POLECAMY

Zanim sięgniesz po tabletkę na sen

Przyczyny bezsenności często są prozaiczne, np.: niewygodne łóżko, hałaśliwy sąsiad, zbyt późne kolacje. Wystarczy wtedy wprowadzić niewielkie zmiany, by dobrze przesypiać noc.

Zanim sięgniesz po tabletkę na sen fot. Dreamstime.com
- Kładź się i wstawaj zawsze o tej samej porze. Częste zarywanie nocy powoduje rozregulowanie zegara biologicznego organizmu.
    
- Spraw sobie wygodne łóżko. Materac powinien być średniej twardości i dostosowywać się do kształtu ciała. Pamiętaj, że łóżko ma służyć jedynie do spania i kochania się.
Leżąc w nim, nie oglądaj telewizji, nie pracuj ani nie jedz.

- Utrzymuj właściwą temperaturę. W sypialni nie powinno być za gorąco, ale też niezbyt zimno. Idealna temperatura to 18–20 st. C. Dodatkowo codziennie przed snem dobrze wywietrz pokój.

- Zadbaj, by w sypialni było cicho i ciemno. Zawsze zasłaniaj zasłony lub rolety. Jeśli mieszkasz przy ruchliwej ulicy, pomyśl o wymianie okien na dźwiękoszczelne.

- Kolację jadaj 2–3 godziny przed snem. Powinna być niezbyt obfita i lekkostrawna.

- Zrelaksuj się. Godzinę przed snem przeznacz na przyjemności. Zrób coś, co pozwoli ci się odprężyć, np. posłuchaj ulubionej muzyki, weź aromatyczną kąpiel.

- Nie próbuj zasnąć na siłę. Jeśli nie możesz spać, wstań i spróbuj się czymś zająć, np. poczytaj książkę. Do łóżka wróć dopiero wtedy, kiedy poczujesz się senna.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Tagi: sen
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/8 lat temu
Dlatego wspomagam sie ziołami w tabletkach RelaMaxem B6. Gdy natura nie pomaga, mozna sobie umilić życie suplementami. Melisa i magnez w niewielkich ilościech jeszcze nikomu nie zaszkodziły.
/8 lat temu
można się wspomóc też ziółkami na sen meliską, magnezem