POLECAMY

Jak groźny jest rak endometrium?

Rak endometrium, czyli rak błony śluzowej trzonu macicy jest najczęstszym nowotworem złośliwym narządu rodnego oraz czwartym pod względem zachorowalności wśród nowotworów u kobiet. Chociaż posiadamy obecnie dobre metody diagnostyczne i skuteczne leczenie, rak endometrium wciąż budzi lęk zarówno u pacjentek i lekarzy. Czy słusznie?

Jak groźny jest rak endometrium?

Kto choruje?

Rak endometrium jest przede wszystkim nowotworem kobiet w wieku pomeopauzalnym. Jedynie 10-15% przypadków z rakiem endometrium dotyczy osób przed menopauzą.

Typy raka endometrium

Wyróżnia się dwa typy raka endometrium:
typ 1 - najczęstszy, histologicznie wyróżnia się 3 stopnie złośliwości (G1 - G3); jest spowodowany głównie przez hiperestrogenizm,
typ 2 - zdecydowanie rzadszy, obejmuje przede wszystkim raka surowiczego i jasnokomórkowego; są to nowotwory o gorszym rokowaniu i największym stopniu złośliwości histologicznej (G3).

Które kobiety mogą zachorować?

Obraz kobiety narażonej na rozwój raka jest typowy. Opisuje się go następująco: nieródka, z otyłością, cukrzycą i nadciśnieniem tętniczym, wcześnie miesiączkująca i późno wchodząca w okres menopauzy. Wszystkie te stany, a przede wszystkim otyłość, będąca najważniejszym czynnikiem ryzyka, współwystępują z długotrwałym wysokim stężeniem estrogenów. To właśnie ten hiperestrogenizm jest bezpośrednią przyczyną rozwoju nowotworu.

Zobacz też: Które kobiety mogą zachorować na raka endometrium?

Stany przednowotworowe

Długotrwała stymulacja komórek gruczołowych endometrium (błony śluzowej macicy) powoduje wystąpienie patologicznego rozrostu tej tkanki. Najczęściej rozrost ten objawia się nieprawidłowym krwawieniem z dróg rodnych. W badaniu ultrasonograficznym rozrost ten przedstawia się w postaci pogrubienia endometrium lub zmian polipowatych w świetle jamy macicy. Obraz taki zawsze jest wskazaniem do zabiegu abrazji diagnostycznej (wyłyżeczkowania jamy i kanału szyjki macicy) z pobraniem materiału do badania histopatologicznego.

Diagnostyka histologiczna jest konieczna, ponieważ nie każdy rozrost może zmienić się w raka. Potencjał do nowotworzenia mają tylko komórki pogrubiałego endometrium z atypią.

Jak objawia się rak endometrium?

Podstawowym objawem klinicznym raka endometrium są nieregularne krwawienia z dróg rodnych, występujące w środku cyklu u kobiet przed menopauzą oraz krwawienia, plamienia, a także ropne upławy z dróg rodnych o różnym nasileniu u kobiet po menopauzie.

Polecamy: Jak może objawiać się rak endometrium?

Jak rozpoznać raka endometrium?

U wszystkich kobiet z powyższymi objawami należy wykonać badanie ginekologiczne oraz badanie histopatologiczne endometrium (najczęściej materiał pobiera się podczas abrazji jamy i kanału szyjki macicy). W razie rozpoznania nowotworu wykonuje się dalsze badania pozwalające określić stopień zaawansowania nowotworu, np. tomografię komputerową jamy brzusznej i miednicy mniejszej.

Jak leczyć nowotwór?

Najlepszą i dającą najbardziej zadawalające wyniki metodą leczenia jest radykalny zabieg operacyjny, w trakcie którego dokonuje się usunięcia macicy z przydatkami, węzłami chłonnymi miednicy mniejszej i wyrostkiem robaczkowym. W razie wskazań (duży stopień zaawansowania nowotworu, niskie zróżnicowanie komórek guza itp.) stosuje się metody wspomagające tj. radioterapię, chemioterapię lub hormonoterapię.

Rokowanie w raku endometrium

Rak endometrium jest nowotworem złośliwym o dobrym rokowaniu. Zależy ono przede wszystkim od stopnia zaawansowania nowotworu i zróżnicowania komórek guza w momencie rozpoznania oraz wieku i dodatkowych obciążeń kobiety. Na szczęście choroba daje o sobie znać wcześnie, a odpowiednia diagnostyka i skuteczne leczenie pozwalają osiągnąć w I stadium 5-letnie przeżycia rzędu 90%, w II – 60%, w III – 40%, a w IV - 5%.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (4)
/3 lata temu
Witam.Po zabiegu histeroskopii w wypisie napisano niejednorodne,widoczne polipowate zgrubienie endometrium w dnie i na ścianie tylnej jamy macicy.Czekam na wynik histopat.Jeżeli ktoś może wiedzieć co to oznacza to proszę o pomoc.
/6 lat temu
Omega, a powiedz u kogo zatem wykonałabyś takie badania, bo objęcie nimi wszystkich kobiet, to jakaś niewykonalna mrzonka. Poza tym jakich mutacji chciałabyś szukać, bo to które mutacje są początkowe także niewiele wiadomo i poza tym pewne jest, że jednak mutacja nie wystarczy do rozwoju raka, dwie też nie oznaczają niekiedy raka zatem gdzie według Ciebie jest granica od której byś leczyła takie kobiety.
/6 lat temu
Badania genetyczne były zrobione, wyniki w porządku. Bo jestem po usunięciu piersi, a teraz mam raka szyjki macicy i co na to, że trzeba się badać. Badam się na okrągło przez dwa lata i tak się nie ustrzegłam. O czym Ty Omega wogóle piszesz!!!
POKAŻ KOMENTARZE (1)