POLECAMY

Zioła szwedzkie - na co pomagają?

Zioła szwedzkie to unikatowa kompozycja 11 ziół, polecana na wiele dolegliwości. Na co pomagają? Zobaczcie!

Zioła szwedzkie to unikatowa kompozycja 11 ziół, polecana na wiele dolegliwości. Legenda głosi, że recepturę tych tzw. szwedzkich ziół opracował tamtejszy lekarz Claus Samst, który dożył 104 lat. Na co pomagają szwedzkie zioła?

Przeczytaj też: Zioła w profilaktyce nowotworów

Zioła szwedzkie - na co pomagają?

Skład mieszanki szwedzkich ziół

Zioła szwedzkie to staranne, sprawdzona i znana od pokoleń mieszanka, na którą składają się następujące składniki: szafran, aloes, manna, arcydzięgiel, senes, rabarbar, mirra, kurkuma, teriak, dziewięćsił i kamfora. Doskonale znana wszystkim wielbicielom medycyny naturalnej i ziołolecznictwa, lecz nie tylko. Dzięki swojemu szerokiemu zastosowaniu zioła szwedzkie znajdą zastosowanie w każdym domu. Według starego rękopisu austriackiej zielarki Marii Treben, propagatorki ziołolecznictwa, ze szczególnym zastosowaniem tej konkretnej mieszanki, można je podawać w przypadku wielu powszechnych dolegliwości.  Dlaczego warto mieć zioła szwedzkie w domowej apteczce? Ze względu na ich właściwości.    /fot. Fotolia

Właściwości lecznicze szwedzkich ziół

 • Pomagają zwalczać bóle głowy i migreny.
 • Warto stosować je, gdy dopada nas melancholia, jesienna chandra, brak apetytu, bezsenność, ogólne osłabienie lub gdy walczymy z depresją.
 • Polecane przy gorączce, infekcjach, zapaleniu gardła, zapaleniu migdałków, bólach zębów, bólu i szumach w uszach.
 • Przy różnego rodzaju dolegliwościach skórnych, wysypkach, trądziku.
 • Wzdęcia, zaparcia, kolki, problemy żołądkowo-jelitowe.
 • Wspomagająco w leczeniu ospy wietrznej.
 • Przy obrzękach, różnego rodzaju ranach, bliznach, zapaleniu piersi, odmrożeniach, hemoroidach, odciskach, wrzodach, guzach, pęcherzach.
 • Przy robaczycy u dzieci i dorosłych (szczególnie w przypadku tasiemczycy).
 • Wspomagająco przy leczeniu nowotworów.

Przepis na domową nalewkę z ziół szwedzkich

Kompozycję ziół szwedzkich można stosować dwojako: w postaci nalewki lub okładów. Gotowe nalewki z ziół szwedzkich można łatwo dostać w aptece, lecz możemy również zaopatrzyć się jedynie susz, z którego następnie sami przygotujemy nalewkę. Aby to zrobić, należy mieszankę ziołową zalać nie więcej niż dwoma litrami 38%-40% alkoholu (najlepiej 1,5 litra). A następnie odstawić w miejsce o temperaturze pokojowej na dwa tygodnie. Po 14 dniach nalewkę przecedzamy, przelewamy do ciemnej butelki i odstawiamy w chłodne miejsce.

Czytaj też: Sposoby na zawsze świeże zioła

Zioła szwedzkie - na co pomagają?

fot. Fotolia

Ważne! Nalewkę należy pić po rozcieńczeniu wodą.

Jak stosować nalewkę z ziół szwedzkich?

 • Profilaktycznie - po jednej łyżeczce rano i wieczorem.
 • Leczniczo - trzy łyżeczki dziennie. Jeśli zmagamy się z poważniejszą chorobą, nawet 2-3 łyżki stołowe dziennie.

Uwaga! Zanim przystąpimy do wykonywania okładów z ziół szwedzkich, warto najpierw wykonać próbę alergiczną, by sprawdzić, czy nie jesteśmy uczuleni na któryś ze składników mieszanki. Jeśli wystąpi jakakolwiek reakcja alergiczna, należy przerwać stosowanie nalewki.

Okłady z nalewki z ziół szwedzkich

Przed wykonaniem okładu, chore miejsce należy posmarować tłustą maścią, kremem lub olejem. Następnie ligninę lub gazę zwilżoną nalewką przyłożyć w chore miejsce, owinąć bandażem i pozostawić na co najmniej 2 godziny, a nawet całą noc.

Porozmawiaj na temat ziół na naszym forum medycznym.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (18)
/rok temu
ostropez plamisty
/2 lata temu
Mi na blizny po trądziku pomogły Zioła Szwedzkie Langsteiner. Przemywałem nimi twarz dwa razy dziennie. Później wyprodukowali też maść to nią smarowałem blizmy. Teraz moje blizny są już prawie niewidoczne. Uważam że Zioła Szwedzkie są o wiele skuteczniejsze niż inne drogie kremy na receptę.
/2 lata temu
czy zioła szwedzkie bittner-a także mogę stosować na blizny potrądzikowe?
POKAŻ KOMENTARZE (15)