POLECAMY

W jaki sposób oblicza się dawkę leku dla dziecka?

Ustalanie dawki leku dla dziecka jest trudnym zadaniem. To, w jaki sposób organizm dziecka zareaguje na lek w znacznym stopniu różni się od reakcji dorosłego człowieka. Jakie parametry są potrzebne lekarzowi i farmaceucie do obliczenia dawki leku dla Twojego dziecka?

W jaki sposób oblicza się dawkę leku dla dziecka?

Dawki leków stosowanych u dzieci znacznie różnią się od dawek, które przyjmują dorośli. Szczególną ostrożność należy zachować w leczeniu noworodków (dzieci do 30 dnia życia). U dzieci dawka leku musi być zmniejszona ze względu na nie w pełni rozwiniętą aktywność enzymatyczną i hormonalną, zmniejszoną filtrację w nerkach, małą masę ciała i spowolnienie wydalania środka leczniczego. Wszystkie te czynniki zwiększają bowiem prawdopodobieństwo przedawkowania leków. Duże dawki leków mogą działać na organizm dziecka toksycznie.

Parametry, które należy uwzględnić

Dawkę leku dla dzieci można obliczyć na podstawie dawek dla dorosłych za pomocą specjalnie do tego przeznaczonych równań, uwzględniając :

  • wiek dziecka
  • masę ciała
  • powierzchnię ciała

Dla dzieci starszych dawka jest ustalana w stosunku do wieku, natomiast u dzieci młodszych dawkę oblicza się na podstawie powierzchni lub masy ciała. W praktyce najczęściej znany jest nam wiek dziecka. Dlatego też korzystamy ze wzorów bazujących na wieku podanym w latach lub miesiącach.

Przeczytaj też: Jakie szkodliwe działania mogą mieć leki?

Obliczanie dawki dla dzieci poniżej 1. roku życia

Równania Frieda:

Dd = wiek dziecka w miesiącach x max dawka dla dorosłych / 150

Dd - dawka dla dziecka


Obliczanie dawki dla dzieci powyżej 1. roku życia

Poniższy wzór można zastosować dla dzieci powyżej 1. roku życia do 12. roku życia, dla leków o szerokim marginesie bezpieczeństwa.

Równanie Gowlinga:

Dd = wiek dziecka w latach x max dawka dla dorosłych / 24

Dd – dawka dla dziecka

24 – umowny wiek dorosłego

Obliczanie dawki dla dzieci powyżej 2. roku życia

Równanie Younga (jest to modyfikacja wzoru Gowlinga):

Dd = wiek dziecka w latach x max dawka dla dorosłych / wiek dziecka w latach +12

Dd – dawka dla dziecka
12 – empiryczna liczba stała

Równanie uwzględniające wielkości masy ciała

Równanie Clarka:

Dd = masa ciała dziecka w kilogramach x max dawka dla dorosłych / 70 (kg)

Dd – dawka dla dziecka
70 – masa ciała dorosłego w kilogramach

Obliczanie dawek według masy ciała dziecka może okazać się niewłaściwe zwłaszcza u dzieci starszych z otyłością, ponieważ otrzymany wynik może być za wysoki. W takim przypadku dawkę leku obliczamy na podstawie idealnej masy ciała.

Równanie uwzględniające wielkości powierzchni ciała

Obecnie uważa się, iż najkorzystniej jest obliczać dawkę leku dla dziecka, uwzględniając powierzchnię jego ciała. Średnią powierzchnię ciała człowieka w m² należy odczytać w normogramie (punkt przecięcia prostej masy ciała w kg z prostą wzrostu w cm).

Tego sposobu obliczania dawek nie można zastosować w odniesieniu do wcześniaków.

Dd = pwierzchnia ciała dziecka w m2  x  max dawka dla dorosłych / 1,81 m2

Dd – dawka dla dorosłego
1,81 – średnia powierzchnia ciała dorosłego człowieka o masie 70kg i wzroście 170cm

Powierzchnię ciała dziecka można odczytać ze specjalnej Tabeli „Określenie powierzchni ciała (m²) ze wzrostu (cm) i masy (kg) ciała

 Najbezpieczniejsze jest korzystanie z zakresu dawkowania opracowanego na podstawie badań klinicznych u dzieci w odpowiednim wieku oraz stosować preparaty przeznaczone właśnie dla dzieci.

Nie dziel tabletek!

Pamiętaj, że łamanie i kruszenie tabletki nie daje Ci gwarancji otrzymania odpowiedniej dawki leku.
Nie podawaj również dziecku preparatów przeznaczonych dla dorosłych.

Sprawdź też: Pomoc w razie przedawkowania narkotyków

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/rok temu
Ale Równanie Younga (Dd = wiek dziecka w latach x max dawka dla dorosłych / wiek dziecka w latach +12) to chyba dla dzieci powyżej 12 a nie 2 roku życia? Bo dla bardzo młodych dzieci (3-5 lat) daje zbyt duże rozbieżności w porównaniu do poprzedniego wzoru!
/rok temu
jestem takiego samego zdania co WUJEK DOBRA RADA ale mam mały problem. mój maluszek (15 miesięcy) dostał ostatnio pewien lek... powiedzmy X. lekarz przepisał mu stosowanie go przez 4 dni po 3 ml jednak ulotka twierdzi ze powinien go zastosować 11mg na kg masy ciała i to jednorazowo. Zaczełam sie zastanawiać czy ufać lekarzowi czy ulotce?
/4 lata temu
Proszę.. mając na uwadze dobro waszych dzieci nie stosujcie tego !! Niektóre leki działają o wiele silniej na organizm dziecka niż to wyjdzie z tak prostego wzoru. Także stosujcie się do ulotki a jak nie ma to nie na kocią łapę tylko do apteki lub lekarza.