Rak nerki - objawy, rokowanie, leczenie

rak nerki fot. Adobe Stock
Rak nerki (rak nerkowokomórkowy) nie jest zbyt powszechnym nowotworem, a mimo to ta liczba i tak przeraża: co roku przybywa 4,5 tysiąca Polaków chorych na raka nerki.
Marta Słupska / 08.03.2020 15:49
rak nerki fot. Adobe Stock

Rak nerki to jeden z najrzadszych nowotworów, który częściej diagnozuje się u mężczyzn (zazwyczaj po 40. roku życia). Niestety, mimo że nie atakuje zbyt często, jest bardzo niebezpieczny, ponieważ przez długi czas może nie dawać żadnych objawów. W efekcie jest zbyt późno rozpoznawany i leczony. Jak więc w porę zorientować się, że z nerkami dzieje się coś niepokojącego?

Rak nerki – objawy

Na raka nerki zapada 4,5 tysiąca Polaków każdego roku. 90% wszystkich złośliwych nowotworów nerek stanowi rak nerkowokomórkowy. W statystyce zachorowań na nowotwory zajmuje 8. miejsce u mężczyzn i 9. u kobiet. Średni wiek w momencie rozpoznania to ok. 60 lat.

Objawy mogące świadczyć o raku nerki to: 

Rokowanie w raku nerki

Rokowanie u chorych na raka nerki zależy od tego, jak szybko nowotwór został wykryty. Dlatego bardzo ważne jest wykonywanie regularnych badań profilaktycznych i niebagatelizowanie niepokojących objawów. Na ocenę rokowania wpływa wiele czynników, m.in. wielkość guza, zajęcie innych tkanek, obecność przerzutów czy stopień złośliwości.

Kto może zachorować na raka nerki?

Do najczęstszych czynników predysponujących do zachorowania na ten nowotwór zalicza się:

  • uwarunkowania genetyczne,
  • palenie papierosów,
  • nadciśnienie tętnicze,
  • narażenie na działanie substancji chemicznych, jak azbest, kadm, arsen,
  • otyłość.

Rak nerki – diagnostyka

Aby wykluczyć lub potwierdzić chorobę, lekarz zleca wykonanie badania moczu, badania krwi i USG nerek. Jeśli po nich istnieje podejrzenie, że to rak nerki, wykonuje się tomografię komputerową jamy brzusznej i miednicy. W ten sposób można ocenić wielkość guza, jego rozległość, a także ewentualne przerzuty.

Inne badania, na które może być skierowany chory, to:

Rak nerki – leczenie

W leczeniu raka nerki zazwyczaj konieczne jest usunięcie nerki (nefrektomia) lub jej fragmentu. U niektórych chorych stosuje się leczenie celowane i immunoterapię. Chemioterapia w leczeniu raka nerki jest metodą mało skuteczną. Jeśli u pacjenta usuwa się obie nerki, konieczne jest leczenie nerkozastępcze, np. dializa, a w przyszłości – przeszczep nerki.

Treść artykułu pierwotnie została opublikowana 19.06.2017.

Więcej o badaniach i chorobach nerek:
Jak rozpoznać choroby nerek?
Choroby nerek - jak dbać o nerki
Badania obrazowe w diagnostyce chorób nerek
Kreatynina – kiedy badamy jej stężenie?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA