Leczniczy masaż ucha

Leczniczy masaż ucha fot. Panthermedia
Reguluje pracę organizmu i łagodzi wiele dolegliwości. Masaż ucha bez problemu wykonasz sama, nawet w pracy. Zajmie ci to niecały kwadrans, a może znacznie poprawić samopoczucie.
/ 30.05.2011 16:43
Leczniczy masaż ucha fot. Panthermedia
Małżowina ucha kształtem przypomina dziecko w łonie matki (płatek ucha to odpowiednik głowy, a obrąbek biegnie tak jak kręgosłup małego człowieka). Według specjalistów od aurikuloterapii – czyli masażu ucha – skojarzenie to ma głębszy sens. Pomaga bowiem odnaleźć na uchu zakończenia nerwów odpowiadających za funkcjonowanie poszczególnych organów i części ciała.

Masaż ucha krok po kroku:
1. Na początku głaszcz raz przy razie, z góry na dół całe ucho. Rób to palcem wskazującym. Dociskaj go i bez odrywania przeciągaj w kierunku płatka.

2. Przejdź do rozciągania. Złap opuszkami kciuka i palca wskazującego u góry za obrąbek ucha. Pociągnij lekko i potrząśnij. Przesuwaj palce coraz niżej, powtarzając ten sam ruch. Gdy skończysz rozciągać obrąbek, zrób to samo z grobelką (fałdką na wewnętrznej części małżowiny). Potem rozciągnij płatek ucha.

3. Kolejny krok to pocieranie. Oprzyj opuszkę kciuka tuż za uchem, zaś opuszką palca wskazującego wymasuj całe ucho – od góry do dołu, wykonując raz przy razie drobne okrężne ruchy.

4. Potrząsanie i opukiwanie. Łap raz przy razie za obrąbek ucha i potrząsaj nim, aż dojdziesz do płatka. Potem poopukuj wnętrze małżowiny. Na koniec znów porozciągaj ucho (patrz punkt 2), a następnie pogłaszcz (punkt 1). Dokładnie w taki sam sposób wymasuj najpierw jedno, a potem drugie ucho. Na tym możesz poprzestać – traktując zabieg jako terapię wspomagającą pracę całego organizmu. Jeżeli jednak dokuczają ci jakieś dolegliwości, poświęć jeszcze minutę na uciskanie miejsca, które za nie odpowiada. Stymuluj je tylko na jednym uchu.

Punkty na obrąbku i płatku masuj, ściskając opuszkami palca wskazującego i kciuka oraz wykonując drobne okrężne ruchy. Punkty leżące na płaskiej części małżowiny stymuluj tylko opuszką palca wskazującego (również wykonuj przy tym małe kółka).

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA