Czym jest nowotwór?

Nowotwór/fot. Fotolia
Czym dokładnie jest nowotwór i jak powstaje? Czym są mutacje komórek? Jaka dziedzina medycyny zajmuje się leczeniem chorób nowotworowych?
/ 15.10.2012 10:50
Nowotwór/fot. Fotolia

Kto choruje?

Choroba nowotworowa dotyczy głównie osób dorosłych, u dzieci występuje znaczniej rzadziej (stanowi ok 1% wszystkich zachorowań). Niemniej obok chorób układu krążenia oraz urazów i wypadków stanowi główną przyczynę zgonu w dzisiejszych czasach.

Czym jest nowotwór?

Jak podaje Wikipedia, która dla większości Polaków jest teraz głównym źródłem poszukiwania wiedzy, nowotwór (łac. neoplasma, skrót npl – z greckiego neoplasia) to zmiana chorobowa, w której komórki organizmu dzielą się w sposób niekontrolowany, a nowo powstałe komórki nowotworowe nie różnicują się (nie dojrzewają) w typowe komórki tkanki.

Zobacz też: Czy dietą można pokonać raka?

Czym są mutacje komórek?

Utrata mechanizmów kontroli nad podziałami komórkowymi jest związana z mutacjami genów kodujących białka uczestniczące w cyklu komórkowym: protoonkogenów i antyonkogenów. Innymi słowy – komórki naszego ciała w ciągu całego naszego życia dzielą się wciąż i wciąż, ulegając ustawicznej wymianie, a cały proces przebiega według ustalonych zasad i pod ścisłą kontrolą. Niestety, pod wpływem różnych czynników (zewnętrznych – jak promieniowanie ultrafioletowe lub wewnętrznych – jak np. niewłaściwe składniki pokarmowe przyjmowane w codziennej diecie) zachodzą zmiany powodujące utratę tego dozoru – zwane mutacjami.

Mutacje te powodują, że nowo powstała komórka nie reaguje lub reaguje niewłaściwie na sygnały z organizmu. Im słabiej zróżnicowana komórka (czyli mniej dojrzała), tym gorzej reagująca – czyli tym bardziej złośliwy nowotwór. U osób z rodzinną skłonnością do nowotworów część mutacji jest dziedziczona.

Dziedziną medycyny zajmującą się rozpoznawaniem i leczeniem chorób nowotworowych jest onkologia (z gr. onkos = gruda, masa, nadęcie + logos = nauka).

Zobacz też: Jestem w ciąży, zachorowałam na raka - co robić? (wywiad)

Źródło: materiały prasowe Apella/mn

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA