie),
  • stres.

Zobacz też: Na czym polega jaskra?

Problem szybkiej diagnozy w 2015 roku

Z początkiem roku dostęp do okulisty został ograniczony przez decyzję Ministerstwa Zdrowia. Aby umówić się na konsultację, konieczne jest skierowanie od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Ograniczenie w dostępie do lekarza okulisty zdaniem ekspertów z Polskiego Towarzystwa Okulistycznego może stanowić istotne zagrożenie dla wykrywalności jaskry.

Rozpoznać jaskrę może tylko okulista. Dobrze wyszkolony lekarz pierwszego kontaktu powinien potrafić określić występowanie u pacjenta czynników wskazujących na ryzyko jaskry i odpowiednio wcześnie skierować ich do specjalisty. Niestety lekarz POZ bardzo często nie zwraca uwagi na czynniki ryzyka i objawy, które mogłyby wskazywać na jaskrę we wczesnym stadium rozwoju choroby. W efekcie pacjent zbyt późno trafia do lekarza specjalisty. W momencie, gdy chory sam orientuje się że źle widzi, jaskra jest już w pełnym rozkwicie.

Jedynie działania edukacyjne skierowane do społeczeństwa i do lekarzy POZ mogą zwiększyć liczbę zdiagnozowanych przypadków jaskry, a tym samym uratować wzrok dotkniętych nią pacjentów.

Zobacz też: Pierwszy raz u okulisty

Źródło: materiały prasowe Compass Public Relations/mn

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA