Jaskra u seniora – dlaczego chorujemy?

Najczęstszą postacią choroby jest wysiłkowe nietrzymanie moczu. Do wysiłkowego nietrzymania moczu może dochodzić nawet w takich sytuacjach jak śmiech i kaszel, czy wstawanie z pozycji leżącej./ fot. Shutterstock
Jaskra jest chorobą oczu, która nieleczona prowadzi do nieodwracalnej ślepoty. Nie znamy jeszcze wyjaśnienia wszystkich zmian, jakie zachodzą w przebiegu tego schorzeniu, ale wiemy, że wiek stanowi kluczowy czynnik ryzyka. Pozwala to określić jaskrę jako schorzenie ludzi starszych. Spróbujmy zgłębić to zagadnienie.
/ 15.02.2011 11:35
Najczęstszą postacią choroby jest wysiłkowe nietrzymanie moczu. Do wysiłkowego nietrzymania moczu może dochodzić nawet w takich sytuacjach jak śmiech i kaszel, czy wstawanie z pozycji leżącej./ fot. Shutterstock

Istotą jaskry jest zaburzenie przemian metabolicznych w komórkach, które tworzą nerw wzrokowy. Jedną z przyczyn jest niedotlenienie, wynikające z zaburzeń krążenia krwi oraz tzw. cieczy wodnistej w oku. Zniszczenie włókien nerwu odbija się licznymi konsekwencjami.

To, co jest istotne z punktu widzenia wykrycia tej choroby, to bardzo charakterystyczny obraz tarczy nerwu wzrokowego, czyli miejsca, w którym nerw opuszcza gałkę oczną.

Skomplikowana choroba

Jaskra nie jest jednorodną jednostką chorobową, ale całą grupą schorzeń, rozwijających się w oczach zdrowych lub już dotkniętych jakimś problemem. Najczęstszą postacią, rozpoznawaną najczęściej u ludzi po 65 r. ż., jest tzw. jaskra pierwotna otwartego kąta przesączania (w skrócie JPOK). Rozwija się ona w oczach o prawidłowej budowie. Inaczej sprawa przedstawia się w przypadku jaskry z tzw. zamkniętym kątem przesączania. Jednym z głównych czynników wywołujących jaskrę jest zbyt wysokie ciśnienie cieczy, wypełniające gałkę oczną. Co prawda, właściwy poziom tego ciśnienia nie jest dokładnie określony (ze względu na dużą zmienność osobniczą).

Zobacz: Czy jaskra powoduje ból głowy?

Co łączy oko z sercem?

Oprócz czynników genetycznych, wpływ na rozwój jaskry mają choroby układu krążenia, takie jak nadciśnienie tętnicze, zawał serca, udar mózgu i cukrzyca. Podczas zaburzeń zachodzących w całym organizmie, dochodzi do nieprawidłowości krążenia krwi w siatkówce. Wpływ ten zaznacza się szczególnie u osób w podeszłym wieku, u których wyżej wymienione schorzenia są powszechne.

Dostrzec wroga

Podstępność jaskry wynika z braku dolegliwości w początkowym okresie choroby. Dlatego też jest ona często rozpoznawana przypadkowo, niestety nierzadko już w okresie nieodwracalnych ubytków w polu widzenia. Jaskra rozwija się obustronnie, lecz nierównomiernie, a ponieważ widzimy obuocznie, powoduje to kompensację ubytków z jednego oka przez drugie. Do wykrycia takich zmian niezbędne jest badanie widzenia przez każde oko z osobna. Aktualnie okulista ma do dyspozycji szereg narzędzi w celu oceny zaawansowania i progresji choroby, jednak kluczową kwestią pozostaje wczesne „wytropienie” jaskry. Dzięki temu może on zalecić stosowanie leków obniżających ciśnienie w gałce ocznej, które, przyjmowane dożywotnio i we właściwy sposób, są często w stanie zahamować postęp choroby i ochronić starszą osobę przed utratą wzroku aż do końca życia. W razie niepowodzenia farmakologii, alternatywą są zabiegi laserowe lub chirurgiczne.

Polecamy: Problemy z oczami w cukrzycy

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA