Jak zapobiegać skutkom ubocznym sterydów? cz. 2

Zgodnie z zapowiedzią, w tej części cyklu o zapobieganiu skutkom ubocznym sterydów, poznamy sposoby walki z nadwagą i otyłością wywołaną sterydoterapią, a także uporczywym trądzikiem oraz infekcjami grzybiczymi, które często występują w przypadku takiego leczenia.
/ 07.08.2012 07:13

Zgodnie z zapowiedzią, w tej części cyklu o zapobieganiu skutkom ubocznym sterydów, poznamy sposoby walki z nadwagą i otyłością wywołaną sterydoterapią, a także uporczywym trądzikiem oraz infekcjami grzybiczymi, które często występują w przypadku takiego leczenia.

Jak zapobiegać skutkom ubocznym sterydów? cz. 2

Fot. Depositphotos

Na początek, warto zapoznać się z informacjami we wcześniejszym artykule o powikłaniach terapii hormonami sterydowymi:

Jak zapobiegać skutkom ubocznym sterydów – cz.1

Nadwaga i otyłość

Terapia sterydami sprzyja zwiększaniu się tkanki tłuszczowej w określonych partiach ciała. Tłuszcz odkłada się na twarzy („księżycowata twarz”), karku („bawoli kark”), brzuchu (otyłość typu jabłko). Natomiast kończyny wizualnie „chudną”. Początkowo podczas terapii rośnie apetyt, stąd też duże prawdopodobieństwo przytycia, dlatego przy sterydoterapii należy stosować zaleconą przez lekarza dietę. Wytyczne obejmują przyjmowanie produktów lekkostrawnych, niskotłuszczowych, w kilku mniejszych porcjach w ciągu dnia. Istotne jest uzupełnianie wapnia, potasu oraz witaminy D – co musi być uwzględnione w jadłospisie. Dlatego, jeśli będzie
konieczne leczenie sterydami – trzeba udać się na konsultację żywieniową do dietetyka i indywidualnie z nim opracować właściwy model żywienia!

Jeśli stan organizmu na to pozwala, warto uprawiać nieforsujące sporty. Chodzić na spacery, basen, grać w badmintona, ping-ponga, gimnastykować ciało każdego poranka. Ruch wpływa na prawidłowy rozrost mięśni co usprawnia spalanie tkanki tłuszczowej, a ponadto zapobiega osteoporozie.

Jak przyspieszyć metabolizm?
Ile powinnam ważyć?
 
Otyłość typu jabłko
 
Zasady treningu dla osób z nadwagą i otyłych

Trądzik

Zmiany skórne są najbardziej dotkliwe podczas sterydoterapii. Oprócz oszpecających dużych, „malinowych” rozstępów, przebarwień i nadpotliwości, pojawia się uporczywy trądzik. Jeżeli zmiany w żaden z możliwych sposobów nie znikają, a wręcz przeciwnie nasilają się – trzeba udać się do dermatologa i endokrynologa.

Sami sobie z pewnością nie poradzimy z trądzikiem po sterydach, a lekarze tych specjalności z mają wiedzę i doświadczenie w zakresie leczenia tego typu zmian skórnych. Konieczne będzie wykonanie badań krwi i zastosowanie specjalistycznych leków – w formie maści, a w razie potrzeby preparatów doustnych. Oczywiście nie bez znaczenia jest pielęgnacja skóry. Do mycia ciała, a przede wszystkim twarzy, należy stosować wodę miękką lub przegotowaną, używać
delikatnych mydeł np. z nanosrebrem (Vinsivin – Mydełko naturalne z nanosrebrem: kostka około 5zł; w płynie 500g około 6zł) lub żeli do cery trądzikowej. W razie zatłuszczenia skóry przecierać ją odtłuszczającymi tonikami lub preparatami z tixolonem np. Acnosan (80g około 10-14zł). Wybór kremu i balsamu powinien być racjonalny – stosujemy nawilżające i matujące, a nie natłuszczające. Lekarz dermatolog może zlecić używanie specjalistycznych kosmetyków.

Trądzik
Dieta na trądzik

Grzybice

Sterydy obniżają odporność i sprzyjają cukrzycy, a to są już dwa czynniki predysponujące do grzybic np. dróg rodnych. Nadpotliwość skóry i wymienione wcześniej czynniki – sprzyjają grzybicy stóp i całej skóry, natomiast wziewne sterydy – grzybicy jamy ustnej, układu oddechowego i układu pokarmowego. Stąd ważny jest aspekt higieniczny w sterydoterapii oraz działania profilaktyczne. Warto w tym miejscu zapoznać się z treścią następujących artykułów:

Drożdżyca – trudne słowo
Probiotyki dla kobiet
Ochrona przed grzybicą stóp

Jeśli chodzi o pozostałe grzybice, tj. układu pokarmowego, obejmującą też grzybicę jamy ustnej, postępowanie zapobiegawcze jest podobne. Opiera się przede wszystkim na pielęgnacji (dokładne mycie zębów, płukanie jamy ustnej płynami odkażającymi, stosowanie leków do pędzlowania jamy ustnej zleconych przez lekarza, np. Nystatyna) i stosowaniu zdrowej diety z niską ilością węglowodanów, bogatą w warzywa, owoce, orzechy, jogurty i kefiry. Trzeba zrezygnować ze słodyczy, ciast, drożdżówek, soków owocowych, alkoholu, fast-foodów i niskiej
jakości pieczywa. Bardzo ważne jest unikanie podjadania nocą, po którym zwykle nie myjemy zębów – co sprzyja grzybicy. W razie potrzeby lekarz zapisuje również lek przeciwgrzybiczy np. Nystatynę, Ketokonazol, Flukonazol. Ponadto zaleca suplementować witaminy z grupy B.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA