Jakie objawy mogą sugerować raka płuc?

Rak płuc jest najczęstszym nowotworem złośliwym na świecie. Również umieralność z powodu raka płuc jest największa pośród wszystkich nowotworów. W blisko 80% przy rozpoznaniu nowotwór jest na tyle zaawansowany, że nie da się go już całkowicie wyleczyć. Jakie są objawy raka płuc?

Jakie objawy mogą sugerować raka płuc? fot. Fotolia

Objawy wczesnego raka płuc

U wielu chorych dolegliwości są na tyle mało charakterystyczne, że nie zgłaszają się oni do lekarza, lekceważąc je. Wśród tych objawów wymienić należy: kaszel lub zmianę jego rodzaju, krwioplucie, nawracające zakażenia dolnych dróg oddechowych czy też płatowe zapalenie płuc u osoby narażonej na zachorowanie (np. wieloletni palacze tytoniu). Wczesny rak płuca przebiega zazwyczaj bezobjawowo lub skąpobjawowo.

Jakie objawy mogą wskazywać na raka płuc u kobiet?

Czym są markery nowotworowe? [video]

Często kaszel jest pierwszym syndromem

Kaszel jest objawem najczęściej występującym. U palaczy w zdecydowanej większości związany jest z przewlekłą obturacyjną chorobą płuc. W takich przypadkach niepokojąca jest każda zmiana charakteru kaszlu. Na przykład zmiana z suchego porannego kaszlu na mokry z wykrztuszaniem krwistej wydzieliny, występujący w ciągu całego dnia. Taki stan bezwzględnie wymaga pilnej wizyty u lekarza i wykonania co najmniej badania rentgenowskiego klatki piersiowej.

Krwioplucie najczęściej świadczy o większym zaawansowaniu nowotworu, jednak, jeśli wystąpi, zawsze jest wskazaniem do wykonania badania bronchoskopowego i rentgenowskiego klatki piersiowej.

Częste infekcje mogą budzić podejrzenia

Nawracające zakażenia dolnych dróg oddechowych zwłaszcza, gdy przebiegają z zaburzeniem upowietrznienia części płuca, wymagają pilnej diagnostyki radiologicznej, gdyż mogą być spowodowane naciekiem zamykającym światło oskrzela. Płatowe zapalenie płuc aktualnie nie występuje często, dlatego zwłaszcza w przypadku pacjentów narażonych na rozwój raka płuca, tzn. palaczy tytoniu, zawsze powinno być zweryfikowane pod kątem nowotworu.

Na czym polega systemowe leczenie raka płuca?

Objawy raka płuc

Rak płuca, rosnąc, niszczy i nacieka okoliczne tkanki. Wystąpienie objawów z tym związanych zazwyczaj sygnalizuje, że nowotwór jest już nieoperacyjny. Najczęściej występującymi dolegliwościami są:

  • ból zlokalizowany w klatce piersiowej świadczący o naciekaniu jej ścian,
  • duszność mogąca świadczyć o niedodmie płuca lub obecności wysięku w jamie opłucnej,
  • chrypka świadcząca o naciekaniu nerwu krtaniowego wstecznego,
  • utrudnienie połykania występujące przy naciekaniu przełyku
  • zespół żyły głównej dolnej, zespół Hornera, porażenie splotu barkowego, czyli zespoły objawów spowodowane przez naciekanie i ucisk na nerwy i naczynia w przypadku guza szczytu płuca, tzw. guza Pancoasta.

Rak płuca - gdzie szukać przerzutów?

Objawy związane z przerzutami

Wystąpienie przerzutów do innych narządów świadczy o bardzo zaawansowanym procesie nowotworowym. Objawy z tym związane odpowiadają zajętym narządom. W przypadku najczęstszych przerzutów do kości są to bóle kostne i złamania patologiczne, w przypadku przerzutów do mózgu różnorodne objawy neurologiczne, w wątrobie powodują bóle brzucha, nudności, żółtaczkę.

Zespoły paraneoplastyczne

W przypadku raka płuc często dochodzi do rozwoju tzw. zespołów paraneoplastycznych (paranowotworowych), czyli zespołów objawów związanych z występowaniem nowotworu, ale nie bezpośrednio z jego działaniem. Więcej o zespołach paranowotworowych można przeczytać w innym opracowaniu pt.: „Zespoły paranowotworowe w raku płuca”.

Jak zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka płuc?

Dowiedz się więcej o raku płuc z naszego forum medycznego.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (63)
/rok temu
Troszke poczytalam teraz o tym poszlam do lekarza zdiagnozowac silny bol w kregoslupa promieniujaca do lopatek bol rzeber pzy kaszlu bol w klatce piersiowej owszem stwierdzono skrzywienie kregoslupa ale na zdieciu rtg wyszlo cos na plucach zglosilam sie do lekrza od chorob pluc zrobil mi nastepne rtg wyszla plama na prawym placie pluca nadole narazie wypisal antybiotyk mowiac ze moze to nie doleczone zapalenie teraz sie boje ze moge miec rak pluc
/rok temu
Jestem pacjentem dr.Gordona z roku 2009.W KLINICE doktora G.zastosowano u mnie tzw.terapie BIOMOLEKULARNA onazwie Organoterapia.Dzisiaj po tylu klatach na ten temat zabieram wogòle zdanie.Zatem czytajcie o tej terapi;"organoterapia-opinie". Terapia jest bezpieczna nie ma ubocznych skutkòw,jest przeprowadzana razem z chemioterapia.
/2 lata temu
Niektóre metale (związki kadmu i kadm aluminium, związki chromu (VI) beryl i związki berylu, żelazo i stal, związki niklu, arsenu i nieorganiczne związki arsenu, górnictwa podziemnego hematyt) Niektóre produkty spalania (niepełne spalanie, węgiel (kryte emisje ze spalania węgla dla gospodarstw domowych), gazyfikacji węgla, smoły, produkcji koksu, sadzy, olej napędowy) Promieniowanie jonizujące (promieniowanie X, radon-222 i produkty jego rozpadu, promieniowanie gamma, pluton) Niektóre gazy toksyczne (eter (techniczny), Bis-(chloro) eter, MOPP (winkrystyna, prednizon, iperyt azotowy-prokarbazyna mieszanina), dymy z malarstwa) Produkcja gumowa i pyłu krzemionki krystalicznej
POKAŻ KOMENTARZE (60)