Ratowirusy – szczepienia dla dzieci

Infekcja rotawirusowa jest bardzo powszechna – do 5. roku życia, nawet 95% dzieci może ulec zakażeniu/ fot. Fotolia
Rotawirusy występują powszechnie i bardzo łatwo jest się nimi zarazić. Mogą one wywoływać ciężką chorobę, zagrażającą życiu najmłodszych dzieci. Jedyną skuteczną formą ochrony przed zakażeniem jest szczepienie ochronne.
/ 09.06.2011 23:54
Infekcja rotawirusowa jest bardzo powszechna – do 5. roku życia, nawet 95% dzieci może ulec zakażeniu/ fot. Fotolia

Rotawirusy są bardzo zakaźne i łatwo przenoszą się droga pokarmową, poprzez kontakt z wydalinami i wydzielinami osób chorych lub, rzadziej, droga kropelkową.

Rotawirus jest w stanie przetrwać nawet do tygodnia na dłoniach lub przedmiotach (np. na zabawkach czy klamkach i poręczach), jest również oporny na powszechnie stosowane środki dezynfekujące i zabiegi higieny osobistej (np. mycie rąk).

Kto choruje najczęściej?

Zakażenia rotawirusowe dotyczą osób w każdym wieku, jednak najcięższy przebieg mają wśród najmłodszych dzieci (poniżej 6. miesiąca życia). Ponadto, najcięższy przebieg ma zawsze pierwsze zakażenie rotawirusowe, ponieważ przebycie każdego kolejnego zakażenia uodparnia organizm przeciwko kolejnej infekcji.

Przeczytaj też: Szczepić czy nie szczepić dziecko?

Jakie są objawy zakażenia rotawirusami?

Objawy zakażenia rotawirusowego pojawiają się bardzo szybko, już w przeciągu 24-48 godzin. Choroba objawia się bardzo złym samopoczuciem, bólami brzucha, wodnistą biegunką, wymiotami oraz gorączką.

Biegunka i wymioty mogą być tak silne, iż powodują znaczne odwodnienie, a wraz z nim utratę niezbędnych pierwiastków. Na silne odwodnienie narażone są głównie najmłodsze dzieci. Jest to bardzo poważny stan, zagrażający bezpośrednio życiu. Dlatego dzieci zakażone rotawirusem powinny przebywać w szpitalu.

Pobyt dziecka w szpitalu powoduje u niego stres, a dodatkowo zwiększa ryzyko zakażeń szpitalnych.

Szczepionka – metoda na rotawirusy!

Infekcja rotawirusowa jest bardzo powszechna – do 5. roku życia, nawet 95% dzieci może ulec zakażeniu. Jedyną ochroną przed zakażeniem jest zaszczepienie dziecka. Szczepienie przeciwko rotawirusom jest zawarte w PSO na rok 2011 jako szczepienie zalecane, czyli niefinansowane z budżetu Ministra Zdrowia. Rodzice, którzy chcą zaszczepić swoje dziecko przeciwko rotawirusom będą musieli zapłacić za szczepionkę z własnej kieszeni.

Dowiedz się: Jak działa szczepionka?

Jak szczepić?

W Polsce dostępne są dwie szczepionki przeciwko rotawirusom, obie podawane doustnie, różnią się liczbą dawek. Szczepienie można rozpocząć od 6. tygodnia życia dziecka z co najmniej 4 tygodniową przerwą pomiędzy kolejnymi dawkami (łącznie 2 lub 3 dawki, zależnie od producenta).

Cały cykl szczepienia należy zakończyć przed 24. miesiącem życia dziecka w przypadku szczepienia 2-dawkowe, albo w przypadku szczepienia 3-dawkowego, przed 26 tygodniem.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA