POLECAMY

Co to jest szpiczak mnogi?

Zdiagnozowanie szpiczaka mnogiego bywa bardzo trudne. Nowotwór ten u różnych pacjentów przebiega w inny sposób. Podjęcie właściwego leczenia umożliwia chorym prowadzenie normalnego trybu życia, a rokowania, dzięki zastosowaniu nowych leków oraz udoskonalaniu procedury przeszczepu szpiku kostnego, są coraz lepsze.

Co to jest szpiczak mnogi?

Szpiczak mnogi

Szpiczak mnogi to nowotwór rozsiany, który powstaje z komórek plazmatycznych (produkujących przeciwciała). Gdy zostaną one zmienione nowotworowo, stają się komórkami szpiczakowymi. U osób chorych wzrasta ich liczba i aktywność, co jest jednak różne u wielu pacjentów – tak samo jak rozległość zmian w szpiku kostnym oraz ich umiejscowienie, np. w kościach kończyn, kręgosłupa lub miednicy.

Trudna diagnoza

Problemem jest to, że szpiczak mnogi jest chorobą złożoną. Zanim lekarz postawi prawidłową diagnozę, chorzy niejednokrotnie wędrują po rozmaitych gabinetach: odwiedzają ortopedów, chirurgów, lekarzy rodzinnych, nefrologów, traumatologów, reumatologów czy internistów. Dopiero hematolog wykrywa ostatecznie szpiczaka mnogiego. To sprawia, że pacjent czuje się zagubiony, a moment diagnozy przeciąga się w czasie i niejednokrotnie trwa to długie miesiące.

Warto wiedzieć: Stopnie zaawansowania szpiczaka mnogiego

Rozpoznanie szpiczaka mnogiego bywa przypadkowe. Zdarza się, że wskazuje na niego zwiększone stężenie białka we krwi lub moczu, bądź podwyższone, trójcyfrowe OB o małej amplitudzie pomiędzy pierwszą i drugą godziną. Czasem odczuwalne objawy są niewielkie, a wtedy lekarz może nie rozpoznać choroby. Dzieje się tak często, gdy uszkodzenie kości nie daje objawów. Także inne symptomy tego nowotworu są powodowane przez różne czynniki, np. ból w okolicy lędźwiowej, zmęczenie, przedłużone okresy zdrowienia.

Rozpoznanie choroby u osób z objawową postacią szpiczaka mnogiego następuje zwykle, gdy są oni w II lub III okresie jego zaawansowania.

Grunt to podjąć terapię

Nowotwór ten jest wprawdzie nieuleczalny, ale rozpoznanie go i podjęcie terapii umożliwia pacjentom prowadzenie normalnego trybu życia. Rokowania w szpiczaku mnogim, dzięki postępowi medycyny, są coraz lepsze.

Dowiedz się więcej: Badania prognostyczne w szpiczaku mnogim

Różny przebieg – różne leczenie

Szpiczak mnogi może przebiegać w różnym tempie i powodować inne problemy u różnych pacjentów. Bardzo ważne jest, by osoba chora i jej najbliżsi zrozumieli, jak przebiega ten nowotwór i współpracowali z lekarzem. Ułatwi to podejmowanie decyzji dotyczących leczenia.

Co umożliwiają właściwe badania?

Odpowiednia diagnostyka pozwala wykryć chorobę, a także obserwować tych chorych, którzy nie mają objawów klinicznych oraz leczyć tych, którzy mają objawy kliniczne. Ponadto pozwala zastosować dodatkowe leki wspomagające, monitorować przebieg choroby oraz zastosować najnowsze sposoby terapii (mogą one wydłużyć życie chorego lub go wyleczyć).

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (8)
/2 lata temu
Mój tata na to choruje. Zaczęło się w zasadzie rok temu, bóle kości, złe wyniki. Szybko doszli co to. Jest na chemii ponad pół roku. ma niby częściową remisję ale bez plastrów przeciwbólowych nie da rady. Tabletki cała garść, nie mówiąc już o kosztach. Tylko część była darmowych, teraz to już prawie wszystkie musi odpłatnie.Najgorszy jest ten ból, to dobija. Tata przyjmuje chemię w tabletkach w domu,żyje w zasadzie normalnie, stara się robić to co zwykle ale jest słabszy niż zazwyczaj bywało, szybko się meczy i łatwo łapie infekcje.Staramy się być dobrej myśli, bo sporo ludzi z tym długo żyje. Niestety tata nie kwalifikuje się do przeszczepu, nie wiem jak w związku z tym z rokowaniami. Na razie jest niby stabilnie, wyniki się polepszyły. Życzę wszystkim, którzy zetkną się z tą chorobą dużo siły i nie poddawać się.
/3 lata temu
Mój brat zmarł w wieku 44 lat na szpiczaka mnogiego. Chorował 2,5 roku , bardzo cierpial.
/4 lata temu
Witam,co do chorób np. Raka dużo można się dowiedzieć z neta ja tak miałam a więc czytaj np. tu, http://pl.wikipedia.org/wiki/Szpiczak_mnogi W dzisiejszych czasach lekarz już nie zaskoczy nikogo niczym wszystko można się dowiedzieć z neta.
POKAŻ KOMENTARZE (5)