Kiedy znamię jest objawem czerniaka, czyli jak rozpoznać nowotwór skóry?

Pieprzyki i znamiona na skórze nie są groźne do czasu, gdy zaczynają zmieniać kolor, szybko rosnąć, krwawić czy swędzieć – wówczas mogą wskazywać na rozwój czerniaka. Jakie są objawy czerniaka? Jak rozpoznać nowotwór skóry? Jak się ustrzec przed czerniakiem? Skąd się bierze ten rak?

Kiedy znamię jest objawem czerniaka, czyli jak rozpoznać nowotwór skóry?

Skąd ten rak?

Pod wpływem promieniowania UV melanocyty, czyli komórki pigmentowe produkujące pigment skóry (melaninę), mogą przekształcić się w komórki nowotworowe czerniaka. Jak rozpoznać, które zmiany są łagodne, a które powinny budzić podejrzenia?

Zobacz też: Czy warto usuwać znamiona?

Jakie są objawy czerniaka? Uwaga na duże znamiona!

Wbrew powszechnej opinii wystające znamiona są mniej niebezpieczne. Gorzej, jeśli znamię jest:

Kiedy powinnaś zbadać znamię? 5 najważniejszych sygnałów!
  • płaskie,
  • o średnicy ponad 5 mm,
  • o nierównomiernym kolorze,
  •  ciemne, prawie czarne,
  • swędzące;
  • krwawiące;
  • pojawia się wokół niego zaczerwienienie;
  • ma nierównomierne, postrzępione brzegi;
  • szybko rośnie lub zmienia kolor.

Tylko czerniak?

Czerniak to nie jedyny nowotwór złośliwy skóry. Wyróżniamy także raka podstawnokomórkowego (rzadko daje przerzuty) oraz kolczystokomórkowego (jest groźniejszy).

Zobacz też: Stany przedrakowe skóry

Jak ustrzec się nowotworu skóry?

Aby uniknąć nowotworu skóry, przede wszystkim należy się obserwować: sprawdzać znamiona, a od czasu do czasu pokazać ciało dermatologowi, który dermoskopem przebada znamiona. Jest to specjalna lupka, która umożliwia nieinwazyjnie i bezboleśnie obejrzeć i dokładnie skontrolować nasze pieprzyki i inne zmiany skórne. Znamiona, które są podejrzane lub istnieje duże ryzyko, że w przyszłości mogą być niebezpieczne, usuwa się i oddaje do badania histopatologicznego.

To, czy znamię na pewno jest czerniakiem, wiadomo dopiero po jego wycięciu i dokładnym zbadaniu pod mikroskopem. Nie ma mowy o wcześniejszej biopsji czy pobraniu wycinka. Zmianę zawsze usuwa się w całości, z marginesem zdrowej skóry. Inne postępowanie mogłoby spowodować rozsiew komórek nowotworowych.

Kolejną sprawą jest bezpieczne opalanie: należy unikać solariów i długiego wystawiania ciała na słońce. Zawsze trzeba smarować się kremem z filtrem.

Czerniak tylko w 25% przypadków rozwija się ze znamion. Nie zawsze rozwija się na skórze, gdyż może się pojawić na błonie śluzowej przewodu pokarmowego lub w gałce ocznej. Oparzenia słoneczne przed 15. rokiem życia zwiększają ryzyko zachorowania na czerniaka w przyszłości nawet 3-4 razy.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (16)
/7 miesięcy temu
Ze wszystkich chorób czerniak przeraża mnie najbardziej. Jestem przewrażliwiona na punkcie kremów z filtrem. Ostatnio (o zgorozo) przeczytałam, że jeśli filtr nie jest odpowiednio dobrany, to nie działa. W artykule na interaktywna.pl "Czerniak – realne zagrożenie latem" piszą, że można zrobić badania zawartości melaniny w skórze, a zatem i odpowiedniego kremu z filtrem. Ktoś może wie, gdzie w Warszawie robią takie badania?
/rok temu
mojego pieprzyka na plecach mam od kiedy pamietam po prostu sobie byl ,nie przeszkadzal mi ,od jakichs 2 miesiecy zmienil sie urosl sporo jest bardzo wypukly,i cholernie swedzi...we wtorek mam zabieg..i bardzo sie boje choc lekarz powiedzial ze to zwykly pieprzyk..
/2 lata temu
Nie bać się, chodzić do dermatologa i wycinać. Mam mnóstwo pieprzyków - taka uroda, mój ojciec też, obydwoje regularnie chodzimy usuwać znamiona i tylko jedno, u mojego ojca (ok 60rż), było zmianą przedrakową - już dawno nie ma po nim śladu, niebezpieczeństwo zażegnane. Po małych wcale nie zostają blizny, a te po większych z czasem blakną i w ogóle ich nie widać. Na twarzy lepsza mała blizna, niż duży pieprzyk (wszystkie trzy blizny, które mam, są już niewidoczne)- najlepiej pytać o dobrego fachowca. Znakomita większość pieprzyków to zwykłe zmiany barwnikowe, czasem się zaognią albo krostka pod nimi wyrośnie, to usuwać. Zwykle to jest nic, a czasem w porę usuwamy stan przedrakowy. Jak ktoś jest pieprzykowy, to po prostu traktujcie to jak wizytę u dentysty zamiast się bać.
POKAŻ KOMENTARZE (13)