Suplementy – vademecum

Leki refundowane są to takie leki, których cenę częściowo lub w całości pokrywa NFZ/fot. Fotolia fot. Fotolia
Suplementy diety mają za zadanie uzupełniać naszą dietę w witaminy, składniki mineralne, antyoksydanty, błonnik czy probiotyki. Czy każdy z nas wymaga suplementowania diety? Czy suplementy są bezpieczne i można je stosować z lekami?
/ 05.10.2011 09:36
Leki refundowane są to takie leki, których cenę częściowo lub w całości pokrywa NFZ/fot. Fotolia fot. Fotolia

Suplementy – brać czy nie brać?

Żyjemy w biegu, nie dojadamy lub przejadamy się żywnością typu Fast-food. Czy taki sposób żywienia zapewnia naszemu organizmowi odpowiednią ilość niezbędnych składników? Niestety nie. Najlepszym sposobem byłaby zmiana dotychczasowego stylu życia. Gdy nie jest to możliwe, możesz sięgnąć po suplementy. Jakie witaminy i składniki mineralne powinno się suplementować?

Przeczytaj: Czy suplementy są nam potrzebne?

Witaminy i ich rola

Organizm człowieka do prawidłowego rozwoju, wzrostu i utrzymania przemian metabolicznych potrzebuje witamin. Jakie witaminy powinny znajdować się w naszym codziennym jadłospisie? Czym różnią się witaminy A,D,E i K od witamin z grupy B, witaminy P i C?

Przeczytaj: Witaminy – dlaczego tak ważne?

Kiedy suplementy nie są wskazane?

Witaminy i składniki mineralne są nam niezbędne. Aby wzmocnić organizm i poprawić jego wydolność często sięgamy po suplementy. Niestety w niektórych sytuacjach składniki te, zawarte zarówno w suplementach, jak i w żywności mogą mieć działanie szkodliwe. Dotyczy to ich równoczesnego stosowania z lekami.

Sprawdź: Suplementy diety mogą wchodzić w niebezpieczne interakcje z lekami

Suplementy żelaza

Żelazo może wchodzić w interakcje z różnymi lekami. Szczególną ostrożność przy stosowaniu suplementów żelaza powinny zachować osoby chore na chorobę Parkinsona, niewydolność tarczycy i nadciśnienie. Sprawdź, które leki mogą wchodzić w groźne interakcje.

Przeczytaj: Suplementy żelaza a leki

Nie przedawkuj witaminy A

Witamina A jest witaminą rozpuszczalną w tłuszczach. Organizm człowieka ma możliwość jej magazynowania. Dlatego też, gdy spożyjemy zbyt dużą ilość witaminy A, zaczyna się ona nadmiernie odkładać. Czym grozi hiperwitaminoza A? Co zrobić, aby uniknąć przedawkowania tej witaminy? Co wpływa na jej przyswajanie?

Przeczytaj: Suplementy witaminy A i karotenów – jak brać, jak wybrać?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA