Czy hormonoterapia jest skuteczną metodą leczenia raka prostaty?

Toksoplazmoza daje szereg zróżnicowanych objawów
Istnieje kilka skutecznych metod leczenia raka prostaty. Wybór sposobu terapii zależy od stadium zaawansowania choroby, a także od tego, czy komórki nowotworowe u danego mężczyzny są wrażliwe na męskie hormony płciowe.
/ 29.10.2011 17:00
Toksoplazmoza daje szereg zróżnicowanych objawów

Androgeny – jaką rolę odgrywają w rozwoju raka prostaty?

Androgeny, czyli męskie hormony płciowe, są jednym z czynników odpowiedzialnych za powstawanie raka prostaty. Głównym z nich jest testosteron. Celem hormonoterapii jest zniesienie stymulacji androgenowej prostaty, szczególnie testosteronu. Tak naprawdę wyłączenie działania hormonów płciowych męskich jest to po prostu kastracja, może być ona chirurgiczna lub farmakologiczna.

Kastracja chirurgiczna polega na wycięciu obu jąder. Jest to prosty zabieg, jednak ze względu na pewną barierę psychologiczną pacjentów, którzy postrzegają ten zabieg jako okaleczenie, bez względu na wiek, coraz rzadziej stosuje się tą metodę. Hormonoterapia farmakologiczna jest równie skuteczna, a mniej obciążająca dla psychiki mężczyzny.

Przeczytaj: Jak leczyć raka prostaty?

Na czym polega hormonoterapia farmakologiczna?

Jeżeli chodzi o hormonoterapię farmakologiczną, najczęściej stosuje się tzw. analogii LHRH. Normalnie hormon ten produkowany jest w podwzgórzu, w mózgu. Jest jedną z substancji regulujących produkcję testosteronu. Podanie analogu LHRH powoduje zahamowanie syntezy androgenu i zmniejszenie jego stężenia w organizmie. Lek ten jest wstrzykiwany pacjentom podskórnie lub domięśniowo raz na 4 lub raz na 12 tygodni. Stosowanie tego hormonu wykazuje wysoką skuteczność w leczeniu raka prostaty szczególnie jego wczesnych stadiów. Niestety lek ten może wykazywać pewne objawy niepożądane, które zmniejszają komfort życia pacjenta. U mężczyzny mogą wystąpić uderzenia gorąca, spadek popędu seksualnego, a także problemy z erekcją. Objawy te mogą być uciążliwe szczególnie dla młodszych pacjentów, jeszcze aktywnych seksualnie. Terapia LHRH stosowana jest często przed radioterapią, aby zmniejszyć objętość guza, a także po zabiegu prostatektomii ( całkowite usunięcie prostaty). Nie jest do końca polecane stosowanie tej metody jako jedynego sposobu leczenia, ewentualnie w zaawansowanych stadiach choroby jako sposób złagodzenia objawów.

Czasami dla poprawy skuteczności leczenia z analogami LHRH stosuje się także środki, które bezpośrednio blokują działanie androgenów na prostatę, są to tzw. antagoniści receptora androgenowego. Taki sposób leczenia nazywa się całkowitą blokadą androgenowi.

Inną metodą hormonoterapii jest stosowanie estrogenów, czyli kobiecych hormonów płciowych. Wykazano także dobre rezultaty leczenia tymi związkami, jednak objawy niepożądane przy stosowaniu tych leków mogą  być bardziej uciążliwe niż przy analogach LHRH.

Polecamy: Jak wygląda hormonalne leczenie raka prostaty?

Leczenie hormonalne ma pewne ograniczenia. Aby metoda ta była skuteczna, komórki nowotworowe w prostacie muszą być podatne na działanie testosteronu, a nie zawsze tak jest, jedne z nich są bardziej wrażliwe na ten hormon, inne nie a niektóre wcale. Jeżeli komórki nie są wrażliwe na działanie testosteronu, blokowanie jego działania nie ma sensu. U niektórych pacjentów wytworzyła się już także oporność na stosowane leki hormonalne. Wykazano, że wrażliwość raka prostaty na leczenie hormonalne, jest pozytywnym czynnikiem rokowniczym.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA