Ostropest plamisty - właściwości, odchudzanie, dawkowanie, cena

Ostropest plamisty fot. Adobe Stock
Ostropest plamisty to zioło, które wspiera pracę wątroby, dzięki zawartości sylimaryny. Ostropest wspomaga odchudzanie, pobudza trawienie i reguluje poziom cukru we krwi.
/ 13.01.2020 14:58
Ostropest plamisty fot. Adobe Stock

Spis treści:

Ostropest plamisty - właściwości

Ostropest plamisty (silybum marianum) jest rośliną z rodziny astrowatych. Leczniczo stosowany jest już od setek lat. Pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego. Najwięcej aktywnych substancji mają owoce i nasiona. Inne nazwy ostropestu plamistego to dziki karczoch oraz oset Najświętszej Marii Panny.

Korzystne właściwości ostropestu plamistego to głównie zasługa sylimaryny. To substancja, która przyspiesza regenerację wątroby, łagodzi stany zapalne i zaburzenia jej pracy. Ostropest wspomaga funkcjonowanie dróg żółciowych. Jest nieoceniony (jako środek wspomagający) w przypadku poważnych uszkodzeń wątroby spowodowanych:

  • alkoholem,
  • lekami,
  • narkotykami,
  • WZW typu C,
  • w przypadku zatruć muchomorem sromotnikowym.

Ostropest plamisty stosuje się też profilaktycznie, aby chronić wątrobę przed stłuszczeniem i działaniem toksyn. Roślina ta ma także działanie antyoksydacyjne, pomaga obniżyć stężenie cholesterolu, a także łagodzi trądzik oraz łuszczycę.

Ostropest plamisty na odchudzanie

Ostropest znajduje także zastosowanie jako środek wspomagający odchudzanie. Jak działa?

  1. Usprawnia trawienie. Ostropest jest rośliną o właściwościach wspomagających oczyszczanie i odtruwanie. Nadmiar zbędnych substancji, takich jak sztuczne dodatki do żywności, tłuszcze trans, pozostałości nawozów chemicznych sprawiają, że trawienie przebiega wolniej, a wartościowe składniki znacznie gorzej się wchłaniają. Lepsza praca wątroby to także lepsze radzenie sobie z zapasami tłuszczów i szybszy metabolizm.
  2. Łagodzi dolegliwości towarzyszące zmianie diety i większej ilości błonnika pokarmowego z warzyw i owoców. Pomaga w przypadku wzdęć, odbijania, reguluje apetyt. 
  3. Reguluje poziom cukru we krwi. U osób, którym odchudzanie idzie opornie, może występować mniej lub bardziej zaawansowana insulinooporność. Dzięki regularnemu sięganiu po ostropest, gospodarka insulinowa wraca do normy. Nie ma napadów głodu, szybciej pojawia się uczucie sytości.
  4. Pozytywnie wpływa na emocje. Poprzez eliminację wolnych rodników poprawia pracę mózgu, dzięki czemu lepiej radzisz sobie ze spadkami nastroju. Udowodniono też korzystny wpływ silimaryny na bóle migrenowe, które często towarzyszą dużej nadwadze i otyłości.
  5. Pomaga utrzymać jędrność skóry. Dzięki właściwościom odtruwającym sylimaryna niweluje stany zapalne, które często towarzyszą cellulitowi. Usprawnia pozbywanie się z niej zbędnych metabolitów, a dzięki antyoksydantom ostropest pomaga utrzymać właściwe nawilżenie głębszych warstw, dzięki czemu nie wiotczeje i szybko dostosowuje się do nowej wagi.
  6. Ułatwia aktywność fizyczną. Wzmacnia serce, dzięki czemu szybciej budujesz kondycję.

Ostropest plamisty odchudzanie
fot. Adobe Stock

Ostropest plamisty dawkowanie, cena

Ostropest możesz stosować:

  • w formie całych nasion (np. do sałatki, czy chleba)
  • jako ostropest plamisty mielony (dodaj do naleśników, ciasta).

Najwygodniejszy jest zmielony, ale lepiej wybierać całe nasiona, ponieważ cenne kwasy tłuszczowe obecne w nasionach szybko utleniają się podczas rozdrabniania. Poza tym masz pewność, że nie ma w nich zanieczyszczeń. Całe nasiona są więc bardziej wartościowe. Możesz też kupić olej lub herbatę z ostropestu plamistego. 

Wskazane dawkowanie to 2-3 łyżeczki dziennie. Nie ma górnej granicy, która przekroczona może powodować trwałe skutki uboczne. Ważne by stosować ostropest regularnie przez przynajmniej przez 2-3 miesiące.

Ostropest kupisz w sklepach zielarskich i ze zdrową żywnością. Jego cena to około 10 zł za kilogramJeśli nie odpowiada ci smak ostropestu zapytaj w aptece o ostropest w tabletkach (suplement diety).

Dowiedz się więcej o właściwościach ziół:
Zioła na odchudzanie - skutecznie spalają tłuszcz
Skrzyp polny - właściwości, zastosowanie (np. na włosy), cena
Tymianek - na kaszel i nie tylko

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA